Sídlo řeckého parlamentu po dvou letech osiří.

Sídlo řeckého parlamentu po dvou letech osiří. | foto: Reuters

Řečtí poslanci ani napotřetí nezvolili prezidenta, parlament končí

  • 15
Řecko čekají předčasné parlamentní volby. Poslanci ani v třetím kole hlasování nezvolili novou hlavu státu, což znamená rozpuštění zákonodárného sboru. Vládní kandidát Stavros Dimas sice neměl žádného oponenta, potřebných 180 hlasů se mu mezi 300 poslanci najít nepodařilo.

Stavros Dimas, kterého chtěla do prezidentského křesla dostat vládní koalice pod vedením středopravicové Nové demokracie, dostal v pondělí 168 hlasů. Premiér Antonis Samaras se pro něj v uplynulém týdnu snažil získat podporu od některých nezávislých nebo opozičních poslanců, nikoho ovšem nepřesvědčil.

Pro 73letého kandidáta tak hlasoval stejný počet poslanců jako v druhém kole volby, které se konalo těsně před Štědrým dnem. Prezidentský kandidát potřebuje ke zvolení podporu dvou třetin poslanců, tedy 200 hlasů. Ve třetím kole se hranice pro zvolení snižuje na 180 hlasů, ani tu však Dimas nepřekročil.

Řecká ústava nařizuje, že po třech neúspěšných kolech volby prezidenta musí být parlament do deseti dnů rozpuštěn. Předčasné volby pak musejí být vyhlášeny během následujících 30 dní. Řekové budou o novém složení svého zákonodárného shromáždění rozhodovat 25. ledna.

Funkční období řeckých poslanců trvá obvykle čtyři roky. Současný parlament vznikl na základě voleb z června 2012. I tehdejší hlasování bylo předčasné, konalo se pouhý měsíc po předchozích volbách. V parlamentu, který Řekové zvolili v květnu 2012, se totiž nepodařilo vytvořit žádnou koalici, která by dokázala sestavit a udržet vládu.

Na neúspěch vládního kandidáta zareagovala výrazně aténská burza, jejíž index ASE od rána klesl už o více než deset procent. Investoři se obávají, že výsledky předčasných voleb, v nichž podle průzkumů zvítězí levicová opozice, by mohly vyústit ve ztrátu podpory mezinárodních věřitelů.

Evropská centrální banka (ECB) uvedla, že si počká na případné návrhy revize dosavadních dojednaných dohod. Mezinárodní měnový fond (MMF) oznámil, že pozastavil výplatu další část finanční pomoci Řecku do vzniku nové vlády.

Levicová SYRIZA nechce pokračovat v úsporách

Podle průzkumů nemá Samarasova vládnoucí koalice v předčasných volbách mnoho šancí uhájit svou pozici. Nejsilnější stranou se zřejmě stane levicová formace SYRIZA předsedy Alexise Tsiprase, která odmítá pokračovat v úsporném kurzu dosavadní vlády. Zda ale získá v parlamentu potřebnou většinu, zdaleka jisté není. Tsipras už konání nových voleb přivítal. „Je to historický den. S vůlí lidu se úsporná opatření stanou za několik dnů minulostí. Budoucnost může začít,“ prohlásil Tsipras.

Pokud by SYRIZA byla po volbách schopna naplnit své sliby, mohlo by to ohrozit finanční stabilizaci Řecka, které se díky dvěma mezinárodním záchranným programům v celkové výši 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč) vymaňuje z těžké dluhové krize.

Eurokomisař pro finanční záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici vyzval řecké voliče a politiky, aby podpořili „nezbytný proces reforem příznivých pro růst“, aby Řecko v eurozóně opět prosperovalo.

„Obtížné reformy přinesly svoje ovoce a není pro ně jiné alternativy. Nové volby nemění nic na dohodách s řeckou vládou,“ reagoval v pondělí v prohlášení německý ministr financí Wolfgang Schäuble. „Jakákoli nová řecká vláda bude muset respektovat sliby současné vlády a předešlých kabinetů,“ řekl už ministr v rozhovoru pro nejčtenější německý list Bild.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video