Poslanec Evžen Snítilý přichází na uzavřené jednání poslaneckého klubu ČSSD po

Poslanec Evžen Snítilý přichází na uzavřené jednání poslaneckého klubu ČSSD po prezidentské volbě, při které hlasoval pro Václava Klause. (15. února 2008) | foto:  František Vlček, MAFRA

Dostal Klause na Hrad. Je ze mě dělník, říká dnes přeběhlík Snítilý

  • 224
Přesně před pěti lety byl Václav Klaus podruhé zvolen prezidentem. A poslanec Evžen Snítilý v tom sehrál zásadní roli. Volil Klause a od svých spolustraníků z ČSSD si vysloužil nálepku zrádce. Někdejší poslanec dnes tvrdí, že od té doby nijak nezbohatl. Podle svých slov si koupil jen rotavátor na trávu.

Prezidentská volba v roce 2008 byla největší zákulisní hrou lobbistů a politiků v novodobé historii České republiky. Provázely ji dokonce výhrůžky smrtí, anonymní dopisy se střelným prachem a nábojnicemi, tajné nahrávky a obvinění z korupce.

Poslanec ČSSD Evžen Snítilý při prezidentské volbě na Pražském hradě hlasoval pro Václava Klause. (15. února 2008)

V pátek 15. února 2008 se ve Španělském sále Pražského hradu sešli poslanci a senátoři, aby po týdnech intrik a zákulisních tahanic konečně zvolili hlavu státu. Bylo to už třetí kolo, ve kterém zvítězil ten, kdo získal prostou většinu z celkem 279 přítomných poslanců a senátorů.

Favorit ODS Václav Klaus získal 141 hlasů, kandidát ČSSD a zelených Jan Švejnar 111 hlasů. Poslanec za ČSSD Evžen Snítilý volil Klause, čímž mu za absence poslankyně za zelené Olgy Zubové zajistil pojistku v podobě hlasu navíc. Snítilý už před volbou se Švejnarem vyjadřoval nevoli, kvůli své minulosti však byl také snadno vydíratelný.

Spolustraníci ho kvůli tomu odsoudili a vyloučili ze strany. "Je to politická korupce," říkal tehdy šéf ČSSD Jiří Paroubek. Snítilý však i pět let po dramatické volbě ve Španělském sále tvrdí, že za svůj hlas nic nedostal.

Jak dnes vzpomínáte na prezidentskou volbu?
Já už jsem za tím udělal tlustou čáru. Dva roky jsem se snažil vyčistit mozek. A nemíním se k tomu už vůbec vracet. To je minulost. Já se neohlížím zpátky.

Jste ještě nějak politicky činný?
Vůbec ne. Stáhl jsem se do ústraní. Ta věc mě už prostě nezajímá.

Kmentova rekonstrukce volby prezidenta v roce 2008Čtěte v pátek, 15. února

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Věnujete se podnikání?
Ne. Jsem zaměstnanec.

Takže jste na politiku zanevřel?
Ne. Ale přestala mě úplně zajímat.

Dá se od politiky odstřihnout ze dne na den?
Nebylo to ze dne na den. Říkal jsem, že mi trvalo dva roky, než jsem si vyčistil hlavu. A teď už se tím nehodlám vůbec zabývat. Jsem řadový občan s řadovými problémy. Politika? Jestli je to teda ještě vůbec politika, tak ta mě prostě nezajímá.

A nelitujete toho, že jste tehdy hlasoval pro Klause?
Nelituji věcí, které jsem v životě udělal. Proč bych měl litovat? Jsem přesvědčený, že jsem se nemýlil.

Takže to Klausovo období považujete za dobré?
Nehodnotím cizí život.

Ale tehdy jste hrál velmi důležitou roli…
Ale to je nesmysl. Jaká důležitá osoba? To byla jen bublina, která se pak kolem mě nabalila. Já jsem nerozhodoval o osudu hlavy státu. To přece není pravda. Proč se to točilo jen kolem mě? Jen proto, že jsem nehlasoval jako tehdejší moje strana? Tak přece nehlasovala spousta lidí za dvacet let. A nic se nestalo. Byla to bublina. Ta splaskla. A já mám klid a pokoj.

Křičeli na mě, kam jsem strčil igelitky s penězi

Když jste teď sledoval přímou volbu… Co je lepší? Aby volili politici v parlamentu, nebo lidé?
Přímá volba je naprostý nesmysl. Nemá to s naší tradicí nic společného. Když se řekne přímá volba, tak k tomu musí následovat i určité pravomoci. A navíc: podívejte se, jak to tu po přímé volbě vypadá. Vždyť ti lidé se tady snad pozabíjejí.

Tak při parlamentní volbě šlo taky skoro o život. Aspoň ty výhrůžky tam byly…
Nebylo to nic příjemného, ani pro mě, ani pro rodinu. Ale přežili jsme to. Teď žijeme v klidu. A v pokoji. A proto vám říkám: k těm politickým věcem já se vyjadřovat nebudu. Ať si to pánové junioři dělají, jak chtějí. Naše generace je už stará.

Říkal jste, že jste někde zaměstnán. V jakém oboru?
Dělnická profese.

Já myslel, že budete podnikat.
Z čeho tak usuzujete?

Většina poslanců zúročí informace a kontakty.
Ale já byl naprosto obyčejný poslanec. Nejsem člověk do podnikání. Nikdy jsem si neshromažďoval žádné kontakty. Já jsem na to kašlal. Vzpomínám si, jak na mě jeden z těch, kteří mě tehdy vylučovali z ČSSD, křičel na poslaneckém klubu: kam jsem schoval igelitky plné peněz? Tak tento politik má dnes problémy s nějakým druhem vína. Tak tohle mi přišlo komické.

A odpovíte mi, v jakém oboru pracujete?
Pracuji u soukromé firmy jako člověk pro všechno. Pan majitel by si nepřál, abych jmenoval jeho firmu. Je to prostě výrobní firma tady u nás na Náchodsku. Ale neprozradím jméno. Já jsem vůbec rád, že tu práci mám.

Tehdy se o vás říkalo, že jste si náhlou podporou Klause přišel na velké peníze, nebo že za to dostanete v budoucnu nějaké příležitosti v byznysu.
Já už se tomu jen směju. To jsou jenom řeči. A kdo pouštěl tyhle řeči? To pouštěli lidé, kteří měli zájem mě očernit. Taky jsem slyšel, že vlastním jednu z největších fotovoltaik. Přitom já doma topím dřevem. A že vlastním velký činžák v Náchodě, nějakou bývalou pojišťovnu, kterou já teď přestavuju na byty. Já to ale nevlastním.

Ale teď už je to všechno úsměvný. Jsem rád, že mám rodinu v pořádku a že jsme zdraví. Mně se o nic nejedná. A abych vám pravdu řekl, politika mě nijak netrápí. Jestli je volba přímá, nebo nepřímá. Mě je to prostě jedno. Jak to lidi chtěli, tak to mají. Teď se kvůli tomu málem lidi nebaví, kydají na sebe špínu. No je to normální? Kdyby to nebylo tak směšný, tak je to smutný.

A co jste si za těch pět let pořídil? Myslím něco velkého, třeba dům, byt, auto?
Nic takového. Počkejte, co jsme si to koupili? Sekačku? Ne. Tu už jsme měli. Takový to na ten mech. Rotavátor.

To mi chcete říct, že to bylo to nejcennější, co jste si od té doby koupil?
Jo, to bylo. Nic jiného jsem si nekoupil. Ani nemám nějakou touhu. Proč?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video