Věznice na Pankráci v Praze. Ilustrační foto

Věznice na Pankráci v Praze. Ilustrační foto | foto: Jan Zátorský, MAFRA

V amnestii doufá 7 000 vězňů, podmínka může zmizet Trpišovskému i Rolins

  • 1060
Při prezidentské amnestii by mohlo být propuštěno až 7 000 vězňů, odhadl náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák. O propuštění každého rozhodne soud. Podmínky by se vymazaly řadě mediálně známých tváří - silničnímu pirátovi Aleši Trpišovskému, zpěvačce Daře Rolins či fotbalistovi Tomáši Skuhravému.

Ve všech českých věznicích mají napilno. Od úterního odpoledne, kdy prezident Klaus vyhlásil amnestii, připravují spisy odsouzených, kterých by se mohla týkat.

O každém vězni musí rozhodnout soud, připomněl ministr spravedlnosti Pavel Blažek. "Očekávám maraton soudních rozhodování," řekl. Jako první úkol si dal přesvědčit soudce, aby rozhodovali přímo ve věznicích.

Překvapivá amnestie

V České republice je nyní zhruba 23 000 vězňů. Pokud je Blažkův odhad správný, cely opustí více než třetina z nich.

Prezidentský pardon se bude týkat především trestných činů maření výkonu úředního rozhodnutí, neplacení výživného či drobných majetkových deliktů.

Amnestie vyhlášená prezidentem Václavem Klausem platí od středy 2. ledna, kdy by měli brány věznice opustit první lidé. Poslední z nich kvůli administrativní náročnosti v řádu dnů až týdnů, odhaduje Blažek.

Klausovu amnestii neoznačil za velkou ani malou. "V porovnání s amnestií prezidenta Václava Havla, která se týkala 23 tisíc lidí, není tak velká. Ale není ani tak malá," dodal Blažek.

Amnestie se týká Trpišovského, Rolins nebo Pomejeho

Z mediálně sledovaných případů se může amnestie týkat například zpěvačky Dary Rolins, které soud v prosinci udělil 18měsíční podmíněný trest za smrtelnou dopravní nehodu. Další kauzou může být dvouletý trest vězení podmíněně odložený na čtyři roky, který nedávno potvrdil vrchní soud Aleši Trpišovskému za agresivní jízdu a ohrožování pomalejších řidičů na dálnici D1.

Dara Rolins u soudu kvůli nehodě z roku 2010 (13. srpna 2012)
Aleš Trpišovský u Vrchního soudu v Praze
pomeje

Kdo může díky prezidentské amnestii uniknout podmíněnému trestu? Zleva zpěvačka Dara Rolins (za dopravní nehodu), silniční pirát Aleš Trpišovský a herec a producent Jiří Pomeje.

Amnestie v Česku

vyhlášené po roce 1990

V lednu 1990 vyhlásil prezident Václav Havel největší amnestii v poválečné historii Československa a České republiky. Věznice opustilo okolo 23 000 lidí (z toho v ČR asi 15 000), tedy zhruba dvě třetiny z tehdejšího počtu 31 000 vězňů. Novoroční amnestie se nevztahovala na vraždy, znásilnění a zneužití pravomocí.

Únor 1993: Amnestie u příležitosti zvolení Václava Havla prezidentem samostatné České republiky se týkala zhruba jednoho procenta všech odsouzených a obviněných.

Únor 1998: Po znovuzvolení vyhlásil Havel amnestii na osoby, které byly poprvé trestně stíhány nebo byly poprvé odsouzeny za méně závažné trestné činy. Na svobodu bylo propuštěno přes 930 obviněných či odsouzených z celkového počtu zhruba 22 000 vězňů.

Leden 2013: Jediná amnestie prezidenta Václava Klause se podle odhadů ministerstva spravedlnosti dotkne asi 7 000 lidí, což je třetina všech odsouzených.

V úvahu také připadá pravomocných 18 měsíců podmíněně odložených na zkušební dobu tří let za poškozování věřitele pro herce a producenta Jiřího Pomeje, nebo případ bývalého fotbalového reprezentanta Tomáše Skuhravého, který byl odsouzen k dvouleté podmínce kvůli podvodu s autem.

Podle Aktuálně.cz by mělo být zastaveno i stíhání někdejšího šéfa českého fotbalu
Františka Chvalovského.

Na svobodu by se také mohl dostat fotbalový funkcionář Dalibor Kučera odsouzený na dva roky za korupci, zlínský podnikatel a politik Martin Janečka se stejným trestem za korupci nebo manažeři vytunelovaného H-Systemu Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš a Ladislav Tůma.

Amnestie se naopak nedotkne odsouzených politiků Alexandra Nováka a Romana Pekárka ani obviněného Davida Ratha.

Podle právníků je velkorysá, politology překvapila

Podle prezidenta soudcovské unie Tomáše Lichovníka má Klausova amnestie široký záběr. "Vztahuje se na řadu trestných činů a je poměrně velkorysá," řekl. I on odhaduje, že by se rozhodnutí mohlo týkat několika tisíc vězňů.

Pražský advokát Miroslav Krutina, který v minulosti dlouhodobě pracoval pro Český helsinský výbor, se domnívá, že první Klausova amnestie povede
"k odbřemenění justice od bagatelních věcí, což je strašně potřeba. A navíc
odlehčí věznicím od trestů, které v podstatě nemají výchovný význam," sdělil Krutina.

Politolog Tomáš Lebeda považuje vyhlášení amnestie za nestandardní. "Je pro
mě překvapující, že prezident dává amnestii na konci svého funkčního období. Nikdy předtím podobnou ambici neměl. Jsem z toho rozpačitý," přiznal Lebeda.

Václav Klaus částečnou amnestii oznámil na konci svého novoročního projevu (o jeho přání vrátit se ke starým dobrým hodnotám čtěte zde). Učinil tak u příležitosti 20. výročí vzniku samostatné České republiky. Klaus amnestie udělil poprvé za svá dvě prezidentská období, premiér Petr Nečas ji spolupodepsal, musí vyjít ve sbírce zákonů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue