Prezidentova mrtvá voda

  • 9
Václav Klaus předvádí roli prezidenta, který ostentativně "nekýve". Se Senátem se dostal do ostrého konfliktu kvůli nenaplněnému Ústavnímu soudu a koalici vrátil důležitý zákon o DPH. Oba jinak nesouměřitelné spory se zákonodárci mohou mít pro Česko velmi vážné důsledky.

Právě daně prezident kdysi uváděl jako příklad toho, co vetovat nebude.

Proč tedy ten vzdor? Popichuje "stojedničku" a její závazky vůči Evropské unii. K přesunu služeb a zboží do vyšší sazby DPH se vláda zavázala při vstupních jednáních.

Pokud by se koalici nepodařilo veto přehlasovat, nastane obchodní chaos a trest Bruselu nás nemine. Světaznalý a vzdělaný prezident následky jistě zná. Koalici zkouší, co ustojí.

Ale co když neustojí a veto nedokáže přehlasovat? V Evropě budeme za břídily, kteří neumějí dostát mezinárodním závazkům. Prezidentova neskrývaná nelibost vůči Bruselu i Špidlově vládě se pak obrátí proti občanům.

Spor o Ústavní soud mezi Hradem a Senátem je neméně vážný. Jeden z nejvyšších orgánů země je ochromen, protože nemá dost soudců. Prezident kandidáty navrhuje "salámovou metodou" již několik měsíců a Senát mu některé odmítá. Aby také ne, když se mezi nimi objeví třeba bývalý komunista.

Při kritickém Klausově pohledu na Teličkovo kratičké angažmá u komunistů je kuriózní, navrhuje-li bez mrknutí oka na eticky náročnější post ústavního soudce třeba pana Galvase - ten s rudým odznáčkem žil dokonce déle než náš eurokomisař.

V Senátu nyní zaznívají přepjatá slova o prezidentově velezradě, Klausovi lidé zase bohorovně mluví o standardním demokratickém procesu dohadování. Ale je přijatelné, aby jeden z pilířů, na nichž stojí demokratický stát, měl podlomené nohy? Není.

Co kdyby byl stejně nalomený parlament jen proto, že lavice poslanců zejí prázdnotou? Politický náboj sporu mezi prezidentem a Senátem je patrný a divák cítí i "šprajc". Míč je však na Klausově straně hřiště. On musí kandidáty na soudce navrhnout. A v nynější situaci není nic prezidentsky důležitějšího.

Spory mezi parlamentem, vládou a prezidentem jsou nepochybně životabudičem pro demokratickou dělbu moci, kývalství ji naopak umrtvuje. "Daňovou házenou" lze s velkou mírou tolerance ještě považovat za živou vodu. Spor o nové soudce je už vodou mrtvou. Vždyť znemožňuje práci Ústavního soudu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video