Prezident Václav Klaus

Prezident Václav Klaus | foto: Michal Sváček, MAFRA

Prezidenti USA si zvou premiéry, na Klause se zapomnělo

  • 754
Zdá se, že vřelé přátelské vztahy mezi prezidenty Česka a USA s odchodem Václava Havla a Billa Clintona skončily. Prezident Václav Klaus se pozvání nedočkal ani od George Bushe a aktuálně ani od Baracka Obamy. Mají rozdílné názory a krajané v USA Klause nemusí, míní politolog Zdeněk Zbořil.

Vůbec první pozvání od Baracka Obamy do USA nedostal prezident Václav Klaus, ale premiér Petr Nečas. České a americké úřady o schůzce informovaly v pátek.

Proč pozvání nedostal Klaus, americká ambasáda v Česku v pátek večer nekomentovala s tím, že čekají na oficiální stanovisko Bílého domu.

Nečas na konci října poletí za Obamou

"Nemůžu hovořit za americkou stranu, v tuto chvíli byl pozván pan premiér a pro českou stranu je dobře, že se někomu takové pocty dostalo," zhodnotil situaci český velvyslanec v USA Petr Gandalovič.

"Oba prezidenti se viděli na summitu NATO, takže si myslím, že vzájemný kontakt je přirozený a nemám k tomu žádné další komentáře," řekl iDNES.cz Klausův kancléř Jiří Weigl.

Politologové se shodují na tom, že nejde o překvapivý krok. Klause si do Bílého domu nepozval ani George Bush, který hostil tehdejšího premiéra Mirka Topolánka. V důvodech, proč si prezidenti Václava Klause nezvou, se oslovení experti liší.

"Při návštěvě Obamy na americko-ruském summitu se ukázalo, že Barack Obama má diametrálně odlišný názor na rok 1968 než pan prezident. A to nemluvím o dalších věcech, jakými bylo Kosovo nebo válka v Iráku, které pan prezident Klaus komentoval vždy jinak než oficiální americká místa," míní politolog Zdeněk Zbořil.

"Musím také říct, že pan prezident Klaus nemá, až na výjimky, dobrou pověst mezi krajany, ale ani mezi lidmi, kteří tam dříve působili v diplomatických službách. Oni jsou sice silně republikánští, ale umí pomlouvat českého prezidenta stejně, jako si ho umíme pomlouvat my tady v České republice," dodal Zbořil.

"Myslím, že je dobře, že se Česku podařilo dosáhnout přímého jednání s Washingtonem a tou relevantní institucí na české straně je vláda a její předseda, protože zahraniční politiku tvoří vláda České republiky. To je standardní postup a vůbec mě nepřekvapuje," řekl iDNES.cz ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Drulák. Podle něj by stejně postupovaly i jiné zahraniční země.

Podle Zbořila by situace byla jiná, pokud by dnes na Hradě seděl Klausův předchůdce Václav Havel. "On je, možná i trochu neoprávněně, pro Američany idol. Je to dobrá značka, na jejíž popularitě a slávě se dá vézt. U Václava Havla se dodnes někteří američtí politici, bez ohledu na politickou příslušnost, rádi zastaví," dodal Zbořil.

Na Havlovu sobotní oslavu narozenin dorazila například bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová. Loni v dubnu jej soukromě navštívila také současná šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová. Ostatně s exprezidentem Billem Clintonem Havla pojí rovněž letité přátelství.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video