Prezident Václav Klaus si nenechal ujít Velkou pardubickou.

Prezident Václav Klaus si nenechal ujít Velkou pardubickou.

Sice se moc nezdržovali, ale přijeli všichni. Od Masaryka po Klause

  • 0
Přestože Pardubický kraj nebyl nejoblíbenějším místem prezidentských návštěv, alespoň krátkou zastávku si tu udělal snad každý z bývalých českých a československých prezidentů. Některý jen zamával lidem z vlaku během zastavení na nádraží, jiné zase přilákaly kulturní nebo sportovní akce.

Pardubice a východní Čechy vůbec vítaly prezidenty už od vzniku republiky. Byť někdy sporadicky, navštívili kraj snad všichni od T. G. Masaryka až po Václava Klause.

"Jednou z prvních návštěv byla ta, v níž prezident Osvoboditel navštívil Pardubice v době sokolské výstavy v roce 1922. V té době do města přijel téměř milion lidí z tuzemska i zahraničí. Touhle akcí žilo celé město a svou přítomností ji ozdobil právě TGM," uvedla historička pardubické krajské knihovny Karla Jará.

Ještě předtím stačil Masaryk navštívit Přelouč, Živanice a Bohdaneč. "Světelné efekty ohňů bengálských a elektrických ukázaly za tmy panu presidentovi Kunětickou horu a zámek pardubický jako pohádku," praví se v dobových záznamech. Dalších významných prezidentských návštěv se kraj dočkal těsně před válkou, když v roce 1937 přijel Edvard Beneš na inspekční cestu prací na vojenských opevněních v česko-německém pohraničí v okolí Králík, podhůří i v samotných Orlických horách.

Podruhé se Beneš v kraji zastavil při svém návratu z exilu týden po skončení II. světové války, 16. května 1946. Zvláštní vlak zastavil v Ústí nad Orlicí a v Pardubicích, kde Beneš pronesl krátký projev k několika tisícům shromážděných.

V Ústí nad Orlicí se prezidentovi pochlubili tkalcovským stavem

Po únoru 1948 se prezidenti v Pardubicích a okolí ukazovali výjimečně. Nejčastěji proto, aby poukázali na skvělé výsledky československých dělníků a rolníků. Příkladem může být návštěva Ludvíka Svobody v Ústí nad Orlicí, kde na konci šedesátých let představili první bezvřetenový tkalcovský stav ve VÚB.

Vztahem k východním Čechám byl znám Václav Havel. Jeho oblíbený Hrádeček sice leží těsně pod Krkonošemi, Pardubický kraj mu ale také nebyl cizí. V Pardubicích se v roli prezidenta poprvé objevil 27. ledna 1990. O jedenáct let později se prošel po starém městě se známým anglickým spisovatelem Dickem Francisem.

Pardubice ale nebyly jediným místem, kam Havel zavítal. Litomyšl si vybral pro setkání středoevropských prezidentů, v Poličce se v roce 1996 spolu s německým prezidentem Romanem Herzogem zúčastnil setkání české a německé mládeže. V roce 1997 pak Havel přijel do zatopených oblastí na Orlickoústecku.

Snad nejčastěji si z prezidentů lidé v kraji užili Václava Klause. Ať už při řadě mítinků před volbami, tak při návštěvách šachového turnaje Czech Open, lyžování na horách, nebo na basketu v pardubické ČEZ aréně.

Pár šťastlivců získalo jeho podpis při autogramiádě knihy Modrá planeta v ohrožení na pardubickém Pernštýnském náměstí. Svoji stopu Klaus zanechal také ve Skutči, v pivovaru v Poličce, škole v Litomyšli nebo v Dětském domově v Dolní Čermné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video