Prezidenti Izraele a České republiky Reuven Rivlin a Miloš Zeman na Pražském...

Prezidenti Izraele a České republiky Reuven Rivlin a Miloš Zeman na Pražském hradě (21. října 2015) | foto: AP

Zeman by vyslal vojáky do Libanonu, izraelský prezident mluvil o míru

  • 84
Prezident Miloš Zeman po setkání se svým izraelským protějškem Reuvenem Rivlinem v Praze nadhodil myšlenku vyslání českých vojáků na izraelsko-libanonské hranice. Rivlin na dotaz k současným nepokojům v Izraeli zdůraznil, že židovský stát nevyhlásil válku islámu, a že chce, aby v Jeruzalémě žili Židé i muslimové společně.

Tisková konference na Pražském hradě začala standardním zdůrazněním mimořádně dobrých vztahů obou zemí. Zeman zmínil, že by rád posílil spolupráci s Izraelem v oblasti špičkových technologií a turismu. Pochvaloval si také investice izraelských farmaceutických firem v ČR.

Česká republika podle něj může nabídnout vyspělé nano- či biotechnologie. Navrhl také, aby se Izraelci zajímali o investice do českého lázeňství.

Zemanovi "vojáci do Libanonu"

Cílem mise UNIFIL (více o ní se dočtete zde) je zajištění dodržování míru v jižním Libanonu, odkud v minulosti palestinské gerily a později zejména šíitské hnutí Hizballáh (nyní v Sýrii bojující za Bašára Asada) opakovaně ostřelovaly Izrael. Ten kvůli tomu do oblasti vedl vojenská tažení, poslední v roce 2006.

V misi UNIFIL je 10 tisíc vojáků ze 37 zemí, z evropských například Italové, Francouzi a Němci.

Zeman v minulosti navrhoval vyslat těžce ozbrojené české vojáky na syrsko-izraelskou hranici na Golanských výšinách.

Pak Zeman přešel k bezpečnostní tematice. „Obě země jsou, byť v různé míře, vystaveny tlaku fundamentalistů, chcete-li, extremistů. Izrael bezprostředně, proto jsem například uvítal vyslání naší pozorovací mise na Golanské výšiny nebo další české mise na Sinaji. Domnívám se, že by bylo rozumné, aby se ČR podílela i na misi UNIFIL v Libanonu,“ uvedl prezident.

„A pokud jde o náš stát, doplácíme na důsledky extremismu v podobě občanských válek, velkou migrační vlnu, v případě České republiky zatím spíše potenciální, ale v případě sousedních států už zatraceně aktuální. Byli bychom samozřejmě rádi, kdybychom našli v rámci EU schopnost se s touto migrační vlnou efektivně vyrovnat, což se bohužel nedaří,“ uvedl Zeman.

Izraelský prezident Rivlin ocenil setrvalou českou podporu židovskému státu na mezinárodním poli. Připomněl, že jeho předci přišli do tehdejší osmanské Palestiny v roce 1809 z Prahy.

Na novinářský dotaz ohledně současných nepokojů v Izraeli (více o nich například zde) uvedl, že Jeruzalém - místo četných útoků - zůstává jednotným hlavním městem Izraele. „Je to mikrokosmos schopnosti Židů a Arabů žít pospolu. Pokud by to nedokázali v Jeruzalémě, nedokázali by to zřejmě nikde. Věříme, že je osudem Židů a Arabů, aby žili pohromadě. Takový je náš zájem. Představitelé muslimského světa hlásají, že Izrael vyhlásil válku islámu. To Izrael nikdy neudělal,“ řekl Rivlin.

„Zesnulý jordánský král Husajn a náš premiér Jicchak Rabin podepsali dohodu o statusu Chrámové hory a o tom, že tam muslimové budou moci praktikovat svou víru. Jako lidé, jako náboženství. Dodržujeme každé písmeno této podepsané dohody. Vůbec nemáme v úmyslu měnit podmínky této dohody,“ uvedl izraelský prezident v odkazu na jednání, během nichž Izrael a Jordánsko dosáhly v roce 1994 mírové smlouvy.

Oba prezidenti se podle Zemana shodli také na tom, že nelze za partnera k jednání považovat hnutí Hamas a že je třeba jednat s umírněněji se projevujícím Fatahem.

Během čtvrtka Rivlin se Zemanem navštíví česko-izraelský podnikatelský seminář, uctí památky obětí války v Terezíně a položí věnce k Národnímu památníku na pražském Vítkově.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video