Staronový afghánský prezident Hamíd Karzáí (2. listopadu 2009)

Staronový afghánský prezident Hamíd Karzáí (2. listopadu 2009) | foto: AP

Prezidentem Afghánistánu se stal Karzáí, komise zrušila druhé kolo voleb

  • 21
Dosavadní prezident Afghánistánu Hamíd Karzáí obhájil post hlavy státu. Jeho zvolení oznámila volební komise s tím, že zrušila druhého kolo prezidentských voleb. O osudu volby rozhodovala poté, co z boje odstoupil jediný rival současného prezidenta Abdulláh Abdulláh.

"Nezávislá volební komise vyhlašuje prezidentem Hamída Karzáího, protože je vítězem prvního kola a jediným kandidátem do kola druhého," odůvodnil rozhodnutí šéf komise Azizuláh Ludín.

Po včerejším odstoupení někdejšího ministra zahraničí Abdulláha se komise zabývala situací, pro kterou afghánská ústava nemá řešení. Zbyl totiž jediný kandidát - současný prezident Hamíd Karzáí.

Druhému kolu hrozili povstalci výhružkami

Analytici už před zasedáním komise usuzovali, že výhrůžky povstalců z hnutí Taliban a obtíže s organizací hlasování přimějí afghánské úřady k rychlému ukončení voleb. To se nakonec také stalo. Ludín navíc uvedl, že zrušením voleb ušetří afghánská vláda mnoho peněz.

První kolo, které se uskutečnilo 20. srpna, poznamenaly rozsáhlé podvody. Komise pro vyšetření volebních stížností, která pracuje pod patronací OSN, tak musela poškrtat desetitisíce hlasů.

Afghánský prezidentský kandidát Abdulláh Abdulláh

Afghánský prezidentský kandidát Abdulláh Abdulláh

Po jejich anulování klesl Karzáího volební zisk pod padesátiprocentní hranici nutnou pro zvolení prezidenta, Abdulláh si po přepočítání připsal 30,59 procenta.

Legitimita voleb v ohrožení

Komise proto rozhodla o konání druhého kola voleb. S pomocí amerického senátora Johna Kerryho, šéfky americké diplomacie Hillary Clintonové nebo britského premiéra Gordona Browna s ním souhlasil i Karzáí a Afghánci měli k urnám vyrazit tuto sobotu.

Včera však Karzáího jediný soupeř Abdulláh Abdulláh oznámil, že na protest proti netransparentnosti voleb z druhého kole odstupuje. - více čtěte zde

Odborníci upozorňují, že zrušení druhého kola sice ušetří mnoho prolité krve v afghánských ulicích, ale může vážně ohrozit legitimitu voleb v očích mnoha Afghánců. Ti totiž skepticky hledí na rozsáhlé podvody, které provázely první kolo. Druhé kolo mělo volební proces v očích Afghánců vylepšit.

EU i USA zrušení voleb přivítaly

Do Afghánistánu dnes přiletěl na nečekanou návštěvu generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Afghánce ujišťoval, že OSN bude pokračovat ve svých operacích v zemi, přestože útoky povstaleckých skupin neustávají.

Zrušení druhého kola uvítala vláda amerického prezidenta Baracka Obamy, stejně jako Velká Británie, OSN či sousední Pákistán. "Blahopřejeme prezidentu Karzáímu k jeho vítězství v těchto historických volbách a těšíme se na spolupráci s ním" při podpoře reforem a zlepšení bezpečnosti, uvedlo v prohlášení americké velvyslanectví v Kábulu.

KDO JE HAMÍD KARZÁÍ

- Hamíd Karzáí se narodil 24. prosince 1957 v Kandaháru. Studoval politologii v Kábulu a poté v Indii, kde později působil na univerzitě v Simle. Když Sovětský svaz vpadl do Afghánistánu, emigroval do USA, kde úspěšně podnikal.

BOJ PROTI TALIBANU

- Po pádu prosovětského režimu se vrátil do vlasti a v letech 1992 až 1994 byl ve vládě mudžáhidů náměstkem ministra zahraničí. Z vlády odešel kvůli frakčním bojům a plenění Kábulu. Po nástupu Talibanu odmítl nabízenou diplomatickou funkci a s rodinou žil v Pákistánu, odkud s otcem vedl kampaň proti Talibanu.

Afghánský prezident Hamíd Karzáí na vojenské přehlídce v Kábulu- V létě 2001 přicestoval tajně do Afghánistánu a snažil se získat podporu kmenových náčelníků pro vytvoření mnohonárodnostní vlády. Podílel se na řízení tajných operací proti hnutí Taliban, s nímž nakonec v prosinci 2001 dojednal kapitulaci hnutí. Karzáí je ženatý a údajně má jednoho syna.

- Člen jednoho z nejmocnějších paštunských kmenů Popalzaj se v době svého jmenování předsedou prozatímní vlády v prosinci 2001 těšil pověsti zkušeného a schopného politika, když uklidnil etnické boje. K jeho úspěchům lze přičíst prosazení některých dílčích reforem v oblasti školství a zdravotnictví.

VZTAH S USA

- USA Karzáího podporovaly od počátku jeho veřejného působení. Za éry bývalého prezidenta George Bushe byl Karzáí zvyklý na pravidelné týdenní videokonference s Washingtonem a Bílý dům jej považoval za symbol nového pořádku v Afghánistánu. S nástupem nové administrativy Baracka Obamy ale vztahy obou zemí ochladly.

George Bush a Hamíd Karzáí v Kábulu- Američanům, kteří mají v Afghánistánu jednoznačně největší kontingent vojáků bojujících proti radikálnímu islámskému hnutí Taliban, vadí zejména Karzáího nedůslednost, zkorumpovanost jeho vlády a jeho malá autorita v regionech.

- I když do hornaté země přitekly miliardy dolarů mezinárodní pomoci, úřadům se dosud nepodařilo splnit základní podmínky zahraničních dárců, tedy vymýtit korupční praktiky, v širším měřítku uplatňovat humanitární pomoc prostřednictvím neziskových organizací a snížit objem bujícího obchodu s drogami.      autor: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video