Čtenáři dali Zemanovi celkem 65 tisíc jedniček, 32 tisíc dvojek, 44 tisíc trojek, 55 tisíc čtyřek a 218 tisíc pětek. | foto: Tomáš Cetkovský, iDNES.cz

Čtenáři známkovali Zemana. Vyčetli mu tým, smířlivě hodnotili pracovitost

  • 781
Do oznámkování čtvrtého roku Miloše Zemana od zvolení prezidentem se zapojilo na 44 tisíc čtenářů iDNES.cz. Průměrně ho hodnotili známkou 3,8. Nejsmířlivější byli v otázce Zemanovy pracovitosti, nejkritičtější v hodnocení, kým se prezident obklopuje.

Tým prezidentových nejbližších spolupracovníků - kancléř Vratislav Mynář, mluvčí Jiří Ovčáček, donedávna protokolář Jindřich Forejt, vystřídaný Miroslavem Sklenářem, šéfporadce Martin Nejedlý a další - je v očích čtenářů iDNES.cz nejslabší složkou prezidenta. Udělili mu za ni průměrnou známku 4,24.

Čtenářské vysvědčení

Podívejte se, jaké známky udělili čtenáři prezidentovi Zemanovi

Na opačném konci spektra se pak nacházelo hodnocení Zemanovy pracovitosti (průměrná známka 3,26). Tato oblast spolu s tím, jak čtenáři vnímají Zemanův vztah k vládě, přínos k bezpečnosti ČR a postoj k EU a NATO, patřily k „předmětům“, kde lidé známkovali poměrně pestře.

Čtenářské známkování čtvrtého roku prezidenta Zemana

Graf ukazuje rozložení jednotlivých známek, které čtenáři prezidentovi dali v deseti hodnocených oblastech.

Ve všech dalších oblastech totiž platilo, že nedostatečných dostal prezident od čtenářů více než všech zbylých známek dohromady. Mezi těmi zbylými byly poměrně výraznou měrou zastoupeny jedničky.

V hlasování bylo zdánlivě možné známkovat prezidenta opakovaně. Portál iDNES.cz dokáže tyto prokazatelně opakované hlasy filtrovat.

V celkových číslech to vypadá takto: čtenáři dali Zemanovi celkem 69 tisíc jedniček, 34 tisíc dvojek, 46 tisíc trojek, 57 tisíc čtyřek a 231 tisíc pětek. Skutečnost, že nejvíce byly zastoupeny známky z opačných konců spektra, svědčí o jisté míře polarizace čtenářů v pohledu na prezidenta.

Kolik jakých známek čtenáři prezidentovi celkem dali

Pomoci mohlo cestování, uškodit aféry Zemanova okolí

Co lze ze známkování usuzovat? Je třeba mít na paměti, že známkující čtenáři nejsou reprezentativním vzorkem společnosti. Prezident Zeman čerpá značnou část opory zejména z vrstev staršího obyvatelstva menších měst, což nejsou typičtí čtenáři iDNES.cz.

Zdá se nicméně, že lidé oceňují Zemanovy četné vyjížďky do krajů, což je jeden z mála z pohledu čtenáře měřitelných dokladů prezidentovy pracovitosti. V každém kraji byl třikrát, nyní už načal čtvrté „kolečko“. „Plzeňský kraj je první, kde jsem navštívil všechny obce nad pět tisíc obyvatel,“ pochválil se prezident ve čtvrtek na tiskové konferenci.

Zeman v Plzni mluvil o i aktuálním sporu o Karla Srpa:

26. ledna 2017

Naopak ve špatném ohodnocení výběru spolupracovníků se mohou odrazit aféry a problémy, které je provázejí: vazba Martina Nejedlého na ruský koncern Lukoil a prohraný soud (více zde), útočný styl mluvčího Jiřího Ovčáčka na sociálních sítích či to, že kancléř Vratislav Mynář stále nemá bezpečnostní prověrku, zato si nechává při příjezdu na Hrad salutovat, jak psal portál Aktuálně.cz.

To, že celkově převládly horší známky, neodpovídá ovšem na otázku, zda by si jiní politici v obdobných čtenářských hodnoceních vedli hůře či lépe.

Zeman ostatně dlouhodobě patří k nejlépe hodnoceným politikům. Během roku 2016 byl podle agentury CVVM úplně nejpopulárnějším (výzkum najdete zde). Zda mu k tomu pomáhá aureola prezidentské funkce, či zda naopak on sám má vliv na důvěru občanů v prezidenta jako ústavní instituci, je složitější otázka, ústavní instituce prezidenta se každopádně také těší poměrně vysoké důvěře (výzkum najdete zde).

Desátého března hodlá Miloš Zeman oznámit, zda se bude ucházet o druhý prezidentský mandát (více o tom, jak se poradí se svým okolím, čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video