Prezident Miloš Zeman oznámil veřejnosti úmysl ucházet se o druhé funkční období (10. března 2017). | foto: Michal Šula, MAFRA

Chtěl bych, aby dál vládla koalice ČSSD a ANO, řekl Zeman v Lánech

  • 365
Prezident Miloš Zeman by si přál, aby i po příštích parlamentních volbách vládla koalice sociálních demokratů a hnutí ANO. Navrhl také změny, které by posílily aktivní občanství: větší podíl na veřejné správě a povinnou volební účast. Uvedl to v nedělním rozhovoru pro Blesk.cz na zámku v Lánech.

Zeman řekl, že by po parlamentních volbách uvítal stejnou vládní koalici jako dosud. Sociální demokraty by prý nerad viděl v poli poražených, k tomu ale podle něj potřebují atraktivní program a atraktivní vedení. „Já vím, že prezident nemá právo ovlivňovat sestavování vlády, ale já bych si upřímně přál, aby zde i nadále existovala koalice hnutí ANO a sociální demokracie,“ sdělil prezident v rozhovoru pro Blesk.cz.

ANO by volila třetina lidí, ČSSD výrazně ztrácí, ukázal průzkum

Politiku ČSSD více komentovat nechtěl, uvedl pouze to, že bohumínské usnesení, které vylučuje spolupráci s komunisty, považuje za zastaralé. „V tom souzním s Bohuslavem Sobotkou,“ řekl k tomu prezident. Na usnesení se dohodl sjezd sociálních demokratů v roce 1995, tedy v době, kdy byl Zeman předsedou této strany. Zrušit by ho podle něj měl opět stejný orgán, na nedávném sjezdu ČSSD se ale toto téma ani neotevřelo.

Prezident se v Lánech vyjadřoval zejména ke své opětovné kandidatuře na hlavu státu. Zopakoval, že za favorita voleb se nepovažuje, za svou výhodu oproti ostatním kandidátům však mimo jiné označil kontinuitu ve výkonu funkce. „Ta spočívá především v hájení zájmů České republiky včetně zájmů ekonomických,“ uvedl. Přínosem je podle něj i to, že oproti protivníkům může být více v klidu. „Dnes je nesmírná výhoda v tom, že nejsem v křeči,“ dodal.

Předvolební debaty Zeman vynechá, stejně jako Heinz Fischer

Zeman také připustil a označil za zcela legitimní, že lidé chtějí změnu. „A já jim to přeji. Pouze jim tiše a taktně říkám, že ne každá změna je změnou k lepšímu,“ uvedl k dotazu na svou možnou prohru. Domnívá se, že mnozí lidé chtějí na postu hlavy státu vidět někoho „mladšího, hezčího a energičtějšího“. „Prezidentská kandidatura není módní přehlídka,“ upozornil však prezident.

Ke kandidatuře ho prý popichují novináři, kteří mu nepřejí. A v konečném rozhodnutí zkusit to znovu ho podpořila i jeho manželka. „Řekla mi: Přece jim to nenecháš,“ uvedl Zeman a vysvětlil, že tím myslela takzvanou pražskou kavárnu, jak Zeman nazývá své odpůrce.

Své rozhodnutí, že se nebude před volbami účastnit debat s jinými kandidáty (více o rozhodnutí prezidenta Zemana zdržet se debat zde), Zeman vysvětlil inspirací bývalým rakouským prezidentem Heinzem Fischerem. Toho považuje za svého přítele a za osobnost, jíž si váží. Zemanovi řekl, že sám nešel před druhým zvolením do žádné debaty, protože chtěl, aby ho lidé posuzovali podle práce, kterou již v prezidentské funkci vykonal. „Rád se učím od zkušených a dobrých lidí, tak jsem si řekl, že budu následovat tento příklad,“ řekl Zeman.

Jeho protikandidátovi Michalovi Horáčkovi se však takový krok nezamlouvá, prezident má podle něj obavy z přímé konfrontace. „Naruší tak demokratickou platformu, kde platí stejná pravidla pro všechny,“ uvedl už dříve Horáček.

Staniž se, osude! Zeman slíbil neútočit na své protikandidáty:

Chci posílit aktivní občanství, vyhlásil prezident

V případě znovuzvolení by současný prezident pokračoval ve stávající linii, doplnil by ji ale o nové stanovisko: aktivní občanství. Pod tímto pojmem si Zeman představuje možnost voličů zvolit si v krajských i parlamentních volbách zástupce z různých kandidátek napříč politickými stranami (takzvané panašování). Bylo by to ale spojeno s povinnou volební účastí. Zaměstnanci by podle něj měli mít možnost se více podílet na dění ve společnostech, kde pracují, včetně podílu ze zisku.

Zeman by si také přál, aby měl prezident možnost zákonodárné iniciativy. Chtěl by si zvát poslance a senátory, kteří by zákony mohli předkládat za něj. „Kdyby bylo na mě, tak bych byl velmi rád, aby se zákonodárná aktivita vrátila do rukou prezidenta,“ řekl. Znovu zmínil i své zdravotní obtíže, které podle něj nejsou překážkou výkonu funkce hlavy státu. Upozornil, že například americký prezident Franklin Roosevelt byl na invalidním vozíku.

Kandidaturu oznámil prezident Zeman oficiálně v pátek 10. března, den předtím o ní informoval své příznivce (více zde). Nikdo z jeho okolí podle něj do poslední chvíle nevěděl, jak se rozhodl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video