Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro iDNES.cz (11. března 2015) | foto: Michal Růžička, MAFRA

Prezident Zeman je v polovině mandátu na Hradě. Oznámkujte si ho sami

  • 1652
Zatímco děti čeká už příští týden nástup do školy, prezident Miloš Zeman za sebou bude mít začátkem září první polovinu pětiletého mandátu na Hradě. Kromě politiků, analytiků i novinářů, kteří budou hodnotit jeho působení, dává iDNES.cz svým čtenářům možnost, aby Zemana oznámkovali sami a dali mu své vysvědčení.

Zhodnotit můžete chování i nadstranickost prezidenta, jeho prospěšnost pro stát, to, jak reprezentuje v zahraničí, jak vystupuje v domácí politice, jaký má vztah s vládou i kontakt s občany, jeho pracovitost i výběr spolupracovníků, jak vykonává své ústavní pravomoci i to, jaký volí styl oblékání a jaká je jeho celková image.

Známkovali jste polovinu mandátu prezidenta Zemana

Hodnotit dva a půl roku prezidenta Miloše Zemana jste mohli od 24. srpna od 12:00 do pátku 28. srpna do 8:00. Hlasování skončilo.

iDNES.cz oslovil s tím, aby sami zhodnotili polovinu pětiletého mandátu prezidenta Miloše Zemana, také představitele parlamentních stran, které mají klub v Poslanecké sněmovně. Někteří tuto možnost využili, jiní nikoli. Neodpověděli premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a šéf komunistů Vojtěch Filip.

„Prezident je hlava státu a mně nepřísluší ho hodnotit,“ sdělil iDNES.cz vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. V rozhovoru pro sobotní Právo ho označil za velkou osobnost české politiky. „Určitě se s ním nenudíme, je s ním legrace. Má plno příznivců i plno nepřátel. Já ho respektuji, je to hlava státu a nemám s ním problém. Myslím si, že máme v různých věcech stejný názor, jako například na rozpočet,“ řekl Babiš.

„Pan prezident mě ničím nepřekvapil, plní, co sliboval a co jsme od něj mohli očekávat. Rozhodně naplňuje svou pověst silného politika, který se nebojí zastávat ostré názory a umí si zajistit pozornost. Kladně hodnotím jeho vztah k EU a k Izraeli. Neshoduji se s ním v pohledu na ruskou politiku na Ukrajině. Nicméně si nemyslím, ze rozpor mezi vládou a hlavou státu v pohledu na některé aspekty zahraniční politiky je fatální. V domácí politice a veřejné debatě jsou nekterá vystoupení prezidenta razantnější a kontroverznější, než by odpovídalo mému vkusu, zejména ve vztahu k občanské společnosti,“ hodnotí Zemana v poločase šéf lidovců, vicepremiér Pavel Bělobrádek. Zatím ale podle něj prezident neučinil žádný krok, jímž by v tomto volebním období překročil meze, které mu v rámci dělby moci dává Ústava a ústavní zvyklosti.

Zeman společnost rozděluje, záměrně provokuje, míní šéf ODS

Kriticky naproti tomu na prezidenta pohlíží předseda opoziční ODS Petr Fiala. „Miloš Zeman naši společnost rozděluje a na tom se ani v polovině jeho mandátu nic nezměnilo, ba naopak. Svými výroky a názory záměrně provokuje, jeho jednání nás ale poškozuje. Porušuje zvyky a tradice, jako při odmítnutí jmenovat profesory, mění naši zahraniční politiku, i když mu to nepřísluší,“ uvedl Fiala.

„Zatímco si je dobře vědom nebezpečí radikálního islámu, jeho postoje směrem na východ vyvolávají otazníky. Bohužel nejen u nás doma, ale i našich spojenců, demokratických zemí Západu. Miloš Zeman je levicovým prezidentem. Chápu tedy, že podporuje levicové zákony současné vlády, i když s tím nesouhlasím. Ostatně byl to předseda ČSSD a současný premiér Bohuslav Sobotka, který Miloše Zemana před druhým kolem volby otevřeně podpořil. Nemůže se tedy tvářit, že s prezidentem Zemanem nemá nic společného. ODS udělá vše pro to, abychom po příští volbě měli prezidenta, který bude tuto nejvyšší ústavní funkci vykonávat důstojně,“ sdělil iDNES.cz lídr občanských demokratů Fiala.

„Vnímám ho jako velmi silnou osobnost, která nemá příliš velký respekt k ústavním zvyklostem, ani k tradicím, a už vůbec ne k dalším institucím ústavního systému. Vzhledem k tomu, že je přesvědčen, že on vždy ví všechno nejlépe, tak zejména v oblasti zahraniční politiky České republice opravdu k lepšímu neslouží,“ řekl první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Kladně se o Zemanovi naopak vyjádřil nový předseda Úsvitu - Národní koalice Miroslav Lidinský. „Miloš Zeman je jako první přímo volený prezident velmi výrazná osobnost ve své funkci. V některých věcech s ním nesouhlasím, například přijetí eura. Na druhou stranu vysoce oceňuji, že v problematice nelegální migrace a boji proti Islámskému státu se nebojí nazývat věci pravými jmény,“ uvedl Lidinský.

Kdo po Zemanovi? Z lídrů stran jen Babiš zmínil Stropnického

Babiš jako první z lídrů velkých parlamentních uskupení zmínil, kdo by se mu líbil jako příští prezident. Pro ANO by podle něj dobrým tipem byl ministr obrany Martin Stropnický, ale podle Babiše nebude ANO „za každou cenu stavět svého kandidáta“. Sociální demokraté to podle premiéra Bohuslava Sobotky budou řešit až po krajských volbách v příštím roce.

A tak zatím zaznělo jen pár možných jmen kandidátů, kteří v souvislosti s možnou kandidaturou hovořili sami o sobě. Zájem má místopředseda Senátu Zdeněk Škromach z ČSSD, ale ne v případě, že bude obhajovat Zeman. Kandidaturu připustili i katolický kněz Tomáš Halík či senátor za ODS a teplický primátor Jaroslav Kubera.

Sám Zeman tvrdí, že se ke své možné druhé kandidatuře jasně vyjádří až zhruba rok před koncem pětiletého mandátu. Nedávno se ale v rozhovoru v Lánech pro blesk.tv tak trochu „podřekl“, když mluvil o tom, že prověrka hradního kancléře Vratislava Mynáře se určitě nebude dělat až do března 2018, kdy - jak Zeman řekl - „končí moje první funkční období.“

Podívejte se na záběry ze Zemanova působení na Hradě:

6. března 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video