Prezident Miloš Zeman do Sněmovny dorazil na pozvání předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové. Po setkání s ní a obědě se šéfy klubů promluví k poslancům. | foto: Michal Šula, MAFRA

Buďte dílnou moudrosti, ne místem hádek, přeje Zeman poslancům

  • 86
Budu do Sněmovny chodit častěji než mí předchůdci, slíbil Miloš Zeman už v kampani před volbou prezidenta. A nyní, už jako hlava státu, začíná svůj slib plnit. Před polednem dorazil do Sněmovny a po setkání se šéfkou dolní komory parlamentu Miroslavou Němcovou a obědě, k němuž se podávala kachna, promluví k poslancům.

Zeman do Sněmovny dorazil v půl dvanácté dopoledne. Uvítalo ho volání jednoho z přihlížejících občanů: "Pane prezidente, morituri te salutant." Tedy slova písně Karla Kryla, která znamenají - "jdoucí na smrt tě zdraví". Zeman se k němu otočil a opáčil: "Živý jste dost."

Předsedkyni dolní komory Němcové donesl prezident kytici a pak se zapsal i do pamětní knihy. "Přeji Poslanecké sněmovně, aby byla dílnou moudrosti, ne místem hádek," napsal prezident. Jeden zápis v této pamětní knize má už z roku 1998, kdy byl předsedu Sněmovny. Tehdy do knihy napsal: "Kniha je moudrost mimo nás. Chceme-li se stát moudrými, je dobré trávit svůj čas v knihovnách."

Zápis prezidenta Miloše Zemana do pamětní knihy Sněmovny při návštěvě v úterý 7. května 2013.

Místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek z ČSSD, který se oběda s prezidentem zúčastnil, řekl, že Zemanova slova pochopil tak, že by rád do Sněmovny chodil častěji.

"Odhaduji to jednou za půl roku. Bude pro něj ale obtížné stanovit ty momenty, kdy má přijít, aby nešlo jen o ten projev," řekl Zaorálek. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je prezidentova návštěva obnovením komunikace hlavy státu s poslanci, protože předchozí stav, kdy Václav Klaus, ani před tím Václav Havel do Sněmovny nechodili, podle něj normální nebyl.

"Čekáme, že bude více zasahovat do dění v Poslanecké sněmovně," řekl k Zemanově návštěvě poslanec Věcí veřejných Michal Babák.

Zeman už dvakrát navštívil senátory a jednou vládu

Po zvolení už Zeman stihl dvakrát navštívit Senát. Jednou proto, aby se přimluvil za změnu volebního zákona, tak aby lidé mohli vybírat poslance napříč stranami, a za přijetí zákona o majetkových přiznáních.

Podruhé, aby podpořil své čtyři kandidáty do Ústavního soudu, kteří pak Senátem prošli jako nůž máslem. Zatímco Senátu dominuje opoziční ČSSD, kterou Zeman dříve vedl, ve Sněmovně si udržuje nyní už jen těsnou většinu vládní koalice. Není tedy příliš pravděpodobné, že by do voleb, které budou nejpozději příští rok v květnu, na některý ze Zemanových návrhů Sněmovna kývla. Zeman už dorazil i na vládu a na hradě přijal hejtmany i zástupce odborů.

Již před zvolením na Hrad dal jasně najevo, že čím dříve vláda Petra Nečase skončí, tím podle něj lépe. Opozice ale nemá sílu vyslovit vládě nedůvěru. Nejnapjatější jsou po prezidentské volbě Zemanovy vztahy s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, s nímž se stále nedokázal domluvit na některých velvyslancích.

Spor s ministrem Schwarzenbergem o Klausovou

Schwarzenberg, který se Zemanem prohrál boj o Hrad, odmítá akceptovat Livii Klausovou, manželku bývalého prezidenta, jako novou velvyslankyni na Slovensku, jak si to přeje Zeman. Obsazen není také post velvyslance v Rusku, kam si přeje prezident vyslat europoslance za KSČM Vladimíra Remka.

Kvůli tomu se zasekly i další výměny velvyslanců, které na návrh ministra zahraničí schvaluje vláda a jmenuje prezident. Premiér či jím pověřený člen vlády jmenování kontrasignuje.

Zeman sice naznačil, že by se také mohl domluvit jen s premiérem Nečasem. Schwarzenberg ale reagoval, že v takovém případě by jeho TOP 09 opustila vládu, a Nečas prezidentovu snahu posílit na úkor ministra zahraničí odmítl s tím, že na tom se podílet nebude.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue