Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prezidentův den D v devíti citátech: slib, modlitba, pozor na schody

  19:12aktualizováno  19:12
Miloš Zeman je prezidentem České republiky, slavnostní den se chýlí ke konci. Portál iDNES.cz pro vás připravil devět zastavení v podobě devíti výrazných či zajímavých citátů, které nový pán Pražského hradu během své inaugurace a po ní prohlásil.

Miloš Zeman se po inauguraci uklonil u sochy TGM na Hradčanském náměstí v Praze. (8. března 2013) | foto:  Petr Topič, MAFRA

110:14, prezidentský slib

"Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí."

  • Prezident text slibu přednesl přesně, v písemné verzi se však vloudila chyba - místo slova "nejlepšího" se protokolářům vloudilo nevyskloňované "nejlepší". Prezident pak musel podepsat ještě správné znění slibu (detaily zde).

210:20, inaugurační projev

"Každý z nás v životě někdy vyhrál a někdy prohrál. Vím, jak je obtížné unést tíhu porážky, ale vím také, jak je těžké odolat pokušení, které přináší vítězství. Proto jsem řekl, že chci být prezidentem všech občanů bez rozdílu jejich politických názorů, a jsem si vědom toho, že tento závazek nemohu naplnit pouhými slovy, ale především konkrétními činy v průběhu svého funkčního období."

Inauguraci jsme sledovali on-line

  • Připomínka o unesení tíhy porážky pochází z roku 2003, kdy se Zeman ucházel o post prezidenta poprvé. Neuspěl, když jej nevolila část jeho ČSSD. Tyto poslance poté nazval zrádci - mezi nimi i členy současného vedení sociální demokracie Bohuslava Sobotku a Lubomíra Zaorálka (o seznamu zrádců čtěte podrobně zde).

310:23, inaugurační projev

"Prvním cílem je uklidnění a stabilizace české politické scény. Jsem si plně vědom toho, že bez podpory veřejnosti je pro jakéhokoliv jednotlivce tento úkol nedosažitelný. Ale řídím se zásadou, že lépe než proklínat tmu, je zapálit alespoň jednu svíčku."

  • Prezident zahrál na smířlivou, státnickou notu. Ostatně, o několik desítek minut později učinil další smířlivé gesto, když se podle tradice poklonil relikvii sv. Václava, kterého ještě před 12 lety nevybíravě označoval za symbol kolaborace a servility (detaily zde). Názory na světce a knížete jsou různé, mnozí občané - logicky především věřící - si jej hluboce váží.

410:26, inaugurační projev

"Chtěl bych rozšířit počet dnes udělovaných státních vyznamenání, protože věřím, že mnoho lidí, kteří svojí celoživotní prací přispěli k rozvoji České republiky, si takové ocenění zaslouží. Nezapomínám však na to, že v této republice žijí miliony lidí, kteří vykonávají, řečeno Masarykovými slovy, onu drobnou, černou, trpělivou a poctivou práci."

  • Zatímco za Václava Klause počet státních vyznamenání udělovaných prezidentem poklesl, Miloš Zeman vyhlásil, že jich bude opět o něco více. Vyznamenání prezident uděluje tradičně 28. října, v den výročí vzniku Československé republiky.

510:30, inaugurační projev

"Za třetí ostrov negativní deviace pokládám podstatnou část českých médií. Tu část, která se zaměřuje na vymývání mozků, na mediální masáž a na manipulaci veřejným míněním. Tu část, jejíž představitelé vynikají pozoruhodnou kombinací minimálních znalostí a maximálního sebevědomí. Upovídaní komentátoři, kteří píší o všem a nerozumějí ničemu, mi připomínají Čapkovu definici literárního kritika jako člověka, který radí spisovateli, jak by on napsal knihu, kdyby to uměl."

  • Některé přítomné politiky prezident svým otřením se o novináře zaskočil, jiné nikoliv. Přejme si odvahu, pokoru a moudrost, stejně jako Miloš Zeman v následujícím citátu - proti tomu nejde nic namítnout.

610:32, inaugurační projev

"Bože, dej mi odvahu, abych se snažil ovlivňovat věci, které ovlivnit mohu.
Bože, dej mi pokoru, abych se nesnažil ovlivňovat věci, které ovlivnit nemohu.
A Bože, dej mi moudrost, abych dokázal rozlišit mezi prvním a druhým."

  • Nový prezident připsal autorství této modlitby Thomasi Morovi, anglickému vzdělanci a právníkovi žijícímu v 15. a 16. století na dvoře Jindřicha VIII. (nesouhlasil s odlukou od katolické církve a pro svůj odpor byl popraven). Je to nicméně značně sporné (v roce 2008 se podrobně původu modlitby věnovaly New York Times a Thomase Mora ani nezmínily mezi možnými autory). Ve stejném duchu píší i další zdroje, často je autorství připisováno teologovi Reinholdu Niebuhrovi. Absolutní shoda ovšem nepanuje.

711:37, modlitba ve Svatováclavské kapli

"Každý z nás si ve svém životě staví chrám. Někdy je tím chrámem katedrála. Někdy venkovský kostelík. Někdy jenom kaplička a někdy boží muka. Ale vždy je to chrám. Chrám, který zobrazuje naše životní dílo. Přejme si všichni, abychom - nebude-li nám dopřáno býti staviteli katedrály - byli alespoň staviteli o něco skromnějších chrámů. Aby za námi zůstalo něco, co odkážeme budoucím generacím."

811:38, ve Svatováclavské kapli

"A teď si dávám pozor na schody."

  • ...broukl takřka neslyšně prezident, když přecházel vyslechnout další část pobožnosti. Na schodech v budově České televize po svém zvolení totiž opakovaně upadl. Zdůvodnil to operovaným palcem na noze (podrobnosti najdete zde).

912:04, u sochy T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí

"Právě na masarykovské republikánské tradice bychom měli společně navázat, protože i v Ústavě České republiky existují zbytečné monarchistické prvky, jako je například právo prezidenta republiky udělovat amnestii či milosti. Řekl jsem, že sám za sebe se těchto práv dobrovolně vzdám. A přál bych si, aby byla změněna ústava takovým způsobem, aby jakýkoliv můj nástupce nemohl institutu amnestie nebo milosti jakýmkoliv způsobem zneužít."

  • Ještě jedno vymezení proti Václavu Klausovi, který před svým odchodem z funkce vyhlásil kontroverzní amnestii, díky níž definitivně unikli možnosti trestu i lidé podezřelí ze závažné hospodářské kriminality.
Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Volební model agentury Median (první polovina října 2017)
ANO vede, ale jen s 25 procenty. Do Sněmovny míří osm stran a hnutí

Volební model v poslední den před volbami, kdy mohou média čísla ukazující popularitu stran zveřejnit, říká, že hnutí ANO si udržuje náskok před svými soupeři,...  celý článek

Zlínský lyžařský svah
Úleva pro sportovce ve Zlíně. Soud zastavil insolvenční řízení

Insolvenční řízení se Sportovními kluby Zlín, které vlastní největší sportoviště ve městě, zastavil brněnský krajský soud. Pokud rozhodnutí nabude právní moci,...  celý článek

Ilustrační snímek
Policisté hrají v pořadu Primy, prezidium jejich účinkování prošetřuje

Policejní prezidium se ohradilo vůči pořadu Policie v akci televize Prima. Vedení policie vadí, že vznikl bez jejího vědomí a že v něm účinkují skuteční...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.