Prezident vyznamenal 89 osobností za zásluhy o stát

- Prezident Václav Havel ve středu večer ve Vladislavském sále Pražského hradu předal 89 nejvyšších státních vyznamenání osobnostem, které se zasloužily o republiku. Na seznamu je například malíř Emil Filla, válečný stíhač Karel Kuttelwascher, herečka Vlasta Chramostová, hokejový brankář Dominik Hašek či atlet Emil Zátopek. Naopak na něm chybí bývalý vídeňský starosta Helmut Zilk, kterému se Havel rozhodl vyznamenání neudělit kvůli podezření ze spolupráce s StB.

Václav Havel v projevu připomněl, že země má nyní jedinečnou šanci stát se demokratickou součástí Evropy tak, jak o to usiloval T.G. Masaryk.
"Jsem samozřejmě přesvědčen, že se naše dávné naděje naplní," prohlásil.
Dopoledne prezident položil kytici u sochy sv. Václava na Václavském náměstí v Praze a k hrobu Neznámého vojína na Vítkově, kde také položil věnec. Po něm tak učinili rovněž předsedové vlády a Poslanecké sněmovny Miloš Zeman a Václav Klaus a pražský primátor Jan Koukal.
Dopoledne položili kytice u sochy sv. Václava v Praze také představitelé čtyřkoalice - předseda Unie svobody Jan Ruml, místopředseda KDU-ČSL pověřený jejím vedením Jan Kasal, předseda ODA Daniel Kroupa a Demokratické unie Ratibor Majzlík.

Z historie
27. října 1918 zaslal ministr zahraničních věcí Gyula Andrássy nótu Spojeným státům americkým, v níž rakouská vláda přistoupila na podmínky amerického prezidenta včetně uznání práv Čechoslováků a Jihoslovanů.
Obyvatelstvo pochopilo nótu jako definitivní konec rakouské monarchie.
28. října poslanec Isidor Zahradník na Václavském náměstí vyhlásil samostatnost republiky. Informace o této historické události se však do většiny měst dostali až o den dříve, takže na většině území Československa se samostatnost oslavovala až 29. října.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video