Zákon podle Klause destabilizuje zdravotnictví.

Zákon podle Klause destabilizuje zdravotnictví. | foto: MAFA - Alexandr Satinský

Prezident vetoval zákon o neziskových nemocnicích

  • 1028
Prezident Václav Klaus podle očekávání vetoval zákon o neziskových nemocnicích. Nepřináší prý řešení problémů zdravotnictví. Sněmovna může veto přehlasovat. Levice, která zákon prosadila, na to potřebuje nejméně 101 hlas.

ČTĚTE:
PLNÉ ZNĚNÍ VYSVĚTLUJÍCÍHO DOPISU VÁCLAVA KLAUSE

Prezident republiky napsal předsedovi Poslanecké sněmovny Lubomíru Zaorálkovi dopis, ve kterém své rozhodnutí zdůvodnil.

"České zdravotnictví zásadní systémovou změnu v každém případě a co nejrychleji potřebuje. Zákon o veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízeních vracím, protože tuto potřebnou změnu nepřináší a protože k řešení vážných problémů českého zdravotnictví volí metodu špatnou," píše v dopise Klaus.

Zákon v této své podobě podle Klause zdravotnictví destabilizuje, zbytečně rozděluje lékaře a další zdravotníky, vyostřuje politickou atmosféru v zemi a zneklidňuje pacienty a celou českou veřejnost. Vytváří prý navíc falešný dojem, že se tzv. neziskovostí nemocnic řeší finanční krize zdravotnictví.

Rath: Čekal jsem, že prezident zákon vetuje
Ministr zdravotnictví David Rath ČTK řekl, že ho Klausovo rozhodnutí nepřekvapilo. Norma má podle něj šanci znovu ve Sněmovně uspět.

"Mně samozřejmě je líto, že pan prezident takto okatě a očividně podporuje plošnou privatizaci (nemocnic), kterou rozjeli jeho straničtí souputníci z ODS na úrovni krajů," uvedl Rath. Podotkl, že Klaus v 90. letech prosadil privatizaci podniků. Podle ministra zůstal tedy "názorově konzistentní".

Rath se obává toho, že by privatizace nemocnic mohla skončit neúspěšně jako privatizování některých podniků a vedla by k rozvratu zdravotnických zařízení.

"Stát by za pár let stejně jako ty podniky musel stavět nemocnice nově. Ale mezitím by to odskákalo mnoho lidí," řekl ministr ČTK.

Se zákonem nesouhlasí kromě levice skoro nikdo
Se zákonem už od začátku nesouhlasí většina zdravotníků i Senát. Kritizovala jej i vláda. Ta ve svém stanovisku k poslaneckému návrhu zákona napsala, že "jde o návrh nepropracovaný, nekomplexní, mající četné věcné a legislativní nedostatky".

Hejtmani označili návrh zákona za nepřípustný zásah do práv obcí a krajů. Podle hejtmanů znamená likvidaci 80 nemocnic bez jakékoli debaty. - více zde

Zákon schválila v únoru díky hlasům ČSSD a KSČM Sněmovna. - více zde

Senátoři dle očekávání zákon nepodpořili, avšak poslanci využili převahy levice ve Sněmovně a zákon znovu protlačili. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue