Prezident v mlhách

  • 10
Prozrazuje se jedna důležitá věc. Česká společnost a její politická elita zapomněly diskutovat o základních věcech prezidentství. Samozřejmě: máme tady ústavu, která určuje mantinely, ale ty lze chápat pouze jako schránku, která teprve dostane obsah. Je třeba spousta věcí, které prezident dělat může, ale nemusí. A má ten člověk splňovat alespoň nějaká kritéria?

Je tu nějaká masarykovská tradice, Beneš a krátká tradice havlovská. Mezitím padesát let totality. Jenomže na to se nemůžeme vymlouvat. Diskutovat jsme mohli už dlouho a dávno.

Tak například: prezident má silné pravomoci v oblasti zahraniční politiky. Neměl by to tedy dělat někdo, kdo má v této oblasti nějaké renomé? Například netušíme, co si myslí kandidát Motejl o mezinárodní politice.

Prezident Havel nezval na Hrad komunisty. Má se v tom pokračovat? A víme vůbec proč? A může být tedy prezident bývalý komunista, nebo to vadí? Havel i Masaryk nepochybně reprezentovali vysokou laťku mravní integrity. Ale má mít prezident alespoň nějaké všeobecně uznávané zásluhy? Mluvit o integritě většiny dnes zmiňovaných favoritů je špatný vtip.

A na Motejla teď vytáhli autonehodu. O jakou bezúhonnost vlastně jde? Je snad horší autonehoda než členství v KSČ? A když prezident-komunista, proč ne třeba prezident-agent StB?  Má být vůbec prezident nadstranický? A má nás nějak - jak se vzletně říká - spojovat? A proč vlastně? Víme alespoň tohle? Nemá to naopak třeba být zasloužilý šéf (i když třeba bývalý) politické strany? Stejně to tak asi dopadne.

A neměly by strany na rovinu říci, že do toho, kdo se stane hlavou státu, lidem nic není? Stejně si to v hlavních politických partajích myslí. Někteří lidé se domnívají, že prezident má být konečně „někdo normální“. (A co to je?)

A má být prezident vůbec nějak aktivní či aktivistický? Čistě podle ústavy se hlava státu může totiž chovat i tak, že bude pouze sedět na Hradě a odpovídat na dopisy a stížnosti jako nějaký ombudsman. Pan kandidát Bureš to vidí naopak: chce dokonce sám psát a redigovat zákony (!).

Bídný výběr kandidátů na hlavu státu souvisí s kvalitou či bídou veřejné diskuse na všechna tato (a další) témata, která u nás vůbec neproběhla. Teď začíná, ale je už bohužel pozdě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video