Studentská demonstrace

Studentská demonstrace - Studenti v Batumi demonstrují proti rebelujícímu vůdci autonomie Aslanu Abašidzemu. Ten se odmítá podřídit novému gruzínskému vedení, 5.května 2004 | foto: Reuters

Prezident si došlápl na rebely v Adžárii

Gruzínský prezident Michail Saakašvili zostřil dohled nad rebelujícím autonomním územím Adžárie. Nařídil přímou prezidentskou správu. Tamnímu vůdci Aslanu Abašidzemu slíbil volný odchod ze země, když odstoupí, píše ruský server Gazeta.ru.

Podle opozice už Abašidze podal demisi. Sám Abašidze ale podle agentury ITAR-TASS možnost rezignace zatím odmítá, slyšet nechce ani o emigraci.

"Na přechodné období nařizuji přímou prezidentskou správu v Adžárii, a to až do konání voleb v této autonomní republice," oznámil gruzínský prezident v televizi.

Abašidze se totiž dosud odmítá podřídit novému gruzínskému vedení, které se dostalo k moci loni v listopadu po odstranění tehdejšího prezidenta Eduarda Ševardnadzeho.

Vztahy mezi Abašidzem a Saakašvilim jsou velmi napjaté a metropole Tbilisi žádá Abašidzeho demisi. Jednání, která na toto téma probíhají, ale zatím nevedla k výsledku. 

"V případě, že Aslan Abašidze odstoupí dobrovolně, zaručím jemu i členům jeho rodiny plnou bezpečnost jak na území Gruzie, tak i v zahraničí, bude-li chtít opustit zemi," řekl Saakašvili v televizi.

Zaminovaný ropný terminál klidu nepomohl
Krátce před zahájením jednání o Abašidzeho odstoupení gruzínský ministr obrany Gely Bežuašvili obvinil představitele odbojné Adžárie, že zaminovali ropný terminál v Batumi a připravili provokaci proti ruské vojenské základně v Adžárii. - více zde 

V metropoli autonomie podle nejnovějších zpráv pokračují protesty studentů a opozice proti Abašidzemu. Čtyři poslanci regionálního parlamentu složili mandáty a přidali se k demonstrantům požadujícím odstoupení adžarského vůdce. Místní parlament má 35 poslanců.

V Batumi se měla v noci ozývat střelba nad hlavami demonstrantů, kterých se prý sešlo asi 15 tisíc. Není ovšem jasné, kdo střílel. V ulicích je vidět mnoho ozbrojenců.

Mnoho demonstrantů strávilo na náměstí, které je nedaleko Abašidzeho rezidence, celou noc. Jejich hněv vyvolaly síly věrné Abašidzemu, které v úterý nasadily proti demonstrantům vodní děla a brutálně je zbily.

Mosty vyletěly do povětří
V neděli dal Abašidze vyhodit do povětří mosty, které provincii spojují s Gruzií. Prý to bylo nutné, aby se Adžárie mohla bránit před nebezpečím gruzínské invaze. Gruzie obvinění odmítla a dala Abašidzemu desetidenní ultimatum, aby se podřídil ústředním úřadům. Pokud tak neučiní, Tbilisi hrozí, že ho zbaví všech funkcí, postaví před soud a v Adžárii vypíše nové volby.

Saakašvili stále tvrdí, že krizi nehodlá řešit silou. Ke zdrženlivosti vyzývají i Spojené státy a Rusko, které v regionu mají vlastní zájmy.

Spory mezi gruzínským prezidentem a adžarským vládcem naplno propukly v březnu, kdy Abašidzeho ozbrojenci odmítli pustit prezidenta do Adžárie. Následná krize hrozila občanskou válkou, ale zažehnaly ji politická jednání.

Napětí se ale od té doby periodicky stupňuje a Gruzie adžarské vůdce viní z toho, že neplní to, na čem se dříve s ústředními orgány dohodli. 

Tbilisi v 90. letech prohrála s domácími separatistickými hnutími fakticky už dva krvavé konflikty. Odpůrci centrální moci od té doby kontrolují dva velké regiony Abcházii a Jižní Osetii, přestože mezinárodní společenství jejich vyhlášení nezávislosti nikdy neuznalo.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video