Prezident podepsal volební zákon

  • 18
Prezident Václav Havel podepsal novelu zákona o parlamentních volbách. Bez této normy by nebylo možné na jaře zvolit nové poslance. Novela obnovuje rozložení voleb do dvou dnů, rozděluje zemi na čtrnáct volebních obvodů a stanovuje pětiprocentní klauzuli pro každou ze stran volební koalice. Například Čtyřkoalice by v současné podobě potřebovala alespoň patnáct procent hlasů.

Zákon počítá s klasickou d'Hondtovou metodou přepočtu hlasů na mandáty a nemění hranice pro vstup do sněmovny.

Koncem listopadu normu schválil Senát
Volební zákon prošel Senátem v listopadu. I když řada senátorů Čtyřkoalice chtěla novelu sněmovně s úpravami vrátit, 52 ze 74 členů horní komory podpořilo předlohu beze změn.

Proti schválení bylo sedm zástupců Čtyřkoalice a Václav Fischer, 12 představitelů Čtyřkoalice a dva senátoři ODS se hlasování zdrželi.

Sněmovna schválila bič na koalice
Potřebný počet preferenčních hlasů pro jednotlivé kandidáty poslanci už dříve snížili. Preferenční hlasy jsou hlasy, které dají voliči jednotlivým kandidátům nejen tím, že vhodí do urny lístek s názvem dané strany, ale i tím, že zakroužkují jméno kandidáta. Podle starého zákona platilo, že kandidát, kterého zakroužkuje deset procent voličů, automaticky přeskakuje ostatní. Podle nového zákona kandidátovi stačit pouze sedm procent.

Všechny strany kromě komunistů jsou s podobou pravidel volebního klání v podstatě smířeny.

"Nikdo nejásá, nikdo není úplně spokojený. Je to výsledek kompromisu, což doufám usnadní projednávání v Senátu," řekl novinářům místopředseda ODS Ivan Langer.

ODS je i nadále zastáncem jednokolového většinového systému, současná podoba voleb jí proto nevyhovuje. "Od mých osobních představ je to přibližně stejně daleko jako ze Země na Měsíc," uvedl Langer.

Premiér Miloš Zeman prohlásil, že "je se schváleným návrhem velmi spokojen". Premiér je přesvědčen, že zákon Senátem, který ovládá Čtyřkoalice, projde.

Čtyřkoalice nakonec nehlasovala proti zákonu. "Myslíme si, že zákon je upraven v intencích nálezu Ústavního soudu, a to bylo to rozhodující," řekl lídr Čtyřkoalice Karel Kühnl, který se sám zdržel hlasování.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video