Prezident ocenil legislativní přípravy na vstup do EU

- Prezident Václav Havel ocenil legislativní kroky vlády, kterými reagovala na říjnový kritický posudek Evropské komise. Vicepremiér Pavel Rychetský prezidenta informoval, že z jedenatřiceti zákonů, nezbytných pro členství České republiky v Evropské unii (EU), které měli ministři přednostně připravit, již bylo osmadvacet předloženo parlamentu.
Prezident přijal vicepremiéra bezprostředně před svou cestou do Štrasburku, kde na půdě Evropského parlamentu promluví k poslancům zemí patnáctky.

Co Evropská komise
České republice vytýká

- nedostatečná restrukturalizace průmyslu
- nekoncepční rozdělování státní pomoci krachujícím podnikům
- slabá legislativní práce při slaďování zákonů a norem s Evropskou unií
- pomalá reforma státní správy, soudnictví, státní pomoci a životního prostředí
- špatná ochrana duševního vlastnictví
- nekvalitní protimonopolní a daňové zákony
- chybějící zákon o státní služby
- pomalé změny k lepšímu v boji proti organizovanému zločinu včetně korupce, s výjimkou potírání obchodu s narkotiky

Co Evropská komise
v České republice oceňuje

- stav demokracie
- ochrana lidských práv
- zrychlení liberalizace kapitálových trhů a bankovnictví
- certifikace a standardizace výrobků
- pokrok při posilování orgánů dohledu nad bankovnictvím a finančními službami  

"Nyní už je na Poslanecké sněmovně a Senátu, kdy zákony vstoupí v platnost," řekl novinářům prezidentův mluvčí Ladislav Špaček a dodal, že prezident doufá v to, že poslanci nadřadí státní zájem zájmům svých stran.

Rychetský připustil, že ač téměř všechny parlamentní strany hlasitě deklarují svou podporu integraci do EU, existují zákony, které nejsou příliš ochotni podpořit, ačkoli jsou pro členství v unii potřeba, jako příklad uvedl Rychetský zákon o rozhlasovém a televizním vysílání.

Ministři dosud nestačili připravit zákon o státní službě, na kterém unie podle Rychetského  trvá a doufá, že tento zákon zlepší stav české veřejné správy. Doplnil, že věcný záměr zákona existuje a jeho návrh bude parlamentu předložen ještě letos.

Připraven nebyl ani návrh zákona o způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání, to však podle vicepremiéra nesouvisí s personálními otřesy na ministerstvu zdravotnictví. Česká republika má v této oblasti přísnější standardy a čeká, zda je Evropská unie po českém vzoru nezpřísní také. "Kdybychom převzali evropské standardy, pak bychom snížili laťku a úroveň našeho zdravotnictví," řekl Rychetský. Česká republika má totiž systém dvou atestací pro výkon lékařského povolání, zatímco EU požaduje jen jednu. "Evropská unie sama uvažuje o tom, zda by neměla v rámci své změny komunitárního práva se inspirovat naším modelem," vysvětlil vicepremiér. Česká republika proto čeká na výsledek těchto úvah.

Připraven zatím ani nebyl zákon o bezhotovostním platebním styku. Podle Rychetského EU nemá v této oblasti žádné nařízení a vláda jej připravovala nad plán integračních legislativních prací.

Návrhy zákonů, které vláda vypracovala, mají vyjít ve Sbírce zákonů nejpozději do června, aby se mohly odrazit v dalším posudku Evropské komise.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video