Prezident nabídl vládě kompromis

Spor kolem jmenování guvernérů ČNB nabírá další obrátky. Prezident Václav Havel podle ČTK nabídl vládě kompromis: pokud uzná jmenování všech dosavadních guvernérů, obrátí se na Ústavní soud sám. Ten by měl určit, jaký postup jmenování guvernérů je v souladu s Ústavou. Prezidentův mluvčí Ladislav Špaček tuto informaci zcela nepotvrdil, řekl ovšem, že Havel se večer setkal s ministrem spravednosti Pavlem Rychetským. "Prezident je v tomto případě velmi vstřícný," dodal.
Nedávné jmenování nového guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy vyvolalo zatím největší rozkol mezi prezidentem a vládou.

Premiér Miloš Zeman totiž podmiňuje jmenování nového guvernéra svým spolupodpisem. Za své rozhodnutí hodlá bojovat i u Ústavního soudu. "Vláda se velmi pravděpodobně na Ústavní soud obrátí a myslím si, že to je správný postup," potvrdil ve středu premiérovo rozhodnutí ministr financí Pavel Mertlík.

Výsledek večerní schůzky prezidenta s ministrem Rychetským je nejasný. "Věnovali se otázkám právních aspektů, vyjasňování právních stanovisek a hledali cestu k řešení. To, jestli ji našli nebo jestli došlo k posunu, nebudu komentovat," řekl k více než dvouhodinovému jednání na zámku v Lánech hlavní politický poradce prezidenta Pavel Fischer. Druhou stranu večerní schůzky, Pavla Rychetského, se ČTK nepodařilo zastihnout.

Rychetský podle stenografického záznamu na schůzi Senátu 3. srpna při projednávání novely zákona o ČNB pronesl:
"Tisk předložený Senátu obsahuje princip, podle kterého jmenuje členy bankovní rady, tj. guvernéra, viceguvernéry a ostatní členy, prezident na návrh vlády. Když se podíváme na platnou Ústavu ČR, tak zjistíme, že jde o kompetenci, která je zakotvena, tuším v článku 62 Ústavy, což jsou výlučné kompetence prezidenta neomezené kontrasignací... Je pravda, že Ústava je normou nejvyšší právní síly a že je těžko možno přijímat zákon vědomě s tím, protože jde o normu nižší právní síly, že odporuje Ústavě."

S výkladem, že ke jmenování guvernéra je potřeba premiérova kontrasignace, přišel právě vicepremiér Rychetský. Ten přitom ještě před čtyřmi měsíci v Senátu při projednávání novely o ČNB tvrdil, že jmenování všech členů bankovní rady včetně guvernéra a viceguvernérů je plně v kompetenci prezidenta, upozornil prezidentův mluvčí Ladislav Špaček.

Do boje vstoupila i prezidentova manželka
První dáma České republiky se omluvila manželce premiéra Zemana Ivaně za to, že o něm řekla, že mu již nikdy nepodá ruku. Svá příkrá slova na jeho adresu se rovněž pokusila vysvětlit. Dagmar Havlová způsobila skandál v souvislosti se sporem o guvernéra ČNB. Prostřednictvím ministra kultury Pavla Dostála poslala obdobný vzkaz nejen premiéru Zemanovi, ale i ministru financí Mertlíkovi.

"Vůbec jsem se nechtěla vkládat do politiky a do právnických aspektů, ale pouze jsem hájila právo na základní lidskou slušnost a na lidské jednání. Pan premiér použil proti mému manželovi pár vulgárních výrazů," vysvětlila Havlová své pohnutky. (viz video)

O výrocích prezidentovy ženy jako první psal deník Právo. Podle něj řekla Havlová o ministrovi financí Pavlovi Mertlíkovi, že je největší lhář na světě a že sociální demokracie je horší než ODS.

Václav Klaus na toto sdělení nijak nereagoval. Premiér Zeman pouze za vzkaz poděkoval s tím, že ho bere na vědomí a zařídí se podle něj.

Jak na článek Práva reagovala prezidentská kancelář

"To, co napsalo Právo, pravda je. Paní Dagmar Havlová je velmi překvapena a zaskočena tím, co v novinách vyšlo, protože to považovala za zcela soukromý a přátelský rozhovor."

"Šlo o emotivní reakci manželky, která citlivě sleduje činnost svého manžela."

Martin Krafl,
mluvčí prezidentské kanceláře

Není to poprvé, co Dagmar Havlová svým chováním vyvolává skandál. V lednu 1998 pískala při volbě prezidenta ve Španělském sále na Pražském hradě.

Mluvčí Hradu: První dáma se omluvila
Manželka prezidenta Dagmar Havlová podle mluvčího Hradu Martina Krafla rozhodně nechtěla zasahovat do sporu prezidenta a vlády o guvernéra.

Dodal, že se Havlová již spojila s premiérovou ženou Ivanou Zemanovou. "Omluvila se jí za to, že se celý telefonát stal veřejnou záležitostí, a vysvětlila jí důvody svého chování," řekl Krafl. "Šlo o emotivní reakci manželky, která citlivě sleduje činnost svého manžela."

"Tyto výroky padly při jejím ryze soukromém přátelském telefonátu s Dostálem, s nímž se Havlová již léta dobře zná," řekl Krafl.

"Ne všechny citace jsou přesné," podotkl k tomu, že Havlová prý označila Mertlíka za lháře. Nesouhlasil také s tím, že by Havlová využila Dostála k vyřizování vzkazů oběma členům vlády, jak uvedl deník.

Dostál toto "dementi" ale odmítl potvrdit. "Jen jsem vyřídil vzkaz, opakovaný soukromý vzkaz," řekl. "A že se to objevilo v novinách, za to já nemohu."

Důvodem sporu Havla s vládou je to, že prezident ve středu jmenoval guvernérem ČNB Zdeňka Tůmu bez spolupodpisu předsedy vlády. (více o tom ZDE)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue