Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | foto: FTV Prima

Premiéra pochválím, až bude za co, řekl Zeman. Ke změně ministrů má výtku

  • 334
Výměna sociálnědemokratických ministrů až ve chvíli, kdy do voleb zbývá 11 měsíců, je podle prezidenta Miloše Zemana hloupost. Ministři se mají měnit v polovině funkčního období, řekl v neděli v Pressklubu na Frekvenci 1. V pořadu se také vypořádal s výtkou premiéra Bohuslava Sobotky, že nechválí ty členy vlády, kteří si to zaslouží.

Prezident Zeman v pořadu komentoval nedávné odvolání ministrů Svatopluka Němečka a Jiřího Dienstbiera a jmenování jejich nástupců Miloslava Ludvíka ministrem zdravotnictví a Jana Chvojku ministrem pro lidská práva (více zde).

„U Sváti Němečka mi to bylo líto, u Jiřího Dienstbiera jsem si řekl - pozdě, ale přece,“ uvedl prezident. K Dienstbierovi podotkl, že mohl být odvolán už před třemi lety. Ačkoli proti novým ministrům podle svých slov nic nemá, jejich jmenování krátce před volbami považuje za nepříliš šťastné. „Měníme-li je 11 měsíců před volbami, není to, jemně řečeno, příliš inteligentní řešení,“ prohlásil.

Zejména Dienstbierův odchod je však dle prezidenta přínosem. „Pan (ministr pro lidská práva) Chvojka sám říká: ‚Nechci být Jiřím Dienstbierem číslo dvě.‘ A já jsem tomu rád, protože to by dopadl stejně špatně,“ řekl Zeman.

Prezident komentoval i nedělní vyjádření Sobotky v pořadu Otázky Václava Moravce, že byl středeční Zemanův proslov ve Sněmovně ke státnímu rozpočtu na příští rok (více zde). Zeman v něm za přípravu rozpočtu pochválil ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše (o Zemanově vystoupení ve Sněmovně čtěte zde).

Zeman řekl, že chválí každého ministra za konkrétní výsledky práce. „Já velmi rád pochválím pana premiéra, až bude za co,“ podotkl.

Souhlasil však s předsedou vlády, že pochvalu si zaslouží ministři, kteří se zasloužili o úspěšné vyčerpání evropských fondů. I v tomto případě však směroval pochvalu k hnutí ANO: „Tak já tě, Karlo, velice, velice chválím,“ pochválil ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou.

Stát lze řídit jako „rodinnou firmu“

Prezident Zeman také odpovídal na dotaz, jestli se dá stát řídit jako firma. Souhlasil s tvrzením, že se stát dá řídit jako „rodinná firma“. „Kdyby řekl jen chladně firma, tak bych nesouhlasil, rodinná firma je mi sympatičtější,“ dodal Zeman. Že se má stát řídit jako firma, často opakuje současný ministr financí Andrej Babiš.

Rozhovor se dotkl i problému sociálních dávek. Podle Zemana se ten, kdo trvale odmítá pracovat, vysmívá pracujícím lidem. Uvedl, že takoví lidé by mohli dostávat pouze částku existenčního minima. Jeho výše je v současnosti 2 200 korun na měsíc.

„Ten, kdo odmítne nabízenou práci a nepřijme veřejně nabízené práce nebo alespoň nabízenou veřejnou službu, tak ten dostane jen existenční minimum,“ navrhuje Zeman, jak se vypořádat s lidmi, kteří nechtějí pracovat. O tom, že některé sociální dávky zbytečně zatěžují státní rozpočet, Zeman hovořil už ve středu před poslanci (více zde).

Zeman: Protikuřácký zákon vetovat nebudu

Zeman v rozhovoru zopakoval, že podepíše protikuřácký zákon. Ten je sice podle něj „úplný nesmysl“, ale jeho vetováním by podle něj byl jako kuřák ve střetu zájmů. Zdůraznil ale, že by stačilo oddělení kuřáckých a nekuřáckých prostor. Naopak podpořil myšlenku, která nakonec ze zákona vypadla. „Považoval bych za docela rozumné zakázat kouřit tam, kde je s vámi v těsném prostoru dítě,“ řekl prezident. Dítě v uzavřeném prostoru, jako je třeba automobil, podle něj kouřem nesporně trpí.

V souvislosti s různými zákazy Zeman řekl, že nejhorší je fanatismus „veganů, vegetariánů, nekuřáků, abstinentů“ a obecně menšin, které se snaží vnutit svůj menšinový názor většině (o schválení protikuřáckého zákona poslanci zde).

K zákonu, který zakazuje prodej ve větších obchodech během sedmi státních svátků, Zeman řekl, že při jeho podpisování váhal. Rozhodl se ho nakonec podepsat proto, že nemá supermarkety rád kvůli jejich vysoké ziskové marži. Ta podle něj činí až 60 procent. „Kdo z vás to má,“ řekl k tomu Zeman s narážkou na známý výrok bývalého premiéra Jiřího Paroubka.

„Ať supermarkety dostanou přes ústa, když mají tak odporně vysokou ziskovou marži,“ podotkl. Posléze upřesnil, že to nebyl hlavní důvod, ale jeden z rozhodujících argumentů v okamžiku, kdy byl poměr důvodů pro a proti „49 ku 51 procentům“.

Opětovně se zastal elektronické evidence tržeb (EET). „Ty hospody, které zavírají, možná čest výjimkám, zavírají proto, že mají černé tržby a jejich majitelé se obávají, že se jim na to po zavedení EET přijde,“ řekl.

Odmítl také, že kvůli EET bují udavačství. „Každý, kdo oznamuje, že byl porušen zákon, na to má svaté právo a já bych to udáváním nenazýval,“ řekl prezident.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video