Prezident Miloš Zeman na jedné z cest po českých krajích

Prezident Miloš Zeman na jedné z cest po českých krajích | foto: Marek Podhora, MAFRA

Moje návštěvy krajů nejsou kampaň, tvrdí Zeman. Liglass prý nezná

  • 405
Prezident Miloš Zeman odmítá, že by si při svých výjezdech do krajů dělal kampaň pro své znovuzvolení. Výzvě, aby výjezdy do krajů před volbami zvážil, se prý zasmál. Zeman rovněž řekl, že firmu Liglass, kterou písemně doporučoval hradní kancléř Vratislav Mynář pro získání projektu v Kyrgyzstánu, nezná.

Minulý týden Jan Outlý, člen Úřadu pro dohled nad hospodařením stran a politických hnutí, který kontroluje předvolební kampaně, upozornil, že cesty do krajů by mohly být vnímány jako její součást. Podle Outlého by se měly náklady na setkání s občany zahrnout do 50milionového limitu daného zákonem (více z argumentace člena úřadu čtěte zde).

„Když jezdím do krajů čtyři a půl roku, tak mě nikdo nebude podezřívat, že si dělám čtyři a půl roku kampaň,“ řekl Zeman v pondělním rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál. Prezident připomněl, že už v březnu dal na vědomí, že kampaň nepovede. „Pokud s občany mluvím o jejich problémech, volební kampaň to není,“ myslí si prezident a dodal, že lidem neříká „volte mě“.

Zeman si také do původce kritického názoru kopl. Z Outlého podle něj může mluvit uražená ješitnost, protože jej nejmenoval do čela kontrolního úřadu. „Beru jeho kritiku s úsměvem. Asi je mu líto, že není předseda této komise,“ prohlásil Zeman.

Outlý: Zeman mylně vyložil zákon. Americký prezident také platí

Politolog a člen volebního úřadu Jan Outlý pro iDNES.cz reagoval, že prezident jeho slova zkreslil a mylně si vyložil zákon, který za kampaň považuje i veřejná oznámení sloužící ve prospěch kandidáta včetně jakékoliv doprovodné akce. „Neřekl jsem, že prezident nesmí jezdit do krajů. Naopak jsem sdělil, že je to u nás vnímáno jako součást výkonu funkce prezidenta,“ sdělil Outlý.

Navrhuje, aby náklady na mítinky s občany v době volební kampaně byly vykázány jako bezúplatné plnění. „Například ve Spojených státech prezident musí uhradit část cestovních nákladů, pokud pracovní cestu spojí s kampaní,“ dává příklad Outlý.

„Setkání, čili mítink s občany, podle mého soudu kampaní je. Zákon se vztahuje na všechny kandidáty, včetně úřadujícího prezidenta, který znovu kandiduje. Úřadující prezident má v kampani vždy jistou výhodu, o to vnímavější by podle mého soudu měl být vůči riziku, že neúspěšní kandidáti budou namítat neregulérnost soutěže,“ argumentuje.

Liglass nezná, ale v Kyrgyzstánu se za něj přimlouval

Prezident se v rozhovoru stručně vyjádřil k pochybnostem kolem zakázky na stavbu elektrárny pro firmu Liglass v Kyrgyzstánu. Doporučujícím dopisem jí pomohl i kancléř Mynář. Firmu však lidé z oboru neznají a její sídlo chátrá (více zde).

Ministerstvo na dotaz ČTK uvedlo, že náměstek ministra Vladimír Bärtl loni v létě v obecném dopise doporučil českou firmu Liglass Trading CZ na žádost jejího jednatele Michaela Smelíka. List, v němž uvítal zájem české společnosti účastnit se tendru v oblasti energetiky, adresoval tamní agentuře pro podporu investic při ministerstvu hospodářství Kyrgyzstánu.

Smelík ministerstvu průmyslu v žádosti o doporučení v Kyrgyzstánu napsal, že firma Liglass Trading CZ uvažuje o vytvoření společného projektu českých dodavatelů a investičních skupin.

„Předložila potvrzení o bezdlužnosti, výpis z rejstříku osob a firem a výpis z obchodního rejstříku. V těchto případech ministerstvo primárně neprověřuje finanční zázemí firmy, protože finanční struktura jednotlivých obchodních případů se obvykle formuje až po jejich konkretizaci a ve spolupráci s dalšími firmami,“ sdělil mluvčí resortu František Kotrba.

Zeman potvrdil, že Liglass během jednání s kyrgyzským prezidentem také podpořil.

„Protože při všech těchto setkáních lobbuji za české firmy, tak si vždy vyžádám podklady z ministerstva průmyslu a obchodu, které firmy mají v té dané zemi, v daném případě v Kyrgyzstánu, nějaké ambice, zda je mohou doporučit jako firmy důvěryhodné. A když mně toto ministerstvo průmyslu a obchodu dodá, tak samozřejmě při rozhovoru s příslušným prezidentem se o těchto firmách zmíním,“ řekl český prezident.

Sám zmíněnou firmu prý ani nezná. „Jak si myslíte, že bych k této firmě jinak došel?“ podivil se Zeman.

Dohodu s Liglass Trading podepsala kyrgyzská vláda 10. července za přítomnosti kyrzského prezidenta Atambajevova. Projekt se týká výstavby dvou velkých a desítky malých vodních elektráren. Celková výše investic české firmy má v první etapě dosáhnout údajně 230 milionů dolarů (5,1 miliardy Kč).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video