Opoziční předák Andry Rajoelina zdraví své příznivce poté, co vstoupil do prezidentského paláce (17. březen 2009)

Opoziční předák Andry Rajoelina zdraví své příznivce poté, co vstoupil do prezidentského paláce (17. březen 2009) | foto: Reuters

Prezident Madagaskaru odstoupil, armáda předala moc opozici

  • 0
Politická krize na Madagaskaru vrcholí. Poté, co včera obsadily prezidentský palác tanky, dnes rezignovalo osm ministrů. Odstoupil i samotný prezident Mark Ravalomanana. Státní moc se dostala do rukou armády, která ji později předala opozičnímu předákovi Andry Rajoelinovi.

Po odstoupení prezidenta převzal moc nejprve námořní admirál Hyppolite Ramaroson. "Je to jeden z nejvýše postavených členů armády," řekl mluvčí odstupujícího prezidenta Andry Ralijaona s tím, že Ravalomanana už opustil svou rezidenci na předměstí metropole Antananarivo, kde se skrýval. Nyní je na neznámém místě a podle některých zdrojů požádal o útočiště na ambasádě USA.

Ravalomanana přitom ještě v pondělí tvrdil, že rezignovat nehodlá a bude bojovat až do posledního dechu. Po jeho rezignaci ale netrvalo dlouho a Madagaskar oficiálně potvrdil, že je prezidentská moc v rukou Andry Rajoeliny, který by měl přechodně vést také vládní kabinet.

Opoziční předák Andry Rajoelina, který o svržení Ravalomanany dlouho usiloval, oznámil také odstoupení osmi ministrů současné vlády. "Mnoho ministrů mi předalo svou rezignaci, konkrétně jich bylo osm," uvedl před aplaudujícím davem zhruba deseti tisíc obyvatel ostrova. Rajoelina už před třemi dny vystoupil před svými příznivci a prohlásil se prezidentem země.

Příznivci opozičního předáka Andryho Rajoeliny slaví v metropoli Madagaskaru. (17. březen 2009)
Příznivci opozičního předáka Andryho Rajoeliny slaví v metropoli Madagaskaru

Dnes za doprovodu svých stoupenců a vojáků vstoupil do prezidentského paláce v centru metropole, který obsadila v pondělí armáda. Zástupci opozice oznámili, že zorganizují do dvou let volby a přepíší konstituci.

Africká unie už Madagaskar upozornila, aby dbal na ústavu, zejména pokud se týče následnictví na prezidentském postu. "Pokud se situace oproti dnešku ještě zhorší a armáda převezme vládu, budeme to považovat za převrat a zavedeme vůči Madagaskaru přísná opatření," pohrozil vyslanec Africké unie Bruno Zidouemba.

KDO JE KDO

Andry Rajoelina - předák opozice
Andry Ralijaona  - mluvčí odstupujícího prezidenta

Vojsko by podle Africké unie nemělo moc svěřovat ani opozičnímu lídrovi, protože to není v souladu s ústavou. Jeden z armádních velitelů však uvedl, že armáda Rajoelinovo vedení země podporuje.

"Dáváme přednost Andrymu Rajoelinovi, protože v případě, že podpoříme admirála, přivodíme další krizi," prohlásil plukovník Andre Ndriarijaona. A armáda také později moc do rukou lídra opozice předala, potvrdil to admirál Hyppolite Ramaroson. Rajoelina je ale na post madagaskarského prezidenta příliš mladý, upozornila agentura Reuters. Je mu 34 let a hlavě státu musí být podle ústavy nejméně 40.

Současný vývoj na Madagaskaru dělá vrásky také Evropské unii. "Užití násilí jako zkratky místo ústavního procesu je nepřijatelné," nechal se slyšet Javier Solana, představitel pro zahraniční politiku EU.

Ostrov v Indickém oceánu už měsíce sužují nepokoje. Demonstrace začaly 26. ledna, kdy se v ulicích Antananariva sešly desítky tisíc lidí a demonstrovaly proti vládě a proti přerušení vysílání opoziční rozhlasové stanice. Nepokoje si dosud vyžádaly život více než stovky lidí.

Včera metropolí ostrova otřásly silné exploze. Do prezidentského paláce pronikly tanky a získaly kontrolu nad budovou. Jindy neutrální madagaskarská armáda tak otevřeně vyjádřila podporu opozičnímu předákovi Andrymu Rajoelinovi. -čtěte Tanky na Madagaskaru obsadily prezidentský palác

Voják před prezidentským palácem ve městě Antananarivo. (17. březen 2009)
Voják hlídkuje před prezidentským palácem ve městě Antananarivo

Vláda Rajoelinu v únoru připravila o post starosty hlavního města Antananarivo. Bývalý DJ a vlastník televizních a rozhlasových stanic tvrdil, že prezident si se zemí počínal svévolně, "jako by to byla jeho soukromá firma". Prezidenta vinil z plýtvání veřejnými financemi a z ohrožování demokracie. Stoupenci Ravalomanany naopak Rajoelinu považují za výtržníka, který se chce nelegálně zmocnit vlivu ve státě.

Nedávná historie Madagaskaru je bouřlivá. Zemi vedl od roku 1975 diktátor Didier Ratsiraka, ideologicky spjatý s protizápadními socialisty. Pod jeho taktovkou se odehrálo znárodňování podniků. Od roku 1991 po vlně demonstrací vedl zemi demokratičtější prezident Albert Zafy. Marc Ravalomanana stojí v čele Madagaskaru od roku 2002 a je podezříván z toho, že opět budí diktaturu.


, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video