Podepíše euroskeptik Klaus lisabonskou smlouvu? Nejdřív o ní musí rozhodnout Ústavní soud. Ilustrační foto

Podepíše euroskeptik Klaus lisabonskou smlouvu? Nejdřív o ní musí rozhodnout Ústavní soud. Ilustrační foto | foto: ČTK

Prezident Lisabonskou smlouvu podepsat musí. Jenže až „někdy“

  • 250
I když teď hlasy z celé Evropy vybízejí Václava Klause, aby připojil svůj podpis pod Lisabonskou smlouvu, on tak učinit nemůže. Musí vyčkat na rozhodnutí Ústavního soudu, zda je smlouva v rozporu s českou ústavou. Soudci již slíbili, že projednají případ přednostně. Výsledek by tak mohl být znám do několika týdnů.

Je to již druhý pokus některých senátorů napadnout u soudu smlouvu, která zásadně reformuje fungování Evropské unie.

Loni v listopadu euroskeptičtí členové horní komory napadli několik pasáží dokumentu, které považovali za nejproblematičtější. Ústavní soud tehdy rozhodl, že Lisabon není v rozporu s naší ústavou, a můžeme ho tedy bez problémů ratifikovat.

Rozhořčený Klaus, který osobně k soudu do Brna přijel, tehdy reagoval slovy, že nález soudu byl spíše politický než právní. Jaká je tedy šance, že senátoři napodruhé se stížností uspějí? Tentokrát zvolili odlišnou taktiku a napadli text smlouvy jako celek.

"Stížnost? Chabá záminka"

"Česká republika bude moci být přehlasována ve spoustě oblastí a být nucena dělat něco, co by nechtěla," vysvětluje jeden z autorů stížnosti, senátor Jiří Oberfalzer (ODS).

Senátorům vadí třeba i to, že Lisabonská smlouva není dostatečně srozumitelná a přehledná a že obsahuje velmi nejasná pravidla pro státy, které by chtěly Unii opustit. Autoři stížnosti jdou dokonce tak daleko, že napadají i maastrichtskou a Římskou smlouvu, z nichž dnes celá Unie vychází.

Mají s takovými argumenty šanci uspět? Právník Jiří Přibáň, který přednáší na univerzitě v britském Cardiffu, si myslí, že naděje je velmi malá. "Návrh vypadá jen jako chabá ústavní záminka, jak získat politický čas," komentoval situaci pro Lidové noviny.

Podle něj Ústavní soud vše podstatné řekl už dříve. "Pokud by si senátoři-stěžovatelé řádně pročetli loňský nález k Lisabonské smlouvě, zjistili by, že soud v něm dospěl k závěru, že limity přenosu suverenity je třeba přenechat primárně na zákonodárci." Trochu srozumitelněji řečeno: Další omezení národní suverenity, které Lisabon přináší, není nic protiústavního, pokud pro něj parlament zvedne ruku (což se už stalo).

Za pozornost stojí i to, že německý Ústavní soud se letos v létě také vyslovil ve prospěch smlouvy.

Pokud soud senátní stížnost zamítne, upnou se oči celé Evropy ještě silněji na Pražský hrad. Prezident Klaus nebude mít podle ústavy jinou možnost, než smlouvu podepsat. Jenže nikde není dán termín, dokdy to musí udělat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video