Protesty na Ukrajině

Protesty na Ukrajině - Oranžoví příznivci opozičního lídra Juščenka se v Kyjevě dostali do potyčky s modrobílými sympatizanty premiéra Janukovyče. (29. listopadu 2004) | foto: Laszlo Balogh, Reuters

Prezident Kučma se přiklonil k novým volbám

  • 299
Ukrajinský prezident Leonid Kučma se vyslovil pro opakování prezidentských voleb. Nové hlasování označil za jedinou cestu z patové situace. "Pokud chceme udržet mír a budovat demokracii, o níž tolik mluvíme, ale nedaří se jí dosáhnout zákonnou cestou, uspořádejme nové volby," prohlásil.

Kučma zároveň ujistil, že nemá úmysl v případných opakovaných volbách kandidovat.

Oficiální vítěz voleb Viktor Janukovyč oznámil, že bude souhlasit s opakováním voleb ve dvou regionech, pokud Nejvyšší soud prokáže podezření opozice, podle které rozhodující kolo prezidentských voleb provázely rozsáhlé podvody.

Opoziční lídr Viktor Juščenko tvrdí, že ho machinace připravily o volební vítězství. Požaduje, aby soud prohlásil druhé kolo za neplatné, anebo vyhlásil opakování voleb v oblastech, kde údajně docházelo k největším podvodům.

Nejvyšší soud původně odmítal Juščenkův podnět vůbec přijmout, ve čtvrtek ale zmrazil volební výsledky a oddálil tak inauguraci oficiálního vítěze Janukovyče. V pondělí se začal stížnostmi opozice zabývat.

Soud rozhodne o platnosti voleb nejdříve v úterý
Do malé soudní síně se jen obtížně vešla stovka soudců, právníků a novinářů. Jména jednadvaceti soudců byla do poslední chvíle držena v tajnosti. "Přezkoumávání případu může trvat hodiny i dny," varovala mluvčí soudu Liana Šljapošnikova.

Soud, který se může vyjadřovat jen k dílčím výsledkům voleb z jednotlivých okrsků, nejprve musel vyslechnout zástupce všech stran. Odpoledne bylo jasné, že soud vydá stanovisko nejdříve v úterý dopoledne.

JAK MŮŽE SOUD ROZHODNOUT

■ nařídí opakování voleb v některých okrscích
■ neshledá žádná pochybení, čímž potvrdí vítězství Viktora Janukovyče

Za neplatné označil volby už v sobotu parlament, jeho stanovisko ale není právně závazné. Juščenko dal dosluhujícímu prezidentovi Leonidu Kučmovi ultimátum, aby do pondělního večera odvolal premiéra Viktora Janukovyče.

Pozorovatelé upozorňují, že rozhodnutí soudu bude mimořádně obtížné a může dokonce zkomplikovat řešení povolební krize. Budovu soudu obklopily tisíce příznivců vlády i opozice. Ti druzí provolávají Juščenkovo jméno a hlasitě se dožadují pravdy.

V Kyjevě sílí obavy z násilí
Juščenko v neděli odmítl odvolat své lidi z ulic, jak požadovala vláda. Demonstranty naopak vyzval, aby vytrvali a nadále blokovali vládní a prezidentský úřad. Nepotvrdila se ale obava opozice, že proti ní v noci zasáhnou bezpečnostní síly.

Obavy z možného násilí v ukrajinském hlavním městě přesto sílí. Premiér Janukovyč při setkání s odcházející hlavou státu oznámil, že z města kvůli většímu bezpečí odvezl svou rodinu.

Násilí se podle některých informací bojí i cizí státní příslušníci žijící v Kyjevě. Například na americkou ambasádu v metropoli se obracejí občané Spojených států s dotazy, zda kvůli složité vnitropolitické situaci dál zůstávat v zemi.

Potyčky mezi opozičními aktivisty a lidmi, kteří podporují premiéra Janukovyče, jsou však zatím stále jen slovní. Z východních oblastí Ukrajiny ale přišly nezaručené zprávy o tom, že Janukovyčovi příznivci napadají stoupence opozice.

Takové informace v Kyjevě jen zvyšují napětí. "Nechceme násilí, ale když bude potřeba se bránit, tak to dovedeme," řekl ČTK mladík u stanového městečka na kyjevské hlavní třídě Chreščatyk.

Ukrajině hrozí rozpad a finanční kolaps
Opozice ztrácí zájem o jednání s vládní mocí. Prezident Kučma zapochyboval, zda se vůbec podaří najít kompromis. Na setkání s premiérem Janukovyčem a guvernéry východních regionů řekl, že rozdělení země je nepřijatelným řešením.

"V žádném případě nesmíme dovolit rozpad nebo rozštěpení Ukrajiny," prohlásil. Zároveň varoval před kolapsem finančního systému země. Ten by se podle něj mohl zhroutit během několika dnů.

"Nikdo z toho nemůže vinit ani prezidenta, ani vládu," uvedl Kučma. Exekutiva podle něj nemůže za současné vnitropolitické krize normálně pracovat.

Obavy z rozdělení země vzrostly poté, co poslanci z ruskojazyčné Doněcké oblasti vypsali referendum o autonomii na 5. prosince. Ukrajinská ústava ale umožňuje pouze celostátní referenda.

Proti rozpadu Ukrajiny se vyslovil rovněž americký ministr zahraničí Colin Powell. V telefonickém rozhovoru s prezidentem Kučmou označil za nanejvýš důležité zachování celistvosti země zmítané krizí kolem prezidentských voleb.

Na vnitropolitickou krizi reagoval demisí už druhý vysoký státní úředník, guvernér ukrajinské národní banky Serhyj Tyhypko. Předseda strany Pracující Ukrajina jako oficiální důvod uvedl, že se chce soustředit na politickou činnost.

Rezignoval zároveň na funkci šéfa Janukovyčova volebního štábu. Od premiéra se nepřímo distancoval, když označil za nejlepší řešení krize opakování druhého kola voleb. Minulý čtvrtek odstoupil náměstek ministra financí Haiduk.

on-line rozhovor s reportérem MF DNES na Ukrajině

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video