Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: René Volfík, ČTK

Prezident Klaus vetoval zákon o krajském referendu

  • 187
Prezident Václav Klaus vetoval zákon o krajském referendu. Jeho schválení by mělo být ponecháno na novou Sněmovnu, uvedl mimo jiné ve zdůvodnění. "Zákon tohoto typu nemá být Sněmovnou 'protlačen silou', navíc těsně před volbami," míní.

Kritizoval i podstatu předlohy, podle něj by se stala dalším krokem "k regionalizaci České republiky a k parcelování státu".

Podle Klause je sporné zavádění prvků přímé demokracie na úroveň kraje. "Na rozdíl od místního referenda se na úrovni kraje jedná o čistou politiku a na tu v našem ústavním systému platí - jako zásadní princip - mechanismus nepřímé demokracie," je přesvědčen prezident.

Václav Klaus upozornil také na to, že senátoři zákon odmítli a že ani podpora ve Sněmovně nebyla přesvědčivá.

Skupina poslanců předložila návrh zákona o krajském referendu v únoru 2009. Svou podstatou vycházel ze zákona o místním referendu, s malými úpravami ho aplikoval na krajskou úroveň. Senátoři návrh poslancům vrátili znovu k projednání, Sněmovna je přehlasovala na začátku března. (o přijetí návrhu Sněmovnou čtěte zde)

"Je to významný krok k posílení přímé demokracie," řekl po schválení místopředseda ČSSD a šéf poslaneckého klubu Bohuslav Sobotka. Teď už podle něj zbývá jen prosadit přímou volbu prezidenta a také schválení možnosti pořádat referenda na celostátní úrovni. Zatím se celostátní lidové hlasování konalo ke vstupu do Evropské unie, ale k tomu byl přijat jednorázový zákon.

Referenda mohou zatím pořádat jen obce. Nyní tedy dostanou šanci i kraje. A sociální demokraté, kteří zákon dlouhodobě prosazovali, už také mají plán, k čemu by se občané mohli vyjádřit. Zajímá je názor občanů na možnost rozšíření těžby uhlí na Mostecku. Těžařské firmě Czech Coal v tom zatím brání limity, které stanovila začátkem 90. let tehdejší vláda Petra Pitharta.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video