Prezident Klaus s manželkou Livií během návštěvy u císaře Akihita

Prezident Klaus s manželkou Livií během návštěvy u císaře Akihita | foto: ČTK

Prezident Klaus se sešel se Synem nebes

  • 52
Hermeticky uzavřený palác v centru Tokia. Přísný diplomatický protokol a nezávazná řeč. Tak vypadaly kulisy setkání prezidenta Václava Klause a jeho manželky Livie s japonským císařským párem. Audience se uskutečnila krátce před polednem místního času, v půl čtvrté ráno našeho.

Podle nesmírně přísné dvorní etikety se na začátku odehrálo krátké focení pro média a pak už hovořily oba páry pouze v soukromí paláce.

Protože císař není obyčejným politikem, a ani žádná jiná hlava státu není podle japonských zvyklostí jeho protějškem, jednalo se pouze o zdvořilostní návštěvu, na kterých se hovoří většinou o velmi neutrálních, obecných tématech.

Klaus v Japonsku 

Japonský císařský pár, který v červenci 2002 navštívil i Prahu (více zde), se přitom léta zajímá o českou vážnou hudbu, zejména o Smetanu, Dvořáka a Janáčka. Císařovna Mičiko navíc dobře zná knihy Karla Čapka.

Oběda v palácové místnosti Rensui se zúčastnili i korunní princ a budoucí císař Naruhito a další členové panovnické rodiny. Z české strany pak například i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který prezidenta v zemi vycházejícího slunce doprovází.

Klaus v Japonsku

Klaus se setká s premiérem
Václav Klaus se setká ještě s japonským premiérem Šinzó Abe, Karel Schwarzenberg zase se šém místní diplomacie.

Delegace se ve čtvrtek zastaví v Hirošimě a v pátek v jihojaponském lázeňském městě Beppu, kde dostane Klaus čestný doktorát. Jeden už obdržel na prestižní tokijské univerzitě Waseda.

Když císař sestoupil z nebes

Kdysi před japonským císařem padali jeho poddaní na tvář a nesměli na nej ani pohlédnout. Poprvé v dějinách uslyšeli obyčejní Japonci hlas svého Syna nebes až 15. srpna 1945, kdy císař Hirohito promluvil v rozhlase o "strašlivé bombě" a možnosti "úplného smetení národa z povrchu země".

Bylo to po americkém bombardování Hirošimy a Nagasaki. Japonci byli ve válce poraženi a vše se změnilo. I císařství. Proto dnes před císařem nikdo nepadá na kolena, nikdo si nezakrývá tvář, ani se ho nikdo nebojí.

Malý Akihito, který se narodil v Tokiu 23. prosince 1933, prožil dětství ve smutné izolaci. Postupně ale začal bořit bariéry, které k dynastii staré 2600 let patřily. První z nich padla v roce 1959, kdy si vzal za ženu Mičiko, nejstarší dceru japonského velkomlynáře. Oženit se s někým bez šlechtického původu bylo do té doby nemyslitelné.

Císařem se stal 7. ledna 1989, když zemřel jeho otec Hirohito. Akihito čekal na trůn dlouhých 55 let. Korunován byl 12. listopadu 1990.

Císař má svůj počítač, jezdí na výlety do hor, vstává každý den kolem půl sedmé, hraje tenis, navštěvuje cizí země. Zda má třeba mobil, na to nechtějí císařští úředníci odpovědět. Ale podle mnoha Japonců mu vlastně není co závidět: přes všechna uvolnění a změny, přesto, že strhl pomyslnou chryzantémovou oponu kolem svého trůnu, je život císařské rodiny nadále v mnoha směrech životem ve "zlaté kleci".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video