Prezident Václav Klaus si raději ponechal neděli volnou.

Prezident Václav Klaus si raději ponechal neděli volnou. | foto: Dan Materna, MF DNES

Prezident Klaus má volno, čeká na vítěze voleb

  • 264
Až doprovodí svou dvaadevadesátiletou maminku k volbám, bude moci prezident Václav Klaus v klidu čekat na svou "hvězdnou hodinu" po zavření volebních místností. Prezident si ve svém rozvrhu na neděli raději nechal bílá místa.

Přejít na volební speciál

ON-LINE REPORTÁŽ

"Neodvážil jsem se tuto neděli naplánovat. Leží jako prázdné místo v mém jinak zcela popsaném kalendáři," řekl Václav Klaus v rozhovoru pro MF DNES.

Dá se očekávat, že už v neděli přijme vítěze voleb i představitele dalších stran, které by mohly sestavit vládu. Klaus už naznačil, jak bude postupovat.

"Václav Havel vytvořil určitý precedens. Stranu, která získala největší počet hlasů, pověřil nikoli postem předsedy vlády, ale tím, aby začala hledat vhodnou vládní koalici. Nehodlám tento princip jakkoli porušit," uvedl prezident tento týden v rozhovoru pro MF DNES.

Prezident – kdyby chtěl – může sestavování vlády komplikovat. Ústava mu sice ukládá, aby do třiceti dnů po volbách svolal zasedání nově zvolené Poslanecké sněmovny, ale neříká už, jak rychle má jmenovat nového předsedu vlády.

"Nehodlám se spokojovat s menšinovými vládami, a pokud bude možné vytvořit kabinet většinový, tak na něj budu tlačit," prohlásil již prezident.

To by mohlo přivodit komplikace zejména Jiřímu Paroubkovi, pokud by ve volbách sociální demokraté a také komunisté uspěli tak, že by ČSSD mohla vytáhnout svůj plán menšinové vlády.

Prezident už jasně řekl, že kdyby měla být na stole právě varianta menšinové vlády, chce, aby byla stvrzena písemnou smlouvou. Tak aby bylo jasné, kdo a za jakých podmínek vládu podporuje.

Na tomto místě je však nutné říci, že silnější pozici než prezident má vítěz voleb. Prezident může pouze dvakrát zhatit vznik vlády, kterou si nepřeje, tím, že pověří jejím sestavením někoho jiného. Napotřetí by už nového předsedu vlády určil předseda Poslanecké sněmovny, kterého může prosadit většina, jež vyjde z voleb.

Velkou roli tak bude hrát nejen to, kdo bude ve volbách první, ale zejména to, které strany budou mít většinu ve Sněmovně.

Ať už volby dopadnou jakkoli, je prakticky jisté, že příští týden se znovu sejde ve Strakově akademii dosluhující vláda Jiřího Paroubka i s ministry za KDU-ČSL a Unii svobody, byť už o nové vládě budou jednat úplně jiné politické strany.

Paroubkova vláda bude muset podat demisi až po ustavující schůzi nové Poslanecké sněmovny, ale pracovat bude stejně dál – až do chvíle, kdy bude jmenován nový kabinet.

Když před čtyřmi lety Vladimír Špidla jako tehdejší lídr sociální demokracie vyhrál v polovině června volby, trvalo mu sestavování nové vlády přesně měsíc.

Pokud by obvyklé "lhůty" při sestavování nové vlády byly dodrženy, mohla by veřejnost dříve vědět, kdo se stal novým mistrem světa ve fotbale, než kdo bude vládnout České republice. A to přesto, že se prezident nechal slyšet, že by byl rád, kdyby šlo vše rychle, aby mohl odjet podpořit fotbalisty do Německa.

Pravděpodobnější jsou přece jen dlouhá politická jednání, v nichž může právě prezident sehrát významnou roli.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue