Protivládní demonstrace v jemenské metropoli Saná (22. května 2011)

Protivládní demonstrace v jemenské metropoli Saná (22. května 2011) | foto: AP

Prezident Jemenu opět nepředal moc, jeho příznivci obklíčili ambasádu

  • 2
Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih znovu odmítl podepsat dohodou o předání moci. Dokument ale stvrdili zástupci režimu, a tak není jasné, zda platí. Sálihovi příznivci odpoledne obklíčili ambasádu Spojených arabských emirátů, západní velvyslance musely zachránit vrtulníky.

Sálih nejprve požadoval, aby dokument, kterým se vzdá po 32 letech moci, podepsala spolu s ním i opozice. Ta ho přitom stvrdila už v sobotu. Poté chtěl ještě upřesnit "mechanismus naplňování" dohody. Protože opozice tyto podmínky odmítla, couvl s podpisem i prezident.

Dohodou nakonec stvrdili jen zástupci režimu. Jejich podepisování na ceremoniálu přihlížel jak americký velvyslanec, tak sám Sálih. Ze zpravodajství agentur není jasné, zda dohoda i bez prezidentova podpisu platí.

Stoupenci Sálihova režimu už ráno zablokovali hlavní tepny v metropoli. Odpoledne pak obklíčili ambasádu SAE v Saná, kde se sešli západní velvyslanci a hlavní zprostředkovatel dohody ke krizové schůzce. V budově velvyslanectví se podle agentury AFP nacházeli ambasadoři USA, Velké Británie, Saúdské Arábie a evropských států spolu s předsedou regionální rady arabských států Perského zálivu (GCC) Abdal Latífem Zajjáním. Diplomaty po několika hodinách z ambasády evakuovaly helikoptéry jemenské armády.

Protivládní demonstrace v jemenské metropoli Saná (22. května 2011)
Protivládní demonstrace v jemenské metropoli Saná (22. května 2011)

Nejmenovaný saúdskoarabský diplomat řekl agentuře AP, že dav obklopující velvyslanectví SAE byl vyzbrojen bodnými a sečnými zbraněmi. "Všichni jsme znepokojeni, nemůžeme opustit ambasádu," dodal.

Opozice dohodu znovu podepisovat nebude

Opozice varovala, že pokud Sálih dohodu nepodepíše, "bude potupně zbaven moci pod tlakem ulice", zatímco dohoda mu zaručuje beztrestné odstoupení.

Syrské nepokoje

Sýrie je už řadu týdnů zachvácena protivládními demonstracemi. Opozice uvádí, že při jejich potlačování bylo zabito 800 lidí a nejméně 8 000 oponentů režimu i prostých demonstrantů bylo zatčeno.

Mluvčí opozice Muhammad Kahtán vyloučil, že by opozice znovu podepsala dohodu v prezidentském paláci, jak to žádá Sálihova strana. "Nezúčastníme se žádné podpisové ceremonie v prezidentském paláci," prohlásil Kahtán. Navrhl, aby se ceremonie v případě nutnosti konala buď na ambasádě Spojených arabských emirátů v Saná, nebo v metropoli některé z monarchií v Perském zálivu.

Dohodu, kterou vyjednala Rada pro spolupráci arabských států Perského zálivu, Sálih přislíbil podepsat už dvakrát, pokaždé ale nakonec couvl. Pod silným tlakem zemí GCC i mezinárodního společenství dal koncem týdne údajně definitivní souhlas s dnešní ceremonií. Do Saná k ní už v sobotu přicestoval šéf GCC Abdal Latíf Zajjání.

Protivládní demonstrace v jemenské metropoli Saná. (22. května 2011)

Po mně může přijít al-Káida, varoval Sálih

Opozice podepsala dohodu v sobotu za přítomnosti Zajjáního a řady velvyslanců působících v Saná. Stalo se tak v domě jednoho z vůdců opozice, která odmítla dokument podepsat v prezidentském paláci. Tisk nebyl pozván.

Podle dnešní zprávy agentury SABA ale Sálih požaduje, aby se ceremonie podpisu dohody konala v prezidentském paláci za účasti všech zapojených politických stran. "Podpis (opozicí) za zavřenými dveřmi nemůže být uznán, je odrazem špatných záměrů v souvislosti s iniciativou GCC a jejím naplňováním," uvádí se v prohlášení prezidentovy vládní strany Všeobecný lidový kongres (GPC).

Zprostředkovatelskou iniciativu zemí Perského zálivu Sálih označil za prostý "převrat" a součást zahraničního nátlaku. Varoval také, že po jeho odstoupení by zemi mohla ovládnout teroristická síť al-Káida, jejíž odnož je v řadě jemenských provincií velmi aktivní.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video