Prezident Havel se vyléčil z virózy

- Lékaři v pondělí ukončili léčení Havlovy virózy horních cest dýchacích. Havel přijal premiéra Miloše Zemana a před plánovaným odletem na třítýdenní dovolenou natočil svůj novoroční projev.

Dosavadní vývoj
Prezidentův ošetřující lékař v sobotu řekl, už nemá o Havlovo zdraví takové obavy, jaké měl v prvních dnech virózy, kdy prezidenta sužovaly v noci zvýšené teploty. Prezidentovi lékaři se tehdy obávali, že se k nachlazení přidají ještě jiné komplikace, především pak plicní problémy. Vzhledem k přetrvávajícím teplotám proto od středy podávali prezidentovi lék podobný antibiotiku, který měl zamezit možnému růstu mikroorganismů, jež dříve u prezidentových viróz způsobovaly komplikace.
Virové onemocnění už prezident podle všeho překonal a podle Kotíka bude moci příští týden odjet na třítýdenní dovolenou. Nejpravděpodobnější variantou je třítýdenní pobyt v teplejším klimatu podobném Kanárským ostrovům se zhruba 25 stupni Celsia, kde byl Havel na dovolené touto dobou loni.

Léčení v Lánech
"Důvodem, proč jsme prodloužili pobyt pana prezidenta v domácím ošetřování, jsou známky přetrvávající virózy," řekl ve středu Kotík.
U prezidenta, krterý se léčí na zámku v Lánech, byl ode středy posílen lékařský dohled a bude tam vždy sestra a lékař. "Je to kvůli prevenci možných komplikací. Sice se žádné dosud neobjevily, ale víme, že když přetrvává viróza delší dobu, že by mohlo dojít především k plicním problémům," vysvětlil Kotík.
Kotík zároveň připustil, že už s ostatními členy konzilia uvažovali o převozu prezidenta do střešovické nemocnice. "Jsme na to připraveni, ale vzhledem k tomu, že nejsou známky komplikací, necháváme si tuto variantu v rezervě," řekl.
Prezidenta postihla podle Kotíka stejná viróza, která nyní trápí řadu lidí v zemi a jejíž léčení si obyčejně žádá několik dnů. "Budu-li optimistou, tak si myslím, že ještě dva, tři dny určitě, pokud bude průběh bez problémů," odhadl Kotík předpokládanou dobu prezidentova léčení.
Kotík je i nadále v kontaktu se všemi členy konzilia a v pondělí by měli zhodnotit průběh léčby.

Plicní onemocnění se prezidentovi vrací
Prezident je náchylný na onemocnění horních cest dýchacích, a právě kvůli tomu plánoval od konce tohoto týdne téměř tříměsíční zdravotní dovolenou v některé z jižních zemí.
Prezident onemocněl vážným zápalem plic, zánětem pohrudnice a abscesem (opouzdřeným hnisavým zánětem) již v roce 1993. Léčení těchto nemocí však bylo zanedbáno. Od té doby se mu plicní onemocnění několikrát vrátila. Začátkem listopadu 1996 Havel ulehl se středně těžkým virovým onemocněním dýchacích cesta po dvou týdnech byla choroba diagnostikována jako zápal plic. Začátkem prosince mu ale byl radikálně odstraněn asi 15 milimetrů velký zhoubný nádor.
Letos v únoru pravděpodobně virové onemocnění vyvolalo u prezidenta horečky, kvůli kterým byl převezen do Ústřední vojenské nemocnice v Praze Střešovicích.
Během dubnové dovolené v rakouských Alpách prezidentovi prasklo zanícené tlusté střevo a v ohrožení života musel být operován. Vnější vývod střeva mu lékaři odstranili v Praze koncem července.

Václav Havel byl v nebezpečí naposledy v srpnu
Václav Havel se ocitl ve vážném nebezpečí naposledy letos 4. srpna, deset dní po  odstranění umělého vývodu tlustého střeva.  Prezidenta tehdy postihla krátce po ránu silná porucha srdečního rytmu, při níž jeho tep dosahoval hodnoty až dvě stě úderů za minutu. To vedlo k prudkému snížení krevního tlaku.
Lékaři okamžitě použili elektrické výboje a léky proti arytmii a po dvou hodinách se jim podařilo obnovit pravidelný srdeční rytmus. Pravděpodobnou příčinou vážného stavu byla podle lékařů infekce, která v minulých dnech zasáhla střední pravou část Havlových plic.
Srdeční arytmie se u prezidenta objevila den poté, co mu lékaři provedli tracheostomii - zavedli dýchací trubici přímo do průdušnice. Pro tento zákrok se rozhodli proto, že Havel začal mít potíže s dýcháním a zároveň se v ucpané části plic uchytil zánět.
Havel byl do domácího léčení propuštěn 28. srpna.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video