Přijel Abbás jen na zdvořilostní návštěvu? Patrně ano.

Přijel Abbás jen na zdvořilostní návštěvu? Patrně ano. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Prezident Abbás: mluví za všechny Palestince, řídí jen část

  • 2
Naposledy byl v Praze před dvěma desítkami let. V roce 1987 tu Mahmúda Abbáse, absolventa moskevské univerzity a člena vedení Organizace pro osvobození Palestiny, vítali lidé, kterým byly pokyny ze Sovětského svazu svaté. V neděli přijel Abbás coby prezident palestinské autonomie do Česka, které předsedá Evropské unii.

Muž, který je charakterizován jako "umírněný" a jehož slova hltají média, dorazil do země, která na půl roku vede kolos s půlmiliardou lidí. Letos tu na něho čekali novináři s nepříjemnými otázkami. Třeba zda jeho lidé terorizují protivníky, což prezident vehementně odmítl.

Co si Abbás může z Prahy odvézt? Zřejmě nic. Česko, ač předsedající země EU, nejen podle arabského mínění straní spíše Izraeli. Česká politika vůči Blízkému východu je navíc rozpačitá, ba nijaká. Zřejmě proto, že poslední postavou, která měla respekt muslimských elit a zdejší vlády zároveň, byl arabský šejch a český orientalista Alois Musil (1868–1944).

Palestinský prezident Mahmúd Abbás navštívil Českou republiku

Přijel Abbás jen na zdvořilostní návštěvu? Patrně ano. I prezident Václav Klaus, kterého z nedostatku sebevědomí nelze podezřívat, v pondělí po setkání s Abbásem řekl: "Leckdo mě považuje za velmi ambiciózního, ale zase tak ambiciózní nejsem."

Vzácný výrok padl v souvislosti s rolí Česka při smiřování dvou znepřátelených organizací, které si rozdělily palestinskou autonomii. Abbásovo hnutí Fatah vládne na Západním břehu. Vyjednává s USA i s Izraelem.

A to přesto, že to byl Abbás, který na sovětské univerzitě publikoval text o tom, jak některé židovské skupiny uměle zvyšují počty obětí holokaustu. V roce 2003 však prohlásil: "Holokaust byl hrůzný a neomluvitelný čin proti lidskosti."

Jsme bratři, ale nemusíme se

V pásmu Gazy vládne islamistické hnutí Hamas, které EU i USA označují za teroristické. Se kterým proto nikdo ze Západu ani z Izraele oficiálně nemluví. Hamas zase téměř nehovoří s Abú Mázinem, což je přízvisko, pod kterým Abbáse zná většina Palestinců.

Radikálové Abbásovi vyčítají i to, že většinu života strávil v exilu, třeba jako úředník v Emirátech. Tam se mohl v klidu věnovat svým synům a koníčkům: arabské poezii a hudbě.

ČTĚTE: Abbás v Praze vzýval Alláha, Klaus vyvažoval postoj k Palestincům

A co nepřátelství mezi Hamasem a Fatahem znamená v praxi? Přijede-li Abbás do Prahy, je vítán jako prezident palestinské autonomie. Reálně vládne jen její části, Palestina není zcela nezávislý stát. A k usmíření Fatahu s Hamasem je daleko jako ke hvězdám, i když se znesvářené frakce mají opět sejít už zítra.

Na moji otázku, zda jeho lidé trpí pod Hamasem, Abbás reagoval energicky. "Víme jistě o 130 členech Fatahu, kteří byli v Gaze postiženi." A naopak? Trpí Hamas pod jeho vládou? "Nikdo ze zatčených na Západním břehu není ve vězení z politických důvodů," řekl Abú Mázin.

Přitom sám Abbás v Praze prohlásil, že až společná vláda obou hnutí, která narovná vztahy vůči zahraničí, může efektivně žádat o vnější pomoc. Pro poničenou Gazu, na stipendia... V Palestině není snadné být optimistou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue