Předseda ODS Petr Fiala ve volebním štábu strany v Praze. (18. října 2014) | foto: František Vlček, MAFRA

Přesuňte Babiše na jiné místo ve vládě, radil Sobotkovi šéf ODS Fiala

  • 625
Permanentní střet zájmů Andreje Babiše jako hlavní důvod hlasování o nedůvěře vládě představil ve Sněmovně předseda opoziční ODS Petr Fiala. „Premiér nemá aktivity svého ministra pod kontrolou, vládu nechce řídit nebo situaci nechce řešit,“ prohlásil Fiala. Vyzval Bohuslava Sobotku, ať ministra financí Babiše přesune na jiné místo ve vládě.

Doporučil třeba ministerstvo kultury či zahraničí. Prostě takové, aby ze svého křesla ve vládě nemohl těžit Agrofert, Babišova firma, která má široké spektrum podnikatelských aktivit - v chemickém, potravinářském průmyslu či médiích. Agrofert vlastní i mediální dům Mafra, pod nějž patří server iDNES.cz a deníky MF DNES a Lidové noviny.

„Nemůžeme se smířit s tím, že dochází ke zneužívání moci. Nehájíte veřejný zájem,“ vytkl premiérovi Fiala. Od všech dotací by měl být Agrofert odstřižen. Už před začátkem mimořádné schůze Sněmovny přitom šéf ODS přiznal, že opozice nemá dost hlasů pro to, aby opozici svrhla. (více zde)

Vládu podporují ČSSD, ANO a KDU-ČSL, které mají většinu 111 hlasů ve Sněmovně. Opozice by pro svržení vlády potřebovala 101 hlasů, ale nepodpoří ji ani komunisté, ani dva poslanci, kteří opustili Úsvit: Tomio Okamura a Radim Fiala.

Kalousek: Hranice systému se posouvá směrem na Východ

Podle exministra financí Miroslava Kalouska, šéfa poslanců TOP 09, by hlasování o nedůvěře vládě byla skutečně svobodná média, která by každý den vládu kontrolovala a kritizovala.

„Opravdu nechcete pochopit, že se tu nejedná o zápas mezi levicovými a pravicovými idejemi, ale zápas o udržení civilizovaného charakteru demokracie? Pokud ministru financí projde jeho zjevné obohacování na úkor veřejných rozpočtů a vláda s tím nebude nic udělat, posune se hranice systému výrazně směrem na východ. Příště možná zase. A pak už bude pozdě. Odpovědnost za to, abychom to nedovolili, leží na každém z nás,“ argumentuje Kalousek.

Babiš lhal ve prospěch své firmy, řekl místopředseda TOP 09:

Opozice podle premiéra Bohuslava Sobotky nenabízí alternativu, co by následovalo, kdyby se jí vláda svrhnout povedlo. „Biopaliva jsou jen záminka,“ odmítl Sobotka to, že vláda by měla skončit kvůli tomu, že nebyla zrušena daňová výhoda pro biopaliva, která se přimíchávají do nafty a benzinu.

Babišova firma, která je součástí Agrofertu, produkuje metylester řepkového oleje (MEŘO), které se přimíchává do nafty. Babiš ovládá více než polovinu trhu s biopalivy. „Opozice kritizuje pravidla, která sama zavedla a schválila 25. února 2008,“ řekl Sobotka.

Při pádu vlády by dostal šanci Babiš, řekl Sklenák z ČSSD

Podle šéfa poslanců ČSSD Romana Sklenáka se opozice fakticky snaží dát Babišovi šanci, aby se stal premiérem, pokud vládu svrhne. Prezident se totiž vyjádřil, že kdyby Sobotkova vláda padla, mohl by být dalším na řadě při sestavování vlády právě Babiš, kterému by dal tuto šanci, kdyby dokázal shromáždit většinu hlasů pro podporu vlády.

„Žijeme v normální demokratické zemi. To, že se tu dohadujeme, patří tak trochu k folklóru,“ komentoval rozpravu před hlasováním o nedůvěře vládě poslanec Martin Komárek z hnutí ANO, první z Babišových poslanců, který se do rozpravy zapojil.

Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik řekl, že se nikdo z pravicové opozice ani nepokusil na komunisty obrátit, aby pomohli vládu svrhnout. Nikdo z občanů nemůže podle Kováčika čekat, že jeho strana bude pomáhat tomu, aby se k moci vrátila vláda ODS a TOP 09.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video