Lístek za stěračem. Ten, kdo ho bude chtít zaplatit, to může mít na úřad dál. Ilustrační foto

Lístek za stěračem. Ten, kdo ho bude chtít zaplatit, to může mít na úřad dál. Ilustrační foto | foto: MAFRA

Pro čtvrtinu lidí bude úřad dál. Vnitro plánuje změny u přestupků

  • 31
Vyřizování záležitostí kolem zákazu řízení, pokut za dopravní přestupek či rušení nočního klidu může být obtížnější. Alespoň pro ty, kteří žijí na vesnici. Ministerstvo vnitra plánuje, že přestupky přestanou řešit obecní úřady a agenda přejde pouze na města. Dokument, který se změnou počítá, je nyní v připomínkovém řízení.

Změnu ministerstvo zaneslo do 37stránkové zprávy s názvem Strategický rámec rozvoje veřejné správy ČR 2014+. Jde o jeden z řady dokumentů, které mají změnit kompetence magistrátů, městských a obecních úřadů.

Resort v materiálu píše, že vyřizování přestupků se vrátí na městské úřady s rozšířenou působností. V Česku je celkem 6 253 obcí a měst, 205 z nich má úřad s rozšířenou působností. Prakticky jde jen o magistráty či městské úřady.

Rozšířená působnost

Rozšířenou působnost mají obce takzvaného III. typu. Jsou to městské úřady, které mají největší spektrum kompetencí. Mezi ně patří například vydávání osobních a cestovních dokladů, řidičských průkazů nebo živnostenských oprávnění. Kromě nich v ČR jsou také obce II. typu, s takzvaným pověřeným obecním úřadem a obce se základním rozsahem výkonu státní správy. Jejich pravomoci jsou ale menší než u obcí s rozšířenou působností. Zvláštní postavení pak má Praha (více o rozdělení výkonu státní správy mezi obce čtěte zde).

Takové zúžení byl ale znamenalo, že lidé by si přestupky už nevyřídili na obecních úřadech. Upozornil na to Svaz města a obcí ČR a připouští to i ministerstvo vnitra.

"Pro mnoho lidí by plánovaná centralizace samosprávy v praxi znamenala, že by kvůli vyřízení i jednoduchých úředních záležitostí museli jezdit desítky kilometrů daleko," uvedla mluvčí svazu Štěpánka Filipová. 

"Pokud by předlohu kabinet v navrhované podobě schválil, významně by tak zhoršil životní podmínky občanů z obcí do 10 tisíc obyvatel, což by zákonitě vedlo k jejich nespokojenosti," podotkl předseda svazu a primátor Kladna Dan Jiránek.

Svaz hovoří o tom, že návrh představuje komplikaci pro 3,5 milionu lidí.

Dostupnost se zhorší, ale jde o systémové řešení, tvrdí vnitro

Ministerstvo vnitra změnu hájí tím, že by umožnila provádět společné řízení o všech přestupcích jednoho pachatele. Připouští ale, že dostupnost se pro lidi zhorší. Prý jen mírně. "Navrhovaná změna se dotkne jen 24,14 procenta obyvatel," stojí ve strategickém dokumentu, který má iDNES.cz k dispozici.

Podle Břetislava Olivy z tiskového odboru ale procenta vyčíslují jen teoretický dopad. "Ten by mohl být 24,14 procenta pouze v případě, že by všichni byli účastníky přestupkového řízení  včetně mládeže do 15 let, což zákon vylučuje. V důsledku by se tedy fakticky jednalo o zlomek tohoto počtu," vysvětlil Oliva.

Oliva navíc tvrdí, že na města se nepřesune veškerá přestupková agenda. "U zdůvodněných případů se předpokládají výjimky, které budou stanoveny ve zvláštních zákonech. Například řešení přestupků strážníků obecní, respektive městské policie by měl i nadále řešit jejich zřizovatel, tedy obec," ujišťuje Oliva.

Obce budou moci vyhlásit úpadek

Ministerstvo se ve strategii kromě výše popsaného problému vrací také k nápadu, aby stát vytvořil pro složitější úřední úkony standardy. Tedy aby vypracovat vzor, jak má takový úkon vypadat, protože podle vnitra úřady nyní rozhodují o stejných věcech rozdílně. Standardy by umožnily financovat úřady nikoliv paušálně, ale podle odvedené práce.

Materiál také navrhuje řešení situací, kdy nikdo z obyvatel nechce kandidovat do zastupitelstva, nebo kdy má obec tak velké dluhy, že je už nezvládá splácet. Ministerstvo vnitra navrhuje, aby v případě opakovaného neuskutečnění voleb do zastupitelstev byla obec připojena k sousední obci. To by pak mohlo zvrátit jen referendum. Zadlužené vesnice by pak mohly vyhlásit úpadek, což by mohla umožnit plánovaná novela insolvenčního zákona.

Dokument by měl ministr vnitra Milan Chovanec předložit v dohledné době do vlády. Nyní běží připomínkové řízení a úřad upozorňuje, že při vypořádání připomínek, může strategie ještě doznat změn.

"Zatím jde pouze o pracovní verzí, která neprošla připomínkovým ani schvalovacím řízením, tudíž o konkrétních bodech v jejím obsahu lze v tuto chvíli pouze spekulovat," podotkl Oliva. Právě z tohoto důvodu zatím není podle něj jasné, kdy by mohla navrhovaná opatření začít platit.

Může se také stát, že opatření zavedena nebudou, jak tomu bylo i u některých návrhů v minulosti. Vnitro například chtělo, aby lidi, kteří mají trvalé bydliště na obecních úřadech, mohly tyto úřady bez jejich vědomí přestěhovat třeba k příbuzným. Ani oni by ale o změně bydliště nemuseli vědět. Jakmile na návrh upozornil iDNES.cz, ministerstvo změnu stáhlo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video