Výbor proti mučení (CPT) je údajně znepokojen podmínkami, za jakých se v ČR uskutečňují kastrace. Na snímku budova Rady Evropy ve Štrasburku.

Výbor proti mučení (CPT) je údajně znepokojen podmínkami, za jakých se v ČR uskutečňují kastrace. Na snímku budova Rady Evropy ve Štrasburku. | foto: Profimedia.cz

Přestaňte kastrovat sexuální delikventy, vyzývá Rada Evropy Česko

  • 349
Výbor Rady Evropy proti mučení vyzval české úřady, aby okamžitě upustily od chirurgické kastrace sexuálních delikventů. Podobné zacházení s lidmi je ponižující, uvedla zpráva, kterou zveřejnil výbor ve štrasburském sídle Rady Evropy. Ministr pro lidská práva Michael Kocáb chce prosadit chemickou kastraci.

Výbor proti mučení (CPT) vypracoval zprávu na základě návštěvy ve dvou psychiatrických nemocnicích a dvou věznicích v Česku, kterou zástupci Rady Evropy (RE) podnikli v březnu 2008.

CPT ve své zprávě vyjadřuje několik námitek k použití chirurgické kastrace jako prostředku léčby sexuálních delikventů. Vadí mu, že "zásah má nezvratné fyziologické i psychologické následky". Zároveň se domnívá, že neexistuje žádná záruka, že výsledek (tj. snížení hladiny testosteronu v krvi) bude trvalý.

Členové výboru rovněž podle zprávy zjistili, "že se chirurgické kastrace v Česku provádějí nejen u pachatelů sexuálního násilí, ale i u lidí, kteří násilný trestný čin nespáchali, nepříklad u exhibicionistů".

"Výbor navíc poukazuje na to, že jsou v současné době dostupné účinné alternativní metody léčby sexuálních delikventů," stojí ve zprávě.

Česká strana se však brání. Chirurgické kastrace se podle ní provádějí pouze s písemným souhlasem pacienta a po doporučení sexuologa. Vláda proto pro zrušení kastrací nevidí důvody.

Sexuolog: Kastrace je účinná pomoc

CPT však pochybuje, že lidé jsou při své volbě skutečně svobodní a dobře informovaní. "Pacienti či vězni spíše na tuto jedinou možnost vyhnout se doživotnímu zadržování přistupují, než že by s ní souhlasili," uvedli autoři zprávy.

"U nás byl schválen takzvaný institut ochranné detence, který je jakousi alternativou kastrací, ale ve výsledku se to obrací proti pacientům, kteří nemohou domů. Kastrace je přitom v ojedinělých případech sexuálních deviantů, pedofilů a podobně velmi účinná metoda, která pomáhá jak pacientům, tak okolí," řekl iDNES.cz sexuolog Petr Weiss.

Výbor také kritizoval podmínky zadržování a léčby některých sexuálních deviantů, především ve věznici Valdice. Česká vláda v odpovědi slíbila přijmout opatření k nápravě těchto nedostatků, uvedl tiskový odbor Rady.

Kastrujme chemicky, vyzval ministr Kocáb

Ministr pro lidská práva Michael Kocáb (za Stranu zelených) hodlá posílit roli chemické léčby sexuálních delikventů. Podle něho humánnější než dosavadní kastrace, pokud bude mít srovnatelný účinek.

"Při prokazatelně srovnatelné, a to podtrhuji, účinnosti obou metod budu navrhovat aplikaci chemické léčby, která nevede k nevratnému zmrzačení pacientů," uvedl Kocáb pro ČTK.

Podle statistik české vlády prodělalo od roku 2000 chemickou kastraci asi 300 českých pacientů a chirurgickou kastraci asi padesátka.

Rada Evropy

Rada EvropyJe mezivládní organizace sdružující v současné době 47 zemí. Členství je otevřené všem evropským zemím, které akceptují a zaručují právní stát, základní lidská práva a svobodu pro své občany. Kromě zaručení těchto práv a demokracie (cestou reforem) členové RE dále spolupracují např. v oblastech kultury nebo vzdělávání.

Jedním z hlavních úspěchů RE bylo dojednání a uzavření Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod v roce 1950, která je právním základem činnosti Evropského soudu pro lidská práva.

Pro takzvané "nové země Evropy" je RE po Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE, OSCE) dalším mezinárodním fórem, kde se setkávají s jinými zkušenostmi, zásadami a nároky než těmi, které jsou běžné doma.

Československo vstoupilo do Rady Evropy roku 1991 a do konce roku 1992 ratifikovalo 22 mezinárodních smluv sjednaných v rámci Rady Evropy, včetně většiny smluv lidskoprávních.

Rada Evropy má od roku svého založení (1949) sídlo ve Štrasburku, stejně jako její nejznámější instituce Evropský soud pro lidská práva.


zdroj: Wikipedie


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video