Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přestaňme si platit 35 a 40 leté vysloužilce

  9:23aktualizováno  9:23
To, co předvedl současný premiér a bývalý ministr vnitra Stanislav Gross za absurdní podpory poslance Langera z ODS v otázce přidání platů policistům, nemá nic společného s politikou řádného hospodáře, kterou by se měl nejen řídit každý ekonom či statutární orgán soukromých společností, ale i každý politik, rozhodující o veřejných financích.

Populistické kroky, které ČSSD dělá, kdy tu přidá 1000Kč jednorázově důchodcům, tu jednorázově 1000Kč rodinám s dětmi, dokonce 2000Kč, tentokrát měsíčně, slíbí učitelům a 8000Kč měsíčně policistům, povedou k doslovnému vydrancování  miliard, které přinesla nedokonalá reforma veřejných financí v podobě zvýšeného DPH, vyššího daňového zatížení a odvodů na zdravotní a sociální pojištění, která likviduje nejednoho živnostníka, ale také zatěžuje mnoho zaměstnanců. Navíc taková politika zvedne vlnu požadavků dalších zaměstnanců ve státní správě o vyšší platy po vzoru právě oněch policistů a učitelů. Už se ozývají zdravotníci, kdy si přes odboráře nárokují kupříkladu pro lékaře plat absurdních 56000Kč. Haraší Duškova modrá armáda ČSD.

Nikdo nechce zlehčovat těžkou práci policistů, ale faktem zůstane, že se jich mnoho chystá opustit policejní sbor a čekají jenom na přidání platů, aby se jim radikálně zvedlo i jejich výslužné. Vnitro bude tedy hledat znova nové policisty za  vynakládání dalších  peněz, příspěvků za nábor, školy a  ubytování. Přitom výplata všech  vysloužilců na vnitru dle služebního zákona, kterým je mnohdy 35 až 40 let, není nikterak malá.

Zkusme několik čísel. Od roku 92, kdy platí velkorysý služební zákon, odešlo ze služebního poměru z vnitra do roku 2003-  34682 zaměstnanců, bez občanských pracovníků.Vezmeme-li průměrné výslužné do důchodu ve výši 8000Kč a průměrný věk  45 let, pak výslužné do důchodu 62 let, pokud se tato hranice neposune, bude stát státní pokladnu 3,32 mld. ročně.

Za 17 let je to 56,44 mld. jenom zaměstnanci vnitra vypláceni dle služebního zákona. Pokud budeme počítat průměr 3000 zaměstnanců, kteří odejdou každý rok od roku 2003, pak čísla vypláceného výslužného budou mnohem vyšší. Rovněž tak s plánovaným zvýšením platů. Jak se vyjádřil ministr financí na Seznamu, jenom pro policisty bude zvýšení platu a výslužného stát  15 mld. ročně.

Jenže podle služebního zákona nejsou vypláceni jenom policisté. Kupříkladu výsluhy pro armádu a vězeňskou službu vypadají následovně. Od roku 1990 do roku 2003, čímž rok 2003 je brán odhadem, odešlo z AČR  53554 vojáků z povolání. Z vězeňské služby odešlo zhruba 13000 dozorců od roku 1990 do 2003. Celkem tedy 66554 pracovníků. Použijeme-li průměr od policistů, tj. průměrný věk 45, výslužné do 62 let, průměr 8000Kč, pak se dostaneme k číslu 6,38 mld. ročně vyplacené výsluhy. Za 17 let  108,46 mld. vyplacených výsluh. Opět tato čísla jsou počítána pouze pro pracovníky s výsluhou do roku 2003, s přírůstkem od té doby budou mnohem vyšší. Statistická čísla jsou z MO, MVČR, VS. ´

Takže tady každý daňový poplatník jasně vidí, jak nesmyslně velkorysý je  služební zákon od roku 92 , kdy mladí lidé, kteří by mohli 10-15 let přispívat do státního rozpočtu nejen na daních, ale i na zdravotním a sociálním pojištění, se zatím stávají příjemci  těchto částek. Opravdu není čas páni poslanci a poslankyně, senátoři a senátorky na úpravu služebního zákona tak, aby tito pracovníci měli samozřejmě výhody, ale rozumné a ekonomicky únosné pro státní rozpočet? Nestačila by jim výplata výslužného od 55 let do důchodu po odsloužení stanoveného počtu let?

Myslíte si, že je to malá výhoda oproti ostatním zaměstnancům, kteří musí pracovat až do důchodové hranice, která se má ještě zvyšovat? Nestačí nám ty hordy předčasných důchodců ze zaměstnaneckých poměrů?  Myslíte si, že takové finanční zatížení zaplatí střední generace či vaše děti? Opravdu při schvalování státního rozpočtu na rok 2005 zvednete ruku pro tak razantní zvýšení platů a  výslužného ve státní správě a  prohospodaříte  tak  miliardy, které by mohly být použity kupříkladu na splácení státního dluhu nebo na zlepšení infrastruktury v postižených regionech, aby do nich mohl vstoupit investor a vznikla tak nová pracovní místa? Vím, je před komunálními volbami, ale přesto, přemýšlejte…….

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

V železniční výhybně Praha-Vyšehrad vyjel posunovaný vlak proti osobnímu vlaku...
Vlaky v Praze nestačí náporu cestujících, nové tratě mohou vést pod zemí

Tunely metra a komplex Blanka v budoucnosti zřejmě v Praze doplní tunel pro vlaky. Ty už nestíhají nápor cestujících a rozšíření tratí brání historická...  celý článek

František Ringo Čech ukazuje zatím svůj poslední obraz. Je nazvaný Smrt...
Miloše bych neodmítl, říká ke své kandidatuře František Ringo Čech

Vedení Strany práv občanů před dvěma týdny rozhodlo, že jejich superlídrem do podzimních voleb bude hudebník František Ringo Čech. O pomoc ho prý požádal...  celý článek

V Národním muzeu nainstalovali restaurovaný originál sousoší Géniů. (23.8.2017)
Sousoší Géniů se vrací do Národního muzea, vystavena bude kopie i originál

Po jedenácti letech se do Národního muzea vrátilo sousoší Géniů od sochaře Antonína Poppa. Na jeho původním místě v průčelí budovy ho nahradí kopie, originál...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.