Velikonoční protest proti jádru před německou elektrárnou Biblis

Velikonoční protest proti jádru před německou elektrárnou Biblis | foto: Thomas Lohnes, AP

Přes sto tisíc Němců protestovalo proti válkám i jaderným reaktorům

  • 60
Více než sto tisíc Němců využilo tradičních velikonočních pochodů nejen k vyjádření touhy po míru, ale také k demonstrování odporu vůči jaderné energetice.

Okamžité zastavení reaktorů požadovali protestující Němci přímo u jaderných zařízení, informovala agentura DPA. K upuštění od nukleární energie v zemi při svých velikonočních kázáních vyzývali i někteří biskupové.

Tradice protestů

V Německu se kromě výlučně protijaderných protestů od pátku do Velikonočního pondělí konalo na 80 pochodů, které vedly stovkou měst. Podle organizátorů se ve srovnání s předchozími léty těšily vyšší účasti.

Manifestace se zaměřily mimo jiné proti nasazení sil NATO v Afghánistánu a vojenským zásahům v Libyi. Demonstranti rovněž žádali přijetí uprchlíků z konfliktních oblastí.

Velikonoční pochody se v Německu konají už 50 let. S koncem studené války však zájem o ně polevil.

Demonstrace se konaly před dvanácti jadernými elektrárnami den před 25. výročím černobylské jaderné katastrofy. Podle ekologických organizací se demonstrací proti jádru zúčastnilo dohromady 120 tisíc až 145 tisíc lidí. Lidé podle nich dorazili i kvůli jaderné katastrofě v japonské Fukušimě.

Například v Gronau na severozápadě Německa podle ekologů protestovalo přes 10 tisíc lidí. Požadovali uzavření  tamějšího zařízení na obohacování uranu. K lokalitě plánovaného konečného úložiště vyhořelého jaderného paliva v šachtě Konrad nedaleko Hannoveru přišlo podle protijaderné organizace Ausgestrahlt 11 tisíc lidí.

Policie uvádí střízlivější odhady. Například u jaderné elektrárny Grohnde na severu Německa podle ní nebylo 20 tisíc demonstrantů, ale čtyřikrát méně lidí. Jejich protest dokreslily červené nafukovací balonky a transparenty. U hesenského jaderného zařízení Biblis podle policistů bylo 10 tisíc demonstrantů, aktivisté hovoří o polovinu vyšším čísle.

Rakouský ministr životního prostředí Nikolaus Berlakovich podle agentury AP vyslovil požadavek povinných zátěžových testů evropských jaderných elektráren. Podle něj by měly zohledňovat i riziko zřícení letounů na jaderné elektrárny a teroristické útoky proti nim.

Země EU minulý měsíc souhlasily s provedením zátěžových testů jaderných elektráren na svém území po japonských zkušenostech s tsunami. Vlna poškodila fukušimskou jadernou elektrárnu a vyvolala pochybnosti o bezpečnosti jaderných zařízení.

Německá vláda již dříve uvedla, že je odhodlána uspíšit postupné zastavování jaderných elektráren. K nejhorlivějším odpůrcům jádra v Evropě pak patří tradičně Rakušané.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video