Přes příměří tekla v Izraeli krev

  • 107
Většina izraelských vojáků se stáhla z Gazy, ze Západního břehu a Betléma odejdou podle úřadů ve středu. Izrael tak splnil hlavní podmínku pro klid zbraní. Ten ale dlouho nevydržel. K zatím nejvážnějšímu konfliktu došlo na Západním břehu, kde neznámý útočník zabil dopoledne řidiče civilního náklaďáku.

Útočníci stříleli na auto židovských osadníků, které ovšem řídil rumunský dělník. K akci se přihlásily Brigády mučedníků od Al-Aksá, ozbrojené křídlo Arafatova hnutí Fatah.

"Akce je odpovědí na izraelskou genocidu a odmítnutím takzvaného příměří," řekl AFP člen radikální skupiny. Útoky podle něj budou pokračovat do té doby, dokud neskončí okupace palestinských území.

Od večera se stalo několik menších incidentů. Na izraelské vojáky u židovské osady Neve Dekalim dopadl protitankový granát. V Rafahu se dostali pod palbu z automatických zbraní, střelba se ozývala také v Gush Katif. Nikdo nebyl zraněn.

V uprchlickém táboře Tulkarm na Západním břehu našli vojáci pás s výbušninami. Patřil pravděpodobně radikálovi, zatčenému minulý týden. Palestinská bezpečnost obvinila vojáky, že v Tulkarmu odpálili dům bratrance dalšího ze zadržených mužů.

Zbraně mají mlčet čtvrt roku
Zástupci Izraele a Palestiny se na stažení vojsk dohodli už v pátek. Vojska židovského státu okupují území od začátku druhé palestinské intifády v září 2000.

Tříměsíční příměří vyhlásily v neděli radikální skupiny Hamas, Islámský džihád a Demokratická fronta pro osvobození Palestiny. Po několika hodinách se k nim připojilo i hnutí Fatah palestinského vůdce Jásira Arafata. - více zde

Palestinci si vymínili několik podmínek. Izrael musí stáhnout své vojáky, zastavit akce namířené proti Palestincům, propustit vězněné radikály a přestat je pronásledovat.

Izrael slibům nevěří
"Cokoli, co omezí násilí, je krok správným směrem," reagoval Bílý dům. "Dohoda tvoří první etapu k naplnění mírového plánu, který předpokládá vytvoření samostatného palestinského státu," řekl poradce předsedy palestinské samosprávy Nabíl Rudajná.

Představitel izraelského ministerstva zahraničí příměří odmítl. Podle něj palestinští radikálové jen získají čas k přeskupení pro ještě větší násilnosti. Také američtí představitelé se domnívají, že je třeba ozbrojené skupiny rozpustit. - více zde

Pravice v izraelské vládě tlačí na to, aby pokračovalo zatýkání a likvidace radikálů.

Klid zbraní nikdy nevydržel
Radikálové vyhlásili klid zbraní v minulosti už několikrát, nikdy ale dlouho nevydržel. Hamas například zastavil palbu v roce 1996, spolu s ozbrojenou složkou hnutí Fatah v červnu 2001. Vždy to podmínil izraelským stažením z okupovaných území.

Nadějná situace nastala koncem roku 2001, připomíná ČTK. Arafat tehdy vyzval Palestince k zastavení útoků a sebevražedných atentátů.

Zbraně složil Hamas, Islámský džihád a Brigády mučedníků od Al-Aksá. Už 9. ledna ale Hamas zabil čtyři izraelské vojáky odvetou za zadržení lodi Karine A s nákladem zbraní, určených nejspíš Palestincům.

Palestinec vyvěšuje vlajku poté, co pásmo Gaza opustili izraelští vojáci. (30. června 2003)

Izraelský voják pozoruje tank, který opouští město Bejt Hanún na severu pásma Gaza. (30. června 2003)

Izraelští vojáci, kteří opustili město Bejt Hanún v Gaze, se přátelsky drží kolem ramen. (30. června 2003)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue