Libanon, Izrael a Sýrii zasáhla v úterý obří písečná bouře (8. září 2015)

Libanon, Izrael a Sýrii zasáhla v úterý obří písečná bouře (8. září 2015) | foto: AP

Libanon a Sýrii zasáhla obří písečná bouře. Zastavila i ofenzivu Asada

  • 11
Nejméně pět lidí zahynulo a tisíce dalších musely být s dýchacími problémy hospitalizovány v důsledku obří písečné bouře, která zasáhla oblast Blízkého východu. Nejhůře postižena je libanonská metropole Bejrút. Syrské vládní jednotky byly kvůli špatné viditelnosti donuceny přerušit letecké údery na pozice rebelů severně od provincie Hamá.

Do libanonského hlavního města se bouře dostala poté, co se prohnala údolím Bikáa a částmi Sýrie. Libanonští představitelé vyzvali obyvatele, především ty trpícími zdravotními problémy, těhotné ženy a seniory, aby raději nechodili ven. Mnozí z těch, kteří vyšli do ulic, měli na sobě zdravotnické roušky. Obětí bouře jsou dvě ženy, oznámilo ministerstvo zdravotnictví bez bližších podrobností.

Úřady rovněž varovaly Libanonce, aby nepálili odpadky, které se nahromadily v ulicích Bejrútu v souvislosti s krizí ohledně svozu odpadu. Organizátoři protivládních protestů, které vyvolaly problémy s odpadky, vyjádřili obavy, že se ve středu kvůli bouři nebude moci uskutečnit velká plánovaná demonstrace.

V severolibanonském městě Tripolis zůstaly kvůli dusivému vzduchu uzavřeny obchody a restaurace. Podle libanonských meteorologů se písečná bouře udrží nad Libanonem až do středečního odpoledne.

Bouře rovněž dorazila do syrské metropole Damašku a oblaka zahalila i Izrael, Jordánsko a Kypr. V Sýrii ošetřili lékaři 3 500 lidí s dýchacími potížemi, oznámila agentura SANA. Jen v Damašku bylo hospitalizováno 1 200 lidí včetně stovky dětí. V provincii Hamá zemřeli tři lidé, uvedla agentura.

Na Kypru viditelnost klesla na 500 metrů, což si vyžádalo odklonění letů z letiště ve městě Larnaka do města Pafos. „Zažili jsme tady písečné bouře již v minulosti, ale nikoli o této intenzitě. V tomto ročním období je to navíc velmi vzácné a postižen je celý region,“ sdělil kyperský meteorologický ústav.

Bouře se dotkla i českých turistů na Kypru

Kromě zhoršení viditelnosti obyvatele Kypru trápí dýchací potíže umocněné velkým vedrem. Nejvyšší teploty překročily hranici 41 stupňů Celsia, informovala místní média. Místní úřady očekávají, že prach v ovzduší začne řídnout nejpozději ve čtvrtek, nějakou dobu ale pak prý ještě potrvá, než se situace vrátí k normálu.

Na Kypru je nyní zhruba 3 500 českých turistů. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže většina charterových letů z ČR létá právě na letiště Pafos, většiny českých dovolenkářů se tak přerušení letů nedotklo. Odletové dny mají české cestovní kanceláře pondělí a čtvrtek.

Všichni klienti CK Fischer jsou podle zpráv od delegátů v pořádku. „Viditelnost na ostrově je sice zhoršená a všude poletují částečky jemného písku, ale všichni klienti dnes strávili den na pláži,“ řekl mluvčí cestovní kanceláře Jan Osúch.

„Část místních i turistů chodí s rouškami. Nejsou vidět ani domy vzdálené tři sta metrů,“ popsala z Kypru pro iDNES.cz česká turistka Hana Sládková. Místní jsou podle ní na písečné bouře zvyklí, i když jsou častější spíše na jaře. „Říkají, že to přejde za několik dní, nebo až zafouká či zaprší,“ dodala.

Také obyvatelé Izraele byli vyzváni, aby se pokud možno zdržovali doma. Do Izraele navíc dorazila velká vedra, která potrvají až do víkendu. Ráno byla koncentrace písku největší v okolí Jeruzaléma, jižní části oblasti Západního břehu Jordánu a na Golanských výšinách.

Jak uvedla agentura Reuters, písečné bouře postihují oblast Blízkého východu v létě často, zasahují ale obvykle Irák a země kolem Perského zálivu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video