Tygří letka z přerovské vrtulníkové základny.

Tygří letka z přerovské vrtulníkové základny. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Přerovští tygři létají na prestižním cvičení NATO

Tygří vrtulníková letka z Přerova se v norském Orlandu účastní prestižního mezinárodního cvičení Arctic Tiger. S dalšími piloty ze zemí NATO soupeří o titul nejlepší letecké jednotky mezi takzvanými tygřími letkami. Ty platí v zemích Aliance za elitu vojenského letectva.

Do Norska odletělo osm pilotů a devět příslušníků pozemního personálu se dvěma bitevními vrtulníky Mi-24 z 231. letky z Přerova už na sklonku minulého týdne.

Na základně Orland se nyní čeští letci zapojili do cvičení Arctic Tiger 2007. Jde o tradiční cvičení takzvaných tygřích letek známé jako NATO Tiger Meet.

"Přerovští letci využili nabídky norského královského letectva na využití zdejšího terénu k dalšímu výcviku, a porto přilétli o několik dní dříve," konstatovala tisková služba ministerstva obrany.

Podle velitele 231. letky Ivana Pospíchala si mladí piloti v Norsku vyzkoušejí létání v terénu s nadmořskou výškou kolem 1800 metrů v neustále se měnících povětrnostních podmínkách. To je podle jeho slov mnohém náročnější, než výcvikové lety doma v Česku.

Během samotného cvičení, které se každoročně účastní až šest desítek letounů, elitní letky absolvují několik realistických misí. Piloti plní různé náročné letové manévry, jako je například doprovod vrtulníků s výsadkáři nad nepřátelským územím.

Ve cvičných operacích spolupracují stíhači, piloti vrtulníků i speciálních průzkumných letounů včasné výstrahy AWACS a taktického letectva.

Čeští letci opět soupeří o stříbrnou sošku
V roce 2002 právě přerovští piloti v této soutěži v Portugalsku zvítězili a byli oceněni jako nejlepší tygří letka NATO. Vítězstvím tehdy potvrdili právoplatné členství v asociaci tygřích letek a na rok dostali do držení trofej v podobě stříbrné sošky tygra z dílny světoznámého londýnského zlatnictví Mappin and Webb.

Tradice tygřích letek vznikla už za druhé světové války mezi americkými piloty. V šedesátých letech minulého století se piloti tygřích letek armád členských států NATO začali na několikadenních manévrech setkávat, aby společně procvičili nové způsoby leteckého boje, vyměnili si zkušenosti či otestovali stroje svých kolegů.

První kontakt s asociací tygřích letek navázali čeští piloti ze základny vrtulníkového letectva v Přerově v roce 1995 ve švýcarském Payerne. Zkušenosti s létáním v hornatém terénu a nad pobřežím pak získali čeští piloti vrtulníků na Tiger Meet u 74. výcvikové sqadrony britského letectva v Halley.

V červnu 2000 uspořádala přerovská letka svůj první Tiger Meet a cvičení Tiger Eye, čímž splnila poslední podmínky pro udělení plného členství ve společenství elitních jednotek.

Od roku 2001 jsou přerovští piloti právoplatnými členy NATO Tiger Association jako jediná letka ze vzdušných sil Armády České republiky. Zároveň se přerovská 231. letka stala vůbec první letkou z bývalého východního bloku, která získala plné členství.

TRADICE TYGŘÍCH LETEK

V roce 1961 se tehdejší francouzský ministr obrany Pierre Messner pokusil upevnit vojenskou spolupráci s USA a doporučil svým jednotkám vytvořil mezinárodní spojenectví letek.

Další impuls vyslala 79. taktická stíhací letka americké armády působící v britském Woodbridge, která měla ve znaku velkou kočku. S podporou ministra Messnera velení americké letky hledalo francouzskou jednotku, která by měla stejné logo. Tou byla Escadron de Chasse ze základny Cambrai Epinoy pyšnící se znakem s tygří hlavou.

V červenci 1961 pak piloti uspořádali první setkání letek, takzvaný Tiger Meet. Tradice setkání pokračovala a v roce 1977 vyrobili londýnští řemeslníci trofej - sošku Silver Tiger Trophy pro neprofesionálnější letku.

Postupně se do skupiny tygřích letek zapojili piloti z dalších členských zemí NATO. V současnosti má asociace tygřích letek 15 řádných členů z jedenácti členských zemí aliance a neutrálního Švýcarska.

Další letky pak mohou využívat čestného či zkušebního členství v NATO Tiger Association. Tygří setkání probíhá každoročně a vítěz cvičení získává na jeden rok putovní sošku tygra. Žádné elitní letce se doposud nepodařilo prvenství v soutěži obhájit.

, natoaktual.cz

Video