Transportní vrtulník Mi-171Š z přerovské vrtulníkové základny.

Transportní vrtulník Mi-171Š z přerovské vrtulníkové základny. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Přerovští piloti žalují armádu, chtějí miliony za pohotovost

  • 9
Více než 40 pilotů přerovské vrtulníkové základny se obrátilo na soudy a požadují od armády dorovnání ušlé mzdy za držení služební pohotovosti v uplynulých devíti letech.

Jen žaloby na přerovském okresním soudu přesahují ve svých požadavcích deset milionů korun. Žaloby obdržel i Krajský soud v Ostravě.

Piloti tvrdí, že drželi pro leteckou pátrací a záchrannou službu SAR v minulých letech služební pohotovost, kterou jim armáda neproplatila.

"Uvedli, že jim armáda neproplatila mzdu za dobu, kdy nebyli na pracovišti, ale drželi tuto pohotovost doma. Namísto plné mzdy za 24 hodin ve službě jim tak byla proplacena jen polovina, a to 12 hodin," uvedla předsedkyně Okresního soudu v Přerově Táňa Šimečková.

Armáda se zatím k věci nechce vyjadřovat. "O žalobách pilotů zatím víme pouze z médií. Oficiální cestou na generální štáb informace o podání žalob nedorazily. Pokud by však byly podány, řešil by to následně Úřad pro právní zastupování na ministerstvu obrany," uvedla Jana Růžičková z Generálního štábu.

Podle ní se loni v prosinci sešlo na generálním štábu 21 stížností od pilotů a techniků vrtulníků, kteří kritizovali postup velitelství Společných sil.

Piloti vojenských vrtulníků si stěžovali i na šikanu a podali trestní oznámení na nejvyšší velení armády. O případu informovala Mladá fronta Dnes. Piloti nesouhlasili, že byli odstaveni od létání.

Ministryni obrany Vlastě Parkanové napsali dopis, v němž zpochybnili rozkaz velení armády, podle kterého měly vrtulníky W-3A Sokol začleněné do letecké pátrací a záchranné služby v Přerově skončit. Ministryně s výtkami pilotů souhlasila a rozkaz generálního štábu zrušila.

Přerovská vrtulníková základna loni prošla radikálními změnami. Piloti i personál kolem bitevních vrtulníků, včetně proslavené Tygří letky, se přestěhovali do Náměště nad Oslavou. Na přerovském letišti tak zůstaly jen transportní stroje Mi-171/171Š.

Armáda chtěla podle původních plánů v rámci reformy základnu přestěhovat do Náměště nad Oslavou celou. Vláda ale loni rozhodla, že vrtulníková základna zůstane v Přerově zachována a na letišti bude v budoucnu fungovat smíšený civilně-vojenský provoz.

,

Video