Přerovskému radnímu Ivo Kropáčovi zlomily vaz čachry s pozemky. Ilustrační foto

Přerovskému radnímu Ivo Kropáčovi zlomily vaz čachry s pozemky. Ilustrační foto | foto: EVROPA realitní kancelář

Přerovský radní čachroval s pozemky. Skončil, ODS ho škrtla i z kandidátky

  • 24
Přerovský radní Ivo Kropáč (ODS), který nakoupil ornou půdu a pak hlasoval tak, aby se změnila ve stavební parcely, už nebude kandidovat v komunálních volbách. Místní ODS navrhla, aby odstoupil z kandidátky a vzdal se také funkce radního. Kropáč výzvu poslechl.

„Rozhodli jsme se, že se k případu postavíme čelem a podle pravidla padni komu padni,“ řekl předseda ODS v Přerově Robert Knobloch. Přerovská ODS podle něj nechce, aby kdokoli mohl pochybovat o jejích kandidátech, a proto zvolila razantní a bleskové řešení.

Radní Kropáč návrh na odstoupení z kandidátky ODS podle Knoblocha ihned přijal.

Kropáč: Jsem obětí své nezkušenosti v politice

„Podřídil jsem doporučení místní rady ODS. Udělal jsem chybu a rozhodl jsem se přijmout odpovědnost za to, že jsem byl obětí své nezkušenosti v politice,“ řekl MF DNES Kropáč. Potvrdil také, že končí nejen na kandidátce, ale i jako radní.

„Jsem si vědom, že jsem jako zastupitel v průběhu jeho dlouhodobého projednávání hlasoval o novém Územním plánu, což je globální dokument, který se mne týkal z velmi malé části a s odstupem času to vidím jako svou chybu. Ze svého pochybení jsem vyvodil politickou odpovědnost, vzdávám se funkce člena Rady města Přerova a již nehodlám kandidovat v nastávajících volbách,“ uvedl.

„Oceňuji jeho krok, kterým dokázal, že umí za své jednání nést odpovědnost a nechce poškozovat pověst přerovských občanských demokratů,“ okomentoval Kropáčovo rozhodnutí člen místní rady ODS a náměstek primátora ODS Josef Kulíšek.

„V této předvolební útočné atmosféře je velmi složité se obhajovat a myslím si, že bych to i dvedl. Na druhou stranu ale nechci, aby tento aby tato záležitost poškozovala pověst mojí strany a dále mne samotného,“ uvedl Kropáč.

„Budu tak mít dostatek času pro očištění svého jména, k čemuž jsem již podnikl příslušné právní kroky. Věřím, že tento můj krok přispěje ke zlepšení politické kultury ve městě a zároveň doufám že i mí kolegové, kteří se podobného pochybení dopustili v minulosti se zachovají stejně,“ dodal.

Radní končí kvůli kauze, kterou zveřejnila minulý týden MF DNES. Ukázalo se, že radní koupil levná pole a poté svým hlasem podpořil jejich přeměnu na mnohem dražší stavební parcely (O případu čtěte zde).

Opozice: Bez médií by se voliči sebereflexe ODS nedočkali

Kroku občanských demokratů se však vysmívá zdejší opozice. Argumentuje tím, že na pochybení radního upozornil už v červnu lídr zdejší strany Společně pro Přerov Vladimír Puchalský. Tehdy však nikdo nereagoval.

„Přitom už v červnu bylo jasné, že jde o porušení zákona o obcích i etického kodexu zastupitele. Ani jeden ze zastupitelů či radních za ODS či ČSSD, kteří v Přerově vládnou, nic neudělali. Kdyby se média sama kauzou nezabývala, žádné sebereflexe ze strany ODS by se voliči nedočkali,“ míní například opoziční zastupitel Richard Šlechta.

Předseda přerovské ODS Knobloch namítá, že rychlé řešení situace je naopak jedním z důkazů, že se ODS ve městě výrazně proměnila. Do nedávna totiž v Přerově působili dvě její rozhádané frakce. Do letošních komunálních voleb jde však zdejší strana znovu sjednocená.

Podle politologa Pavla Šaradína z Univerzity Palackého zdejší politiky k tak razantnímu kroku přiměly blížící se volby a atmosféra ve společnosti. „Sám jsem předpokládal, že to tak dopadne. Bylo to racionální řešení a přerovským občanským demokratům před volbami nic jiného vlastně ani nezbývalo,“ míní politolog.

To, že se ODS po letošních volbách proměňuje, lze podle Šaradína demonstrovat i na podobném, šest let starém případu z Prostějova.

„Zdejšího starostu Jana Tesaře a jeho zástupce Vlastimila Uchytila z ODS, kteří si pořídili pozemky za zhruba čtvrtinovou cenu, než jaká je dnes v této oblasti obvyklá, už na kandidátce do podzimních komunálních voleb také nenajdete,“ říká politolog.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video