Přerov: čtyři obvinění strážci zákona

Přerov - Bezpečnostní sbory v Přerově se v poslední době dostaly zřejmě do největší krize ve své polistopadové historii. Není to jen nejnovější případ zatčení důstojníka Bezpečnostní informační služby Vladimíra Hučína z Přerova, prestiž ozbrojených složek oslabují i podezření na nezákonnosti na Dopravním inspektorátu a Cizinecké policii v Přerově. Je to souhra náhod, nebo hlubší selhání systému, ve kterém strážci zákona na Přerovsku pracují?

"Není pravda, že by muži zákona v Přerově porušovali zákon ve větší míře než v jiných okresech. Vedení severomoravské policie se ale k případům vyjádří až po ukončení vyšetřování. Zároveň přijme příslušná kázeňská a personální opatření vůči těm, kteří se nezákonností dopustili," prohlásila mluvčí severomoravské policejní správy Soňa Bradáčová.

Na severní Moravě a ve Slezsku je podle statistik ministerstva vnitra největší kriminalita mezi policisty. Na druhém místě je hlavní město Praha. Rostoucí počet deliktů strážců zákona je ale celorepublikový problém. V roce 1997 vnitro evidovalo dvě stě osmdesát případů, v roce 1999 již čtyři sta čtyřicet. Nejčastěji jsou v konfliktu se zákonem příslušníci pořádkové, dopravní a kriminální policie, kteří zneužívají své pravomoci, dopouštějí se podvodů a berou úplatky.

Ani tento trend neměl ale na bezpečnostní situaci v přerovském okrese nepříznivý vliv. V porovnání s rokem 1998 zde loni kriminalita o necelou stovku trestných činů poklesla a zároveň se policistům podařilo dopadnout více lumpů a zločinců než dřív. Objasněnost nyní dosáhla téměř čtyřiapadesáti procent.

Vedení policie tvrdí, že podezření týkající se strážců zákona na Přerovsku práci bezpečnostních složek nijak neovlivní. "Bezpečnostní situaci v okrese Přerov denně sledujeme. Na jakékoliv případné zhoršení budeme reagovat a přijímat adekvátní opatření," řekla mluvčí Bradáčová. "To ani nemůže mít žádný vliv, protože každý si svou práci musí udělat. V posledních měsících jsme naopak zaznamenali lepší trend v objasněnosti kriminality," dodala i mluvčí policie v Přerově Danuše Sklenářová.

Do podezření se v Přerově dostali napříkald šéf Dopravního inspektorátu a šéf oddělení dopravních nehod, neboť s dalšími dvěma muži fingovali kvůli pojišťovně dopravní nehodu. Šéf přerovské policie Jiří Zlámal to považuje za ojedinělé selhání. "Nikdy dřív tam problémy tohoto druhu nebyly," řekl. Obviněn je rovněž bývalý vedoucí Cizinecké policie v Přerově, že od cizinců bral úplatky výměnou za prodloužení nebo povolení trvalého pobytu. "Jsme přesvědčeni, že stíhání bude nakonec zastaveno. Víme, jak to celé bylo," zastávají se zase svého nadřízeného příslušníci cizinecké policie.

Ani v jednom z těchto případů včetně podezření na zpravodajce Hučína navíc zatím nerozhodl soud, takže doposud nelze potvrdit skutečné porušní zákona. BIS, dopravní a cizinecká policie jsou navíc složky, z nichž každá podléhá jinému vedení, což potvrzuje, že nejde o chybu systému.

I tak se souběh několika případů ve stejné době příliš nelíbí představitelům samosprávy a státní správy. "Je to velice tristní, ale beru to jako shodu náhod, i když mě to zaskočilo," řekl přednosta Přerovska Miloslav Přikryl. "Cítím to jako jakýsi neklid uvnitř policie, ale příliš podrobných informací o tom nemám," dodal i místostarosta Přerova Jiří Lajtoch.


Video