Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Přepočítání hlasů může nařídit jedině soud

  • 19
Ani v případě velmi těsného volebního výsledku nebude Český statistický úřad přepočítávat hlasy. Česká právní úprava to neumožňuje. V případě zpochybnění výsledků může přepočítávání v konkrétních okrscích, kterých bude 14 868, nařídit jedině soud.

"Jediné, co lze po oficiálním vyhlášení výsledků voleb udělat, je podat stížnost soudu," uvedl Pavel Kuklík z oddělení ČSÚ pro zpracování výsledků voleb.

Jedině soud má podle něj má právo nařídit přepočítání odevzdaných hlasů, a to v konkrétní oblasti. Cílem v takovém případě je prozkoumat, zda okrskové volební komise pracovaly korektně. Odevzdané hlasovací lístky jsou pro tyto případy po vymezenou dobu uloženy na obecním úřadu.

Podobná je praxe i v zahraničí. Na podnět soudu došlo k přepočítávání hlasů například v Itálii po parlamentních volbách. Tam zpochybnila výsledky dosavadní koalice premiéra Berlusconiho, ten volby označil za zmanipulované. Přepočítávání potvrdilo vítězství Romana Prodiho. - více zde

Devadesát tisíc volebních komisařů
Statistický úřad bude výsledky hlasování přebírat, zpracovávat a přepočítávat na poslanecké mandáty. Průběžně je bude zveřejňovat na serveru www.volby.cz. Tam si bude moci každý volební komisař zkontrolovat správnost údajů.

"Absolutní transparentnost je pro nás enormně důležitá," zdůraznil ředitel odboru přípravy statistických úloh Jiří Novák. Předpokládá, že podobně jako před čtyřmi lety by výsledky hlasování z 90 procent okrsků mohly být známy v sobotu kolem 18. hodiny, tedy čtyři hodiny po uzavření volebních místností.

Výsledky z posledních okrsků byly v roce 2002 známy po 23:00. Rychlost zveřejňování výsledků bude záviset hlavně na rychlosti a kvalitě práce okrskových komisařů.

Statistici v úterý provedli zátěžové zkoušky serveru na předem vytvořeném příkladu výsledků a simulovali celý proces. Systém údajně obstál i při neplánovaném výpadku elektrického proudu, který po poledni postihl pražskou část Strašnice včetně pražské centrály ČSÚ. Žádná data se neztratila a systém pokračoval v činnosti.

V České republice je 14 868 okrsků. Všechny volební komise výsledky předají na 506 takzvaných přebíracích míst, odkud data přeberou statistici.

Podle předsedy Českého statistického úřadu je 90 tisíc volebních komisařů. Na přebíracích místech bude 3500 lidí, v centrále se pak zpracovávání dat bude věnovat asi 15 lidí. Všichni pracovníci absolvovali školení a psychotesty.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video