Přeplněná loď pohřbila přes tisíc lidí

  • 16
Vyšetřovatelé zářijové tragédie senegalského trajektu zvýšili tragickou bilanci. Na státní lodi La Joola podle nich zahynulo více než 1100 lidí. Počty se zvětšily o děti a vojáky, kteří pluli zadarmo, a černé pasažéry. Trajekt byl podle komise neúnosně přetížen. Převážel nejméně 1220 lidí, přičemž jeho kapacita byla poloviční.

Vyšetřovatelé nešetřili ve své zprávě ani senegalské ozbojené síly, jejichž záchranné lodě na místo vyrazily až po dvanácti hodinách.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Trajekt potopil i posty ministrů
Kvůli tragédii rezignovali ministři dopravy a vojenských sil. Přívozní loď, která směřovala z provincie Casamance na jihu země do metropole Dakaru, se potopila v prudké bouři.

Záchranné práce se zastavily po třech dnech, když záchranáři přestali věřit, že ještě najdou nějaké živé. Zachránit se podařilo jen 64 lidí.

Premiérka Mame Madior Boyeová po dvou dnech od tragédie přiznala, že na přeplněném trajektu Joola bylo 1034 lidí místo přípustných 550.

Potápěči vyzvedli z útrob vraku, který se převrátil, ale zcela nepotopil, přes čtyři sta těl.

Prezident slibuje potrestání viníků
Prezident Abdoulaye Wade v projevu k národu vyslovil hlubokou soustrast pozůstalým a slíbil důkladné prošetření všech okolností, které ke katastrofě vedly, a potrestání všech, kdo jsou za ni odpovědní.

"Viníci budou rozhodně postaveni před soud," zdůraznil senegalský prezident.

Na lodi cestovali Senegalci i cizinci
Naprostá většina cestujících byli Senegalci. Na lodi kromě nich cestovalo i dvacet občanů Guineje Bissau a 21 Evropanů: deset Francouzů, pět Španělů, dva Holanďané, dva Belgičané a dva Švýcaři.

Na trajektu bylo mnoho obchodníků a velká skupina studentů, kteří se před začátkem školního roku vraceli do dakarských škol. Obchodníci s rybami, mangem a palmovým olejem vezli zboží z úrodné provincie na dakarské trhy.

Loď zasáhla bouře
Joola se potopila poté, co se ocitla v bouři. Údajně vyplula na moře 10. září poté, co skončila její roční oprava. Námořní loďstvo ji nato podrobilo plavebním zkouškám a technické inspekci.

Zachránění, kteří se do příchodu záchranářů udrželi na troskách plavidla, vypověděli, že se Joola potopila za tři minuty a že z ní bylo dlouho slyšet křik tonoucích. "Trajekt se převrátil za necelých pět minut. Slyšel jsem pláč dětí. Bylo to strašné," řekl Moulay Badgi.

Podle senegalských sdělovacích prostředků měla loď kapacitu jen 600 osob. Svědci vypověděli, že se nakláněla na bok už po vyplutí s Casamance. "Přežil jsem, ale viděl jsem svou ženu, jak se topí, a nemohl jsem jí pomoci," líčil Francouz Patrice Auvray.

Státní smutek v Senegalu
Senegalský prezident Abdoulaye Wade, který se po tragédii vrátil z Francie a vyhlásil třídenní smutek. Poukázal na přetížení plavidla, na němž bylo mnoho lidí bez lístku.

"Loď také byla příliš vysoká a pomalá," dodal prezident, když vyšel z prezidentského paláce, aby uklidnil dav, který se dožadoval vysvětlení a demise ministra dopravy.

Bilance nehody jí řadí mezi největší svého druhu na africkém kontinentu. Je srovnatelná například s tragédií z května 1996, kdy se přetížený trajekt potopil na Viktoriině jezeře u tanzanského města Mwanza. Tehdy utonulo asi 800 osob.

Největší lodní neštěstí za posledních deset let

14. prosince 1991 - Parník Salem Express narazil u egyptského přístavu Safagá v Rudém moři na korálové útesy a potopil se; přes 470 mrtvých.

17. února 1993 - Přetížený haitský trajekt Neptun, převážející asi 2000 pasažérů z Jeremie do Port-au-Prince, se potopil v bouři; 1743 lidí utonulo.

10. října 1993 - Přetížený jihokorejský trajekt se potopil ve vlnobití při plavbě z ostrova Wi asi 220 kilometrů jižně od Soulu; v moři zahynulo 281 osob.

20. srpna 1994 - Přistávací manévr trajektu u bangladéšského přístavu Čandpur na řece Meghna se stal osudným asi 350 lidem.

28. září 1994 - Při havárii estonsko-švédského trajektu Estonia, který se potopil v Baltském moři u finského souostroví Turku, o život přišlo 910 osob.

19. ledna 1996 - Asi 300 lidí nepřežilo potopení trajektu u severního cípu indonéského ostrova Sumatra.

21. května 1996 - Přeplněný trajekt se potopil na Viktoriině jezeře u tanzanského města Mwanza; asi 800 osob utonulo.

9. září 1997 - Zhruba 400 obětí si vyžádalo ztroskotání přetíženého trajektu v haitském přístavu Morouis.

4. dubna 1998 - U jihonigerijského státu Akwa Ibom v Guinejském zálivu zahynulo při potopení nigerijské lodi nejméně 280 cestujících.

12. června 1998 - Ztroskotání lodi přepravující uprchlíky před boji v hlavním městě Guineje-Bissau na ostrovy Bijagos nepřežilo asi 200 lidí.

9. února 1999 - V Jihočínském moři u západní Indonésie se potopila loď s 325 cestujícími a sedmi členy posádky na palubě. Podařilo se zachránit pouze 20 osob.

2. února 1999 - Při potopení přetížené lodě MV George plující z přístavu Port Harcourt na jihu Nigérie našlo ve vodách smrt nejméně 300 lidí.

18. října 1999 - Při potopení trajektu Bimas Raya II u břehů indonéské provincie Irian Jaya zahynulo na 350 osob.

24. listopadu 1999 - Prudká bouře a požár způsobily rozpad čínského trajektu Ta-šun s 302 osobami na palubě u severovýchodního pobřeží Číny. Zachránit se podařilo jen 22 lidí.

19. dubna 2000 - V řece Nembe na jihovýchodě Nigérie se potopila loď s 500 lidmi na palubě. Neštěstí nikdo nepřežil. Plavidlo, s kapacitou 200 cestujících, byla zcela přeplněné.

29. června 2000 - Asi 500 lidí zahynulo při ztroskotání lodi na východě Indonésie. Loď, určená pro 270 osob, vezla 492 lidí, včetně téměř 300 uprchlíků ze souostroví Moluky, otřásaného náboženskými násilnostmi.

19. října 2001 - Více než 350 uprchlíků mimo jiné z Afghánistánu, Iráku, Íránu a Pákistánu utonulo po ztroskotání lodi poblíž indonéského ostrova Jáva.

3. května 2002 - Téměř 200 těl našli záchranáři ve vraku ztroskotaného trajektu, který se potopil při bouři na řece Méghna v jižním Bangladéši. Předpokládá se, že zahynulo až 300 lidí.

27. září 2002 - Při prudké bouři se v Senegalu potopila přívozní loď s asi 1034 cestujícími a členy posádky. Zachránily se jen desítky lidí.

Senegalské ženy se utěšují v dakarském přístavu poté, co se při prudké bouři potopila přívozní loď směřující k pobřeží Senegalu. (27. září 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video