Přepláceni byli i vojáci misí SFOR

Ministerstvo obrany několik let přeplácelo vojáky balkánských misí IFOR a SFOR. Ukazuje se tak, že soudní spory, které resort vede s téměř stovkou generálů a důstojníků kvůli statisícovým částkám, jež jim omylem vyplatil, jsou jen nevinnou předehrou mnohem většího skandálu. V tomto případě se však nejedná o pouhou stovku vojáků, kteří dostali chybou úředníků devět milionů korun navíc, nýbrž o několik tisíc mužů. Ti by měli vojsku, jak tvrdí důvěryhodný zdroj z ministerstva obrany, vrátit částku blížící se stovce milionů korun.

Pokud budou platit pro vojáky balkánských misí stejná pravidla jako pro zmíněné generály, ministerstvo je kvůli náhradě vzniklé škody zažaluje. Mezi nimi i ty, kteří jako záložníci podepsali s ministerstvem kontrakt. Již zrušený Úřad vnitřní správy resortu jim totiž několik let nesprávně proplácel v dolarech dovolené strávené v republice. V tvrdé měně jim hradil i cesty domů.

Misí v Bosně prošlo od roku 1996 téměř pět tisíc mužů a žen. Až loni ovšem finančníci úřadu vnitřní správy zjistili, že dovolené a cesty domů proplácejí v rozporu s vládním nařízením o zabezpečení pobytu vojáků v zahraničí.

Šéf odboru finančního zabezpečení osob ministerstva obrany Jiří Stonawský, který se podílel na tvorbě vládního nařízení, vzpomíná, že se na něj obrátili lidé z vnitřní správy s dotazem, zda proplácejí dovolené a cesty vojákům v dolarech oprávněně. "Odpověděl jsem, že na dovolenou proplacenou v dolarech mají vojáci právo jen tehdy, pokud odpočívají v místě nasazení - tedy v Bosně.

Řekli jen: 'Máme přeplatky'." Když tedy ministerstvo přestalo po několika letech hradit vojákům dovolené a cesty domů v dolarech, vyvolalo to v praporu SFOR vlnu nevole. "Vás by nenaštvalo, kdyby vám zaměstnavatel nezaplatil to, co slíbil?" zeptal se tehdejší velitel praporu v Bosně podplukovník Martin Květoň. Připomněl, že finančníci Úřadu vnitřní správy jeho muže k výjezdu na Balkán motivovali i sliby o roplácení dovolených a cest domů v dolarech.

Rozhořčení vojáci po návratu domů prohlásili, že pokud obrana nedostojí slibům, nepřijmou od ministra obrany Vladimíra Vetchého medaile Za službu v mírových silách.

"Ministr pak sáhl do svých fondů a protestujícím vojákům dal nějaké odměny," řekl Vetchého blízký spolupracovník. Ministr ani náčelník generálního štábu Jiří Šedivý nebyli včera kvůli jednání v Bruselské centrále NATO k zastižení.

Drahomíra Nová z tiskové služby ministerstva obrany nicméně potvrdila, že v loňském roce se proplácení dovolených a cest domů u vojáků SFOR změnilo.
"Nemohu říci, zda jsme do té doby utrpěli nějaké škody. Ale nedá se to vyloučit." Výši škod Nová odmítla komentovat.

"Určitě to není sto milionů," míní bývalý šéf Úřadu vnitřní správy Jaroslav Paleček, který je za chybný propočet nejčastěji kritizován. Tvrdí, že díl viny nese i generální štáb, jehož lidé se neřídili platnými předpisy. Nikdo z ministerstva ani generálního štábu včera nebyl schopen sdělit, kdo uhradí mnohamilionovou škodu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video