Psycholožka Ludmila Čírtková, dobrovolnice nevládní organizace Bílý kruh bezpečí.

Psycholožka Ludmila Čírtková, dobrovolnice nevládní organizace Bílý kruh bezpečí. | foto: Lukáš Bíba, iDNES.cz

Přepadli vás? Policisté vám dají telefon na psychologa

  • 14
Pětačtyřicetiletý Jiří přišel před časem o manželku. Zavraždil ji psychicky vyšinutý člověk a on zůstal sám, jen s osmiletou dcerkou. Zpočátku se s tím těžko srovnával a říká, že nebýt pomoci neziskové organizace Bílý kruh bezpečí, možná by situaci nezvládl. Od června bude s touto společností úzce spolupracovat i policie.

Každé krajské ředitelství policie bude od léta disponovat psychologickým oddělením pro veřejnost. Jeho specialisté budou nápomocni lidem, kteří se dostanou do bezprostředního kontaktu s násilným trestným činem. Budou je mimo jiné spojovat s odborníky z Bílého kruhu bezpečí.

Ti jim v případě potřeby zajistí právní pomoc nebo morální podporu. "V mnoha případech se na ně neprávem zapomíná. Společnost si zatím kladla za cíl napravit pouze pachatele," vysvětlil Jiří Matzner, právník Bílého kruhu bezpečí, jedné z nejdéle působících neziskovek u nás.

V praxi to má vypadat následovně. Policista, který přijede na místo činu a shledá, že oběť potřebuje psychologa, zavolá na zvláštní "horkou linku". Její specialista podá postiženému základní, takzvanou krátkodobou ochranu. A pokud to bude situace vyžadovat, spojí ho s pracovníky Bílého kruhu bezpečí.

Lidé, kteří se dostanou do podobně svízelné situace, ale nemusí čekat na kontakt zprostředkovaný policií a mohou se na dobrovolníky z řad právníků a psychologů obrátit sami prostřednictvím nonstop telefonní linky 257 317 110.

"Oběti často nevědí, že potřebují pomoc"

"Díky devatenáctileté praxi máme perfektní zkušenosti, co oběti potřebují. Někdy to může být rada, jak vysvětlit dítěti, že maminka už nepřijde, jindy návod, jak získat finanční odškodnění," nastínila psycholožka Ludmila Čírtková, dobrovolnice nevládní organizace a pedagožka Policejní akademie v Praze.

Policejní prezidium by rádo psychologické poradny zřídilo na každém krajském ředitelství policie do konce tohoto roku. "Počítáme, že systém bude spuštěn 1. června," uvedla mluvčí prezidia Pavla Kopecká.

Policie pro vznik tohoto systému založeného na spolupráci státní instituce a nevládního sektoru využila koncept vlastních psychologických poraden, které byly původně určené pro policisty. "Oběti si mnohdy ani neuvědomují, že potřebují pomoc," říká Roman Fidler z policejního prezidia.

Podle šéfky Bílého kruhu bezpečí Petry Vitoušové by tuto službu mohlo vyhledat až osm set lidí ročně. Říká, že včasná pomoc je důležitá zejména pro pozůstalé po zavražděných lidech a oběti loupežných přepadení a znásilnění, které utrpěly závažnou tělesnou nebo psychickou újmu.

"Zlomeným obětem vymaže zločin životní energii, zanechá je v náročné životní situaci bez naděje a chuti čerpat svoje práva," prohlásila Vitoušová.


Video