Předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka. | foto: David Neff, MAFRA

Přemysl Sobotka: Byl bych jiný prezident než Klaus

  • 211
Předseda Senátu Přemysl Sobotka koncem ledna potvrdil svůj zájem kandidovat v roce 2013 na prezidenta. Rád by se o post ucházel v přímé volbě. "Pokud bych byl zvolen, jistě nebudu ani Václavem Havlem, ani Václavem Klausem, ale Přemyslem Sobotkou. Mé názory jsou dlouhodobě známé, jsem pravicový politik a odmítám, aby byli zrevitalizováni komunisté," říká.

O tom, že vaším cílem je křeslo prezidenta, se spekuluje dlouho. Proč jste možnou kandidaturu ohlásil nyní? Souvisí to s volbami do Poslanecké sněmovny a také s tím, že budete letos na podzim kandidovat do Senátu?
Já trochu odbočím od vaší otázky a začnu poslední informací o rozhodnutí prezidenta Václava Klause, který určil datum voleb na 28. a 29. května. Samozřejmě všichni to respektujeme, je to právo pana prezidenta, ale bohužel se tím trochu prodlužuje mandát nepolitické, takzvané úřednické vlády. Ale zpět k vaší otázce. To, že se o mé kandidatuře na funkci prezidenta spekuluje dlouho, je pravda, ale mohu vás ujistit, že jsem svoji možnou kandidaturu nevyhlásil osobně, ale že byla mediálně vytvořena. Vůbec to nesouvisí s žádnými volbami v roce 2010.

Jakým typem prezidenta chcete být? Václav Havel, Václav Klaus nebo jiný třetí? Čím se chcete od vašich předchůdců lišit?
Žádný prezident v žádné zemi na světě nekopíruje svého předchůdce, takže pokud bych byl zvolen, jistě nebudu ani Václavem Havlem, ani Václavem Klausem, ale budu Přemyslem Sobotkou. Mé názory jsou dlouhodobě známé, jsem pravicový politik a odmítám, aby v České republice byli zrevitalizováni komunisté, tak jako se stalo již po volbách do krajů v roce 2008.

Prezidenta Václava Klause řada lidí kritizuje, často za jeho výroky v zahraničí. Kterých jeho chyb se chcete vyvarovat? Jaký je například váš názor na globální oteplování?
Zahraniční politika se dle mého názoru má dělat jednotně na úrovni vlády, prezidenta i obou komor parlamentu a někdy mě mrzí, že politici tuto snahu nerespektují. Co se týče globálního oteplování, je to samozřejmě názor prezidenta Václava Klause, ale jak víme z médií, některé podklady byly překrouceny a zneužity a dávají spíše za pravdu Václavu Klausovi.

Preferujete přímou volbu prezidenta. Proč?
Před dvěma lety jsem v Senátu uspořádal konferenci za účasti předsedů všech parlamentních stran. Všichni nadšeně volali po přímé volbě prezidenta, jen ODS ústy Mirka Topolánka prohlašovala, že názor uvnitř strany není výrazně nakloněn ani na jednu stranu, přesto jsme jako občanská demokracie měli, máme a budeme mít ve svém volebním programu prosazení přímé volby. Obávám se však, že po výsledku voleb do Poslanecké sněmovny a dvou voleb do Senátu se nepodaří změnit českou ústavu ve prospěch přímé volby, protože touhu být prezidentem vyhlásil i Jiří Paroubek a pokud mu bude součet hlasů v Parlamentu vyhovovat, nikdy nebude přímá volba.

Pokud jste zastáncem přímé volby, nebylo by současně nutné změnit rozdělení moci mezi vládou a prezidentem? (Podobně jako je tomu například ve Francii či USA. V Česku tento model není příliš průchozí, ostatně pokoušel se o to již prezident Masaryk a boj prohrál.) Bez změny pravomocí by přímá volba byla spíše jen populistickým krokem bez větších politických dopadů.
V České republice ani v Československu nikdy nebyl prezidentský systém a není to ani v zájmu politických stran. Určitě by se však v ústavě musely změnit některé články, pokud by prošla varianta přímé volby, i z hlediska pravomocí prezidenta.

Pokud parlamentní volby vyhraje ČSSD, vaše šance na zvolení patrně podstatně klesnou. Jaký máte plán na tuto variantu? Půjdete do volby i v tomto případě?
Nebudu spekulovat o výsledku voleb do Poslanecké sněmovny ani do Senátu. Samozřejmě jako politik ODS si nepřeji, aby vyhrála ČSSD, která již opakovaně deklarovala i realizovala, že spolupráce s komunisty je možná.

Když jste šel do svých prvních senátorských voleb, plánoval jste, že tuto instituci "rozložíte" zevnitř. Tehdy ji ODS považovala za víceméně zbytečnou. Změnil se váš postoj k Senátu a proč?
Nevím odkud máte informaci, že jsem ve volbách v roce 1996 někdy řekl, že chci zrušit Senát. Naopak, jsem se snažil a myslím si, že ve svých funkcích jsem to dokázal, že Senát potřebujeme a že naši stále křehkou demokracii můžeme zajistit pouze dvoukomorovým parlamentem.

Spekuluje se také o tom, že vaše postavení v ODS je tak silné, že umíte dostat nahoru nového předsedu strany. Máte už kandidáta na toto místo? Líbil by se vám v křesle předsedy třeba Radim Zika, který je také z Liberce?
Spekulovat o budoucím předsedovi ODS je v této chvíli zcela zbytečné. Naši politickou stranu vede Mirek Topolánek a věřím, že ji dovede k výhře ve volbách do Poslanecké sněmovny, do Senátu i v komunálních volbách. Žádnou osobu, která by ho mohla nahradit, v této chvíli v rukávu nemám.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video