Premiér Petr Nečas čeká na začátek jednání tripartity (15. června 2011)

Premiér Petr Nečas čeká na začátek jednání tripartity (15. června 2011) | foto: ČTK

Poslední Nečasův pokus odvrátit stávku jednáním s odbory zkrachoval

  • 3460
Stávka bude. Pokus premiéra Petra Nečase odvrátit ji jednáním s odbory nevyšel. "Akce nepřinese nic dobrého, způsobí miliardové škody a zasáhne statisíce nevinných občanů," řekl po schůzce s odboráři Nečas. Odboráři ale neustoupí a vláda trvá na tom, že bude pokračovat v reformách.

"Rozhodli jsme se ráno, že budeme s premiérem jednat. Jsme plni očekávání, co nám nabídne," řekl před jednáním předseda Odborového svazu Kovo Josef Středula. Šance, že se podaří stávku odvrátit, byla ovšem už před jednáním velmi malá, což se také potvrdilo.

Stávku neodvrátil ani odklad hlasování o reformě zdravotnictví

"Není naším cílem poškozovat veřejnost. Jeden den nepohody může znamenat mnoho let další pohody," hájil Středula po schůzce rozhodnutí odborů stávkovat. K odvrácení stávky nepomohlo ani to, že se tento týden nebude schvalovat první část zdravotní reformy ve Sněmovně. Nejdřív ji vláda znovu příští týden projedná s odbory.

Reforma, jak ji připravil ministr Leoš Heger, má umožnit připlácení za nadstandardní péči. Zvýší se také poplatek za den v nemocnici ze 60 na 100 korun a pojištění se nebude vztahovat na léky v hodnotě do 50 korun. Reforma se měla schvalovat již ve středu, právě když vláda jednala s odboráři. Heger ale požádal o odklad hlasování z technických důvodů.

Nečas odboráře na závěr jednání, které trvalo zhruba dvě hodiny, vyzval, ať od stávky upustí. Odbory mu naopak řekly, že je třeba hlavně zabránit tomu, aby během stávky nedošlo k nějaké provokaci, která by ovlivnila její průběh. Středula vzkázal stávkujícím, že jim nehrozí propuštění ani jiné sankce. Nečas kvůli stávce odloží předem plánovanou zahraniční cestu.

Den před chystanou stávkou dorazili odboráři na jednání s vládou. Na jednání s Nečasem přišel i šéf Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša.

Odboráře o víkendu rozezlilo, že když dorazili za premiérem, místo vyjednávání o stávce dostali předběžné opatření soudu, jímž zakázal konání stávky v pondělí. Nebyla totiž ohlášena tři pracovní dny předem.

Stávku pak odbory odložily na čtvrtek a prodloužily ji na celých 24 hodin. Po celé zemi nepojedou vlaky. V Praze, v Brně i v některých dalších městech bude omezená městská hromadná doprava. V hlavním městě nemá jezdit metro.

Nečas nabídl úpravu pravidel pro odchod do důchodu

Premiér Nečas v pondělí řekl, že je kvůli odvrácení chystané stávky v dopravě s odbory připraven jednat o změně některých parametrů důchodové reformy. Nabídl například úpravu věku pro odchod do důchodu.

Zatím vláda předpokládala, že by se zvyšoval prakticky bez omezení. Premiér řekl, že by strop byl u 67 let a pak by se hranice zvyšovala jen v závislosti na prodlužování střední délky života.

O tom ale podle odborů klidně může rozhodnout i některá z příštích vlád. Odborům vadí, že kabinet počítá se snížením odvodů na sociální pojištění, které by lidé mohli převést do penzijních fondů. Odboráři se obávají, že to podsekne příjmy průběžného důchodového systému, protože tuto možnost využijí jen lidé s vyššími příjmy, a na důchody pak podle nich nebude dost peněz.

Nečas i ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 označili za ústupek odborům už to, že spoření na část důchodu ve fondech nebude povinné, ale dobrovolné.

Schvalujete, že vláda navzdory stávce hodlá pokračovat v reformách?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 6. července 2011. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 13109
NE
NE 7188

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video