Lidé protestují před budovou maďarské státní televize

Lidé protestují před budovou maďarské státní televize | foto: Karoly ArvaiReuters

Premiérovy výroky hasila v ulicích Budapešti vodní děla

  • 1216
Maďaři vyšli do ulic. Rozčílily je výroky premiéra Gyurcsányho. Ten řekl, že jeho strana lidem lhala a nic nedělala. Lidé žádají, aby odstoupil. Demonstraci v Budapešti provázely násilnosti. Údajně je až 150 zraněných, mezi nimi i policisté. V noci demonstranti obsadili státní televizi.

Zpočátku pokojné protesty přerostly v násilné srážky poté, co se v noci z pondělí na úterý část demonstrantů dostala do státní televize. Chtěli, aby odvysílala jejich požadavky. Měli v plánu říct, jak premiér lhal, a vyzvat k předčasným volbám.

Sídlo televize obsadili hodinu po půlnoci a vynutili si přerušení vysílání na téměř půl druhé hodiny. Policisté přitom proti pěti desítkám lidí, kteří do televize pronikli, zasáhli až kolem čtvrté hodiny ranní.

Následně začali rozhánět několikatisícový dav před budovou. Nasadili i kamion s vodním dělem. Vzápětí vzplanulo několik aut a plameny částečně zasáhly i budovu televize. Na slzný plyn a vodní děla odpověděli demonstranti házením kamenů.

Nad ránem policie vytlačila protestující z budapešťského Náměstí svobody. Jeden z policistů, který při výtržnostech zasahoval, řekl, že je to nejhorší demonstrace v Maďarsku od roku 1984, kdy se vzbouřili kubánští pracovníci.

Ferenc Gyurcsany

Premiér Ference Gyurcsány

Po nočních událostech nabídl maďarský ministr spravedlnosti Jozsef Petretei, který odpovídá i za policii, demisi. Premiér Ference Gyurcsány ji zatím nepřijal. Chce, aby o situaci nejprve jednalo pět parlamentních stran.

Demonstranti, z nichž někteří prý pocházejí z krajně pravicové části politické scény, pohrozili, že během úterka počet protestujících lidí výrazně vzroste.

Dopoledne však bylo před budovou parlamentu jen několik desítek osob, které byly pod dohledem policie. Před polednem se jejich počet údajně zvýšil na zhruba 500.

Premiér Ference Gyurcsány čelí výzvám k demisi poté, co unikla a o víkendu byla zveřejněna nahrávka jeho projevu z květnového zasedání Maďarské socialistické strany, ve kterém se přiznal ke lhaní o skutečném stavu ekonomiky země před dubnovými volbami, které socialisté vyhráli. - více zde

Pořádek obnovíme všemi prostředky
Na dnešní ráno byla svolána schůze Národního bezpečnostního výboru. Maďarský premiér v reakci na noční násilnosti slíbil provést rázná opatření. Policii nařídil obnovit pořádek "všemi prostředky".

"Ulice není řešení," řekl Gyurcsany. "Naším úkolem je teď uklidnit konflikt a předejít krizi." To premiér vzkázal všem, kteří volají po "radikálním řešení".

Do metropole byly povolány z celé země tisíce policistů. Policie kontroluje přístup do oblasti kolem televizní budovy, ve které se nachází i americká ambasáda či sídlo centrální banky.

Gyurcsány o nočních událostech řekl, že šlo o "nejdelší a nejtemnější noc" od pádu komunismu v roce 1989. Intenzita protestů policii překvapila.

Podle premiéra ale ani svoboda projevu neospravedlňuje násilnosti, proto vyzval politické síly v zemi, aby nepodporovaly aktivisty, kteří za střety stojí.

Všech pět parlamentních seskupení nyní jedná o společném prohlášení, ve kterém chtějí vyzvat občany k pokojné formě vyjadřování názorů.

Gyurcsany o rezignaci neuvažuje
Maďarský prezident Laszlo Solyom připustil, že premiér Gyurcsany způsobil krizi a pravicová opozice teď volá po jeho rezignaci. Hlavní opoziční strana Fidesz navíc prohlásila, že bude bojkotovat jednání parlamentu. Předseda vlády ale už dříve řekl, že ze své funkce odstoupit nehodlá.

"V neděli v noci jsem strávil tři minuty přemýšlením o tom, zda bych měl rezignovat a jestli mám důvod k odstoupení. Závěr, k němuž jsem došel, je, že absolutně ne," nechal se slyšet Gyurcsány.

"Strana stojí stoprocentně za mnou. Není jediný nesouhlasný hlas," uvedl premiér. "Ale připouštím, že v minulých čtyřech měsících, se mi nepodařilo předat vzkaz o potřebě reforem," doplnil. Program ekonomických reforem a úprav daňového systému je podle něj jediný směr, kterým může současné Maďarsko jít.

Zbohatl a dal se na politiku
Už na studiích ekonomie a pedagogiky se Ference Gyurcsány vyhoupl do vysokých příček Komunistického svazu mládeže. Po změně režimu se vrhl na podnikání. Až do roku 2002 úspěšně řídil vlastní investiční společnost a vydělal hotové jmění.

Pak vstoupil do vysoké politiky - původně jako poradce nestranického premiéra Pétera Medgyessyho. Ten jej v květnu roku 2003 prosadil do vlády, konkrétně na post ministra mládeže a sportu.

Postupem času ovšem začal Gyurcsány, který byl v té době členem Maďarské socialistické strany pouhé čtyři roky, premiérovi konkurovat a nakonec jej v září roku 2004 v čele vlády nahradil. Premiérský úřad obhájil letos v dubnových volbách.

Mnoho Maďarů si myslí, že jeho obchody s pomocí vlivných kontaktů a díky výhodnému nákupu státního majetku v privatizaci počátkem 90. let nebyly tak úplně v pořádku. Nikdo mu to ale zatím nedokázal.

Co také řekl Gyurcsány

"Lhali jsme ráno, lhali jsme večer," řekl 26. května premiér a šéf Maďarské socialistické strany svým spolustraníkům na uzavřeném jednání poslaneckého klubu. "Je zřejmé, že jsme se posledními dvěma roky prolhali. Bylo úplně jasné, že to, co říkáme, není pravda. Přitom jsme čtyři roky nedělali vůbec nic. Nic. Nedokážete mi říci jediné podstatné vládní opatření, na které bychom mohli být hrdí. Ovšem s výjimkou toho, že jsme se nakonec z h...a dokázali vrátit k vládnutí."

"(Vláda) nemá moc na vybranou. Nemá, protože jsme to pojebali. A ne málo, hodně. V Evropě není žádná jiná země, která by se chovala tak hloupě jako my."

"Během uplynulého roku a půl, dvou let jsme evidentně lhali. Bylo zcela evidentní, že to, co jsme říkali, nebyla pravda."

"Za čtyři roky jsme neudělali vůbec nic. Nemůžete uvést žádné významné vládní opatření, na které bychom mohli být hrdí... Pokud budeme muset vypočítat, co jsme za (uplynulé) čtyři roky udělali, co řekneme?"

"(Ministr financí) János Veres má pravdu. Můžeme se ještě chvíli poflakovat, ale už ne moc dlouho. Nadešel okamžik pravdy... Reforma, nebo krach. Nic jiného není možné. A když mluvím o krachu, mluvím o Maďarsku, o levici, a upřímně řečeno také o sobě."

"Umíral jsem, když jsem musel uplynulý rok předstírat, že doopravdy vládneme. Místo toho jsme lhali dnem i nocí. V tom už nechci pokračovat. Buď se pohneme kupředu (prostřednictvím reformy), a pak máte (ve mně) vůdce, nebo si musíte zvolit někoho jiného."

"Reforma znamená ochotu přehodnotit všechno, co jsme si dosud mysleli a co jsme dosud dělali... Domnívám se, že to zvládneme. Objeví se konflikty, přátelé... Objeví se protesty. Možná budou protesty před parlamentem. Dříve či později je to ale přestane bavit a půjdou domů."
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video