Premiér Kosova Hashim Thaçi

Premiér Kosova Hashim Thaçi | foto: AP

Premiérovi Kosova prý dláždily cestu k moci kradené ledviny

  • 65
Obchod s lidskými orgány, pašování drog i zbraní. Podle zprávy pro Radu Evropy se kosovský premiér Hashim Thaçi vypracoval díky tomu, že na sklonku války o nezávislost na Srbsku ovládl jako šéf mafie kriminální scénu v Kosovu. Thaçiho strana vyhrála nedělní parlamentní volby.

Podle zprávy, která vznikala dva roky, držel kosovský premiér v uplynulém desetiletí pevně v rukou kontrolu nad obchodem s heroinem. Jeho blízcí spolupracovníci prý po konci války unášeli srbské zajatce do Albánie, kde je vraždili a odebírali jim ledviny. Tělesné orgány pak prodávali na černém trhu.

Podle autora zprávy Dicka Martyho sahají Thaçiho kontakty s podsvětím přinejmenším deset let zpátky, kdy Kosovskou osvobozeneckou armádu (UÇK) ovládla tzv. Drenická skupina. "Zjistili jsme, že šéfem Drenické skupiny byl známý politický podnikatel a možná mezinárodně nejuznávanější osobnost UÇK Hashim Thaçi," píše Marty ve své zprávě.

Šéf demokratické strany Kosovo Hashim Thaci se svou ženuKosovské volby

Thaçiho skupina je prý zodpovědná za vraždy, věznění a mučení lidí ještě rok po konci války. S podporou Západu, který chtěl v novopečeném státě zajistit stabilitu, získalo jádro Drenické skupiny v poslední dekádě podstatný podíl na moci. Zatímco Západ odsuzoval válečné zločiny Srbů, nad zvěrstvy UÇK přivíral oči, píše Marty.

Mrtvoly prý putovaly z popraviště rovnou na operační sál

Švýcarský aktivista za lidská práva byl pověřen vypracováním zprávy poté, co bývalá hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Carla del Ponteová prohlásila, že jí bylo zabráněno vyšetřovat velitele UÇK. Obchodování s orgány zajatých Srbů naznačila ve svých pamětech.

Podle zprávy měla UÇK na severu Albánie šest míst, kde držela oběti svého obchodu s orgány. "Když přišla zpráva, že chirurg je na místě a je připraven k operaci, byli zajatci po jednom vyvedeni z úkrytu, popraveni střelcem UÇK a jejich mrtvoly rychle putovaly na operační sál," cituje list The Guardian zprávu.

Cedule v kosovské Prištině ukazuje ke klinice, kde se údajně prodávaly orgány (13. listopadu 2010)

Cedule v kosovské Prištině ukazuje ke klinice, kde se údajně prodávaly orgány (13. listopadu 2010)

Martyho zpráva pronikla na veřejnost ve chvíli, kdy v Prištině začíná soud se skupinou, která v klinice Medicus údajně organizovala ilegální obchod s lidskými orgány. Sedm z nich jsou kosovští Albánci, jeden je Turek a další Izraelec. Skupina prý penězi lákala do země cizí občany s cílem za úplatu odebrat jim orgány a transplantovat je jiným lidem. (o procesu čtěte více zde)

Rada Evropy

Mezivládní organizace sdružující v současné době 47 zemí. RE v roce 1950 dojednala Úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod, která je právním základem činnosti Evropského soudu pro lidská práva.

zdroj: Wikipedia

Kosovská vláda obvinění uvedená ve zprávě odmítla. "Tato obvinění byla již místní i mezinárodní justicí několikrát prošetřena a vždy se došlo k názoru, že se nezakládají na pravdě," reaguje kosovská vláda.

"Je zřejmé, že se někdo pokouší klást překážky premiérovi Hashimu Thaçimovi, do jehož rukou obyvatelé Kosova jasně vložili ve volbách důvěru. Je to výsledek opovrženíhodných činů lidí bez jakékoliv morálky," stojí v tiskovém prohlášení, které zveřejnila Priština.

"Když vezmete v úvahu zprávu pro Radu Evropy, nejsem si jistý, jestli má tato osoba nějakou budoucnost," reagoval během své návštěvy Ruska srbský ministr zahraničí Vuk Jeremič. Martyho zpráva bude ve čtvrtek předložena právnímu výboru RE v Paříži. Pokud bude schválena, bude o ní koncem ledna jednat Parlamentní shromáždění RE.

Volby v Kosovu

Thaçi nedělní volby sice vyhrál se ziskem 33,5 procenta hlasů, ale příliš důvodů k úsměvu nemá. Resucsitace koaliční spolupráce jeho Demokratické strany Kosova s druhou nejsilnější stranou Demokratický svaz Kosova je téměř vyloučená. Thaçimu tak zbývá pro sestavení koalice strana Spojenectví pro budoucnost Kosova bývalého velitele UÇK Ramushe Haradinaje, Aliance pro nové Kosovo a také strana srbské menšiny Samostatná liberální strana.

Ústřední volební komise v Prištině obdržela 171 stížností na volební podvody a další nesrovnalosti. Většina z nich se týká podvodů v obcích Gllogovc (Glogovac) a Skenderaj (Srbica), která jsou považovány za bašty dosavadního premiéra. Údajně existují i záběry, jak někteří voliči vyplňují až desítky hlasovacích lístků. Hlasovali prý i nedávno zesnulí voliči. Zatímco v celém Kosovu se volební účast pohybovala kolem 48 procent, ve zmíněných obcích se k urnám dostavilo až 93 procent voličů.

zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video